Paliwa do kotłów - różnice i kaloryczność

Kotły, których przeznaczeniem jest zapewnienie domownikom komfortowej temperatury wewnątrz pomieszczeń, dzielą się na pracujące na paliwa stałe i ciekłe. Jako że rodzajów paliw jest sporo, poniżej przyjrzymy się charakterystyce każdego z nich. I chociaż ostateczną decyzję co do wyboru metody grzewczej warto pozostawić fachowcowi, poniższe informacje z pewnością pozwolą sprawdzić i zweryfikować słuszność proponowanego rozwiązania.

paliwopaliwopaliwopaliwo

Paliwo stałe

Węgiel kamienny – wciąż najpopularniejsze i najtańsze paliwo do kotłów. Węgiel wykorzystuje się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych – to relatywnie najtańsza metoda ogrzewania. Przez wiele lat największym minusem ogrzewania węglem był negatywny wpływ tej metody na środowisko naturalne. Tymczasem kotły produkowane obecnie wydzielają bardzo mało szkodliwych substancji i są bardzo komfortowe w użytkowaniu. Spośród rodzajów węgla kamiennego najczęściej stosuje się ‘orzech’, o ziarnach wielkości od 25 do 80 mm – głównie z racji na fakt, że jest najbardziej wydajny.

Węgiel brunatny – tańszy niż węgiel kamienny, zawiera mniej szkodliwych substancji, ale jednocześnie jest mniej wydajny. Najczęściej traktowany jako paliwo zastępcze, choć kotły na węgiel brunatny stają się coraz popularniejsze. Najczęściej występuje w granulacie od 5 do 20 mm.

Ekogroszek – uważany za przyjazny dla środowiska, bardzo obecnie popularny. Jest to uszlachetniony węgiel kamienny (o granulach wielkości od 5 do 25 mm), relatywnie tani – jego powszechność wynika głównie z faktu zaostrzenia przepisów dotyczących emisji szkodliwych oparów do atmosfery. Charakteryzuje się głównie niską zawartością siarki.

paliwopaliwopaliwopaliwo

Paliwo ciekłe

Olej – również popularny rodzaj paliwa, mimo swojej ceny. Charakteryzuje się dużą efektywnością spalania, zwykle ma też niewielką zawartość siarki (olej typu lekkiego). Bardzo wygodny w użytkowaniu, jednak pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, kocioł olejowy musi zostać zainstalowany przez specjalistę w pomieszczeniu o minimum godzinnej odporności ogniowej stropu i ścian (może być też umieszczony pod ziemią). Mimo pełnej automatyzacji pewnych procesów, powinien być regularnie kontrolowany. Zanim zdecydujemy się na kocioł olejowy, warto też przemyśleć kwestię magazynowania paliwa, która dla wielu bywa problematyczna.

paliwopaliwopaliwopaliwo

Paliwo Gazowe 

Gaz – jedna z najmniej inwazyjnych metod grzewczych. Emituje bardzo mało zanieczyszczeń, nie jest też konieczne regularne odprowadzanie żużlu. Niestety ma wiele wad – jedną z największych jest fakt, że w pomieszczeniach panuje różna temperatura – im dalej od palnika, tym zimniej. Pomieszczenia ogrzewane tą metodą szybko się również wychładzają. Wadą tego rozwiązania jest wysoka cena gazu (szczególnie płynnego). Nie ma konieczności magazynowania paliwa.

Gaz płynny – wykorzystywany głównie tam, gdzie nie ma dostępu do gazu ziemnego. Przechowywany w odpowiednich zbiornikach na zewnątrz budynku, w specjalnie zabezpieczonym miejscu bądź pod ziemią – co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Montaż kotła na gaz płynny bezwzględnie powinien być wykonany przez specjalistę, co więcej, w pomieszczeniu powinny być również zainstalowane systemy mające informować o nieprawidłowej pracy urządzenia.

Kotły elektryczne i wielopaliwowe

Warto wspomnieć również o mniej popularnych formach ogrzewania. W powszechnej opinii kotły elektryczne to najmniej inwazyjne w eksploatacji, ale jednocześnie najdroższe urządzenia grzewcze. Nie emitują spalin, są niewielkie, mało kłopotliwe, czyste. Nie trzeba do nich dobudowywać specjalnego systemu odprowadzania spalin (ponieważ ich nie produkują) czy specjalnego systemu wentylacji. Znajdują swoje miejsce głównie tam, gdzie inne metody grzewcze nie wchodzą w rachubę.

Kotły wielopaliwowe to z kolei urządzenia, które w tej samej komorze spalają różne rodzaje paliw (od stałych, poprzez ciekłe, aż po gazowe). Najczęściej spala się w nich różne rodzaje paliw stałych. Sprawia to, że użytkownik nie jest ograniczony jednym rodzajem paliwa, przez co swobodnie może decydować, co w danym momencie bardziej opłaca mu się kupić. W przypadku kotła wielopaliwowego – w przeciwieństwie do tradycyjnego – korzystanie z kilku paliw nie wpływa negatywnie na jego stan.

Podsumowanie

Wybierając rodzaj paliwa musimy kierować się kluczowymi czynnikami:

Dostępność: Pierwszym krokiem w wyborze paliwa jest zastanowienie się nad jego dostępnością w danym regionie. Część paliw, takich jak gaz ziemny czy węgiel, może być łatwo dostępna w niektórych lokalizacjach, podczas gdy w innych może być trudniej dostępna lub jej brak. W miejscach odległych od miejskich sieci gazowych, gaz ziemny może nie być opcją, co przesądza o wyborze paliwa stałego lub płynnego.

Cena: Budżet jest kluczowym czynnikiem w decyzji o rodzaju paliwa. Niektóre paliwa, mimo że są bardziej ekologiczne, mogą być droższe w eksploatacji. Na przykład pellety drzewne, choć ekologiczne, mogą być droższe niż tradycyjne drewno lub węgiel. Ważne jest, aby przeanalizować długoterminowe koszty zakupu, przechowywania i spalania danego paliwa.

Ekologia: Świadomość ekologiczna staje się coraz bardziej dominującym czynnikiem w wyborze paliwa. Wpływ paliwa na środowisko, jego emisja CO2 oraz inne zanieczyszczenia powinny być brane pod uwagę. Paliwa odnawialne, takie jak biooleje czy pellety, choć mogą być droższe, są bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne węgle czy oleje opałowe.

Specyfikacja kotła: Każdy kocioł jest zaprojektowany do spalania konkretnego rodzaju paliwa, a jego wydajność i trwałość mogą zależeć od jakości używanego paliwa. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na zalecenia producenta dotyczące odpowiedniego paliwa.

Wartość kaloryczna: To kluczowy wskaźnik określający ilość energii, jaką paliwo jest w stanie dostarczyć. Wyższa wartość kaloryczna oznacza, że paliwo jest bardziej wydajne, co może prowadzić do niższych kosztów ogrzewania.

Wybór odpowiedniego paliwa do kotła to ważna decyzja, która ma wpływ nie tylko na komfort cieplny domu, ale także na jego ekologiczny ślad oraz koszty eksploatacji. Ostateczny wybór powinien być wynikiem zrównoważonego podejścia, uwzględniającego wszystkie wymienione czynniki.