Jak zrobić daszek nad drzwi do domu?

Drzwi wejściowe to takie miejsce, w którym dobrze, aby panowały odpowiednie warunki. W razie deszczu, zanim znajdziesz klucze, dzięki nawet niewielkiemu dachowi – nie zmokniesz. Jak zamontować daszek nad drzwi, gdy budynek jest już gotowy? Na co zwrócić uwagę i jak zrobić drewniany daszek nad drzwi w przypadku domów w rustykalnym stylu? Sprawdź sam!

Jak przygotować projekt daszku?

Zanim podejmiesz się własnoręcznego złożenia dachu montowanego nad drzwiami wejściowymi, musisz najpierw zrobić jego projekt. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić samemu daszek nad drzwi, bo nigdy nie podejmowałeś się takiego wyzwania – sprawdź w sieci gotowe instruktaże. To najprostszy sposób na skorzystanie z rozwiązania już gotowego i sprawdzonego, często stworzonego przez specjalistę. Jest tylko jedna zasada – wymiary, na przykład drzwi wejściowych, muszą być u Ciebie zbliżone, jak u osoby tworzącej instruktaż.

W przeciwnym wypadku czeka Cię samodzielnie przygotowanie całego projektu. Zastanów się, jak zrobić daszek nad wejściem do domu, aby nie wymagało to dużo pracy, ale przy okazji nie było też zbyt kosztowne. Pamiętaj – im prostsza jest konstrukcja, tym łatwiej będzie Ci ją wykonać. Często też bardzo skomplikowane rozwiązania mogą być o wiele cięższe, przez co będą wymagały skomplikowanego zakotwienia w ścianie i naruszania izolacji termicznej budynku.

Przygotowując swój projekt, zastanów się nad tym, czy na pewno pasuje on do ogólnego stylu, w którym wykonany jest cały budynek. Jeśli nie masz pomysłu na samodzielnie przygotowywane rozwiązania, skorzystaj z gotowych propozycji. Przykładowo, zadaszenie aluminiowe Geom 34 x 90 x 140 cm bezbarwne srebrne nie naruszy specjalnie wyglądu całej konstrukcji, a przy okazji umożliwi wodzie deszczowej spływanie z powierzchni dachu. Z kolei zadaszenie Geom 150 x 90 cm stal nierdzewna bezbarwne doskonale sprawdzi się nowoczesnych stylizacjach otoczenia.

Jak wybrać materiały do wykonania daszku?

Jeśli nie chcesz korzystać z gotowego produktu i nadal zastanawiasz się, jak zrobisz daszek nad drzwiami wejściowymi, po stworzeniu projektu nadchodzi czas na wybór materiałów. Szczególnie dobrze sprawdzają się tutaj przede wszystkim wsporniki. Materiał, z którego są wykonane, dobierz do stylu elewacji. W przypadku rustykalnych budynków dobrze sprawdzi się drewno, ale wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Z kolei do nowoczesnych aranżacji lepsza będzie stal. Możesz też zdecydować się na aluminium – co prawda podniesie to koszt budowy, ale jednocześnie sprawi, że konstrukcja będzie lżejsza.

Do wyboru masz też dwa rodzaje montażu. Pierwszy zakłada kotwienie daszku w ścianie zewnętrznej i elewacji. W takim przypadku potrzebujesz kotew i elementów montażowych, ale nie tylko. Musisz zastanowić się też, jak zrobisz daszek nad wejściem do domu, aby nie stanowił on mostka termicznego i nie powodował ucieczki ciepła z wnętrza budynku. Z tego powodu potrzebujesz dodatkowo materiałów izolacyjnych.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli chcesz umieścić daszek na przykład na słupach lub ścianach. Jeśli nie narusza konstrukcji domu, jest o wiele łatwiejszy w montażu, bo nie wymaga wykonywania izolacji termicznej. Co więcej, nie musisz w ogóle naruszać budynku, dlatego po demontażu daszka nie zostaną na elewacji nieestetyczne ślady. Minusem jest jednak konieczność wykonania konstrukcji wspornikowej niezależnej od domu, czyli na przykład ścian albo słupów.

