LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Płytki cegłopodobne – pomysł na wykończenie ścian

Na rynku znajdziemy niezwykle bogatą ofertę materiałów wykończeniowych, które wykorzystać możemy do ozdobienia ścian naszych domów. Wśród nich znajdziemy także ciekawy produkt, którym są płytki cegłopodobne. Czym się charakteryzują i dlaczego warto zastosować je w naszym domu?

Moda na cegłę

Od dłuższego już czasu w aranżacjach wnętrza panuje moda na cegłę – wykańcza się nią ściany, kominki, barki czy kolumny. Wykorzystujemy nie tylko popularną i elegancką cegłę klinkierową. Odzyskujemy także stare cegły, odnawiamy ceglane ściany, wykorzystując je jako element nowoczesnego wystroju. Za pomocą tego materiału wnosimy do naszych pomieszczeń industrialny i loftowy charakter, ale także elementy stylu rustykalnego. Wszystko zależy od tego, jakiej cegły i w jakim wydaniu używamy. Znajdujemy ja zarówno na zewnątrz, gdzie pokrywa elewacje budynków, ale także we wnętrzach – w salonach, kuchniach i sypialniach. Nic więc dziwnego, że niedługo przyszło nam czekać na produkt, jakim są płytki cegłopodobne.

Płytki cegłopodobne – sprytna imitacja

Stanowią nowoczesną alternatywę dla klasycznych okładzin ściennych. Przystosowane są do zastosowania na fasadach budynków, murach, cokołach czy ogrodzeniach, gdzie imitują prawdziwą cegłę. Podobnie wykorzystamy je we wnętrzach, gdzie nie mamy możliwości lub chęci korzystać z prawdziwej cegły.

Jakie płytki cegłopodobne znajdziemy na rynku? Na przykład wykonane z gipsu lub betonu, bez fugi lub z gotową fugą, jak np. Płytka dekoracyjna z fugą Monsanto od Stegu – dzięki temu układanie cegiełek na ścianie przebiega sprawnie i nie potrzeba do tego profesjonalnej ekipy. Możesz to zrobić sam! Płytka ta przypomina wyglądem cegłę rozbiórkową, a szara fuga podkreśla autentyczny charakter takiej okładziny. Marzysz o loftowej ścianie w salonie? To rozwiązanie jest właśnie dla Ciebie!

płytki Monsantopłytki Monsantopłytki Monsantopłytki Monsanto

Płytki gipsowe charakteryzuje szybki i łatwy montaż, można z łatwością przycinać je do odpowiednich rozmiarów (stosując piłkę do drewna) i malować (w przypadku chociażby płytki Parma zastosujesz zwykłą farbę do ścian i sufitów!). Pamiętaj, że okładziny gipsowe możesz stosować tylko i wyłącznie we wnętrzach! Jeżeli myślisz o pokryciu elewacji domu cegiełkami - lepiej sięgnij po płytki betonowe, które są mrozoodporne. 

Imitacja cegły we wnętrzach – przykłady

Decydując się na zastosowanie płytek cegłopodobnych we wnętrzu, możemy więc wybrać produkt, który najbardziej nam odpowiada. Decydując się na płytki gipsowe, mamy możliwość nadania im dowolnego koloru. Dzięki zastosowaniu płytek cegłopodobnych uzyskamy efekt, który osobom niewtajemniczonym nie pozwoli ocenić, czy mają do czynienia z prawdziwą cegłą, czy jedynie z perfekcyjną imitacją. Efekt ten potęgują specjalne narożniki, które znacznie przyspieszają prace montażowe i sprawiają wrażenie autentycznego ceglanego muru. 

Dzięki takim cechom płytek cegłopodobnych stają się one ciekawym rozwiązaniem na wykończenie i udekorowanie ścian. Możemy zastosować je w salonie, sypialni czy pokoju młodzieżowym, a także na ścianie wzdłuż schodów czy przedpokoju. Nadają się doskonale na eksponowanie elementów konstrukcyjnych, jak np. obudowy kominków czy wykończenie kolumn. Jeżeli więc marzy nam się ceglana ściana, możemy z powodzeniem wykonać ją samodzielnie, decydując się na jeden z rodzajów płytek imitujących prawdziwą cegłę.

płytka elewacyjna Etnapłytka elewacyjna Etnapłytka elewacyjna Etnapłytka elewacyjna Etna

Ciekawym rozwiązaniem są także panele dekoracyjne 3D, które imitują starą cegłę. Wykonane z polistyrenu są lekkie, ale i trwałe. Z powodzeniem możesz je przemalować na dowolny kolor lub pozostawić w eleganckiej, klasycznej bieli.

panele dekoracyjne Decosapanele dekoracyjne Decosapanele dekoracyjne Decosapanele dekoracyjne Decosa

Nie masz pewności, czy taka ceglana ściana jest dla Ciebie? Sprawdź najpierw nasze tapety od GoodHome! Patrząc na ścianę pokrytą np. tapetą winylową Givry można odnieść wrażenie, że to prawdziwa cegła! Tapety winylowe na flizelinie są bardzo łatwe w kładzeniu/usuwaniu, więc nawet jeśli znudzi Ci się taka ściana możesz z łatwością odmienić swoje wnętrze.

tapeta winylowa Givrytapeta winylowa Givrytapeta winylowa Givrytapeta winylowa Givry

Z czym łączyć cegłę we wnętrzach?

  • Drewno - połączenie niebalne, ponadczasowe. Jeżeli gustujesz we wnętrzach rustykalnych to rozwiązanie właśnie dla Ciebie. 

  • Beton - dla miłośników wnętrz industrialnych i loftowych to strzał w dziesiątkę. Z jednej strony połączenie dość ciężkie, surowe, a z drugiej niewątpliwy klimat lat 50. XX wieku - przestrzeń, brak podziałów na konkretne strefy, lampy, które dodają charakteru.

  • Płytki ceramiczne - to połączenie sprawdzi się zarówno w łazienkach nowoczesnych (błyszcząca biała glazura, biała ceramika i szafki w połyskującym wykończeniu), jak również tych w stylu retro.

cegła dekoracyjna Durangocegła dekoracyjna Durangocegła dekoracyjna Durangocegła dekoracyjna Durango

Data publikacji: 19.01.2015