Ostatnim elementem tego, jak zrobić daszek nad drzwiami, jest oczywiście dobór materiału do jego pokrycia. W przypadku dachu prostego sprawdzi się papa, ale generalnie nie poleca się takiej konstrukcji z uwagi na problem z odprowadzaniem wody. W każdym przypadku dobrym wyborem będzie też blacha. Dachówki i gonty będą idealne do daszków spadzistych. W nowoczesnych konstrukcjach możesz wybrać szkło laminowane albo poliwęglan. Decyzję o materiale pokrycia podejmij na etapie projektu, bo od jego wagi zależy to, jak przygotowana będzie cała konstrukcja.

Jakich narzędzi potrzebujesz do budowy?

Wiesz już mniej więcej, jak zrobić daszek nad drzwiami wejściowymi – jak wygląda projekt i jakie materiały są niezbędne do jego realizacji. Pozostaje jeszcze kwestia narzędzi. Zależnie od wybranej metody, potrzebujesz na pewno elementów montażowych do połączenia wszystkich części konstrukcji. Będą to na przykład kątowniki, kotwy oraz odpowiednio dopasowane do nich śruby. Prócz nich potrzebne będą też wiertarki. Jeśli mocowanie wymaga wiercenia w litej cegle albo betonie, niezbędne będzie urządzenie z udarem.

Potrzebujesz też samego materiału konstrukcyjnego. Jeśli wiesz już, jak zrobić samemu daszek nad drzwi, to na pewno znasz jego projekt. Oblicz, ile potrzebujesz wsporników i dolicz do tego odpowiedni procent nadwyżki na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Pamiętaj o narzędziach, które pozwolą Ci przyciąć te elementy pod odpowiednim kątem. Najprostszym wyborem będzie po prostu piła do danego materiału. Oblicz powierzchnię dachu i wybierz tyle materiału na pokrycie, ile potrzebujesz, zaokrąglając wartość do góry.

Nie wiesz, jak zamontować daszek nad drzwi? Nieco inaczej wygląda sprawa, gdy decydujesz się na gotowy produkt, na przykład taki jak zadaszenie aluminiowe Geom 19 x 90 x 140 cm bezbarwne srebrne. Wówczas wszystkie elementy niezbędne do montażu znajdziesz w zestawie. To wygodna opcja dla osób, które nie chcą tracić czasu albo nie mają zdolności do zaprojektowania i wykonania własnego daszku.

Budowa daszku krok po kroku - instrukcja

Oto krótka instrukcja odnośnie tego, jak zrobić daszek drewniany nad drzwi, wsparty dodatkowo na zewnętrznych słupkach.

  1. Przygotuj drewniane wsporniki i odpowiednio wcześnie je zabezpiecz przed wilgocią. Przytnij je do wymiarów zawartych w projekcie.
  2. Zamontuj słupy w podłożu. Wybierz metodę najlepiej do tego celu dostosowaną. Możesz wykonać nawierty – spójrz wcześniej na plan zagospodarowania terenu – albo przytwierdzić słupy do cementowego podłoża odpowiednimi kotwami.
  3. Połącz ze sobą wszystkie elementy daszku już bezpośrednio na słupach, tworząc trwałą konstrukcję. Pamiętaj, że taki rodzaj zadaszenia przylega do ściany budynku, ale w nią nie ingeruje. Jeśli chcesz zapewnić szczelność, zabezpiecz miejsce styku.
  4. Pokryj dach wybranym rodzajem pokrycia. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się gonty albo dachówki.

Teraz wiesz już, jak zrobić drewniany daszek nad drzwi. Instrukcja jest stosunkowo ogólna, ale wiele zależy od tego, jakim projektem dysponujesz.

Jak zamontować daszek nad drzwi, gdy zdecydujesz się na gotowe rozwiązanie? Nie musisz wówczas nic dokupować – producent zapewnia wszystkie materiały w zestawie, potrzebujesz więc tylko własnych narzędzi. Stosuj się dokładnie do instrukcji, a szybko skończysz montaż i będziesz mógł cieszyć się własnym daszkiem.

Wiesz, jak zrobić daszek nad drzwiami wejściowymi – taka konstrukcja jest możliwa do zamontowania w jeden dzień. Jeśli masz własny projekt, to czeka Cię nieco więcej zabawy. Musisz też dobrać odpowiednio materiały oraz poświęcić czas na montaż. Dzięki takiemu dachowi użytkowanie budynku będzie o wiele wygodniejsze.