Produkty

Co warto wiedzieć o permakulturze?

Co warto wiedzieć o permakulturze?

Permakultura to zarówno sposób podejścia do natury, ale także specyficzny sposób życia. Pozwala ona docenić i wykorzystać naturalny potencjał, tak aby żyć zdrowo, ekologicznie, ale także ekonomicznie. Oto kilka informacji wprowadzających w zjawisko permakultury.

ekologiczny ogródHistoria permakultury

Termin permakultura stworzył w 1929 r. Joseph Russell Smith, używając go jako podtytuł swej książki podsumowującej doświadczenia dotyczące znaczenia uprawy i żywienia się naturalnymi pokarmami – owocami i orzechami. Pozycją tą Smith zainspirował innych myślicieli do traktowania świata jako powiązanej całości, stworzenia idei zrównoważonego i permanentnego rolnictwa (permanent agriculture). W połowie lat 70. XX wieku, na australijskiej wyspie Tasmania, Bill Mollison i David Holmgren zaczęli intensywnie rozwijać ideę zrównoważonego rolnictwa. Była to odpowiedź na zmasowane stosowanie w uprawach metod przemysłowych, uzależnianie upraw od chemikaliów, zmniejszanie bioróżnorodności i płodności gleby. Ich książka „Permaculture One” z 1978 r. stanowiła początek designerskiego podejścia do tej tematyki.

Na początku lat 80. XX wieku zakres permakultury rozszerzono także na zagadnienia związane z tworzeniem zrównoważonego środowiska ludzkiego. Projektowanie domów, otoczenia, środowiska i wszelkich ludzkich działań stało się przedmiotem kolejnych książek Mollison'a, jego szkoleń i kursów dla setek studentów i słuchaczy z ponad 80 krajów. W 2012 r. zwolennicy permakultury wygrali konkurs zrównoważonego rozwoju organizowany przez Biały Dom. Uznano, że permakultura najlepiej wskazuje, jak można wyżywić rosnącą populację w sposób zrównoważony środowiskowo i społecznie odpowiedzialny. Bill Mollison pod koniec XX wieku zaczął w USA kierować instytutem (Permaculture Institute) i uważać się za najważniejszego twórcę całego projektu. Nieskutecznie usiłował uzyskać wyłączne prawo do nazwy permakultura, a także kursów Projektowania Permakulturowego (PDC).

Pojęcie i zasady

Permakultura to cała gałąź inżynierii ekologicznej i projektowania środowiska. Pozwala ona tworzyć zrównoważoną architekturę i samoregulujące się systemy rolnicze, zbliżone do naturalnych ekosystemów. Permakultura czerpie z wielu różnych dziedzin, takich jak agroleśnictwo, rolnictwo ekologiczne, zrównoważony rozwój czy ekologia. Permakultura to też specyficzny sposób myślenia i etyki, oto jej 3 naczelne zasady:

- Troszcz się o ziemię, czyli dbaj, żeby wszystkie systemy życia mogły przetrwać i rozwijać się,
- Troszcz się o ludzi, żeby mieli dostęp do dóbr niezbędnych im do istnienia,
- Dziel się nadmiarem, na wzór zdrowych naturalnych systemów, w których wykorzystuje się nadwyżki do wyżywienia innych.

Zadania permalultury ekologiczne ziemniaki z własnej hodowli

Podstawowym celem permakultury jest wspieranie ludzi w dążeniu do samowystarczalności przez projektowanie i rozwój zrównoważonych, bardzo płodnych ogrodów i gospodarstw. Permakultura może być wykorzystana np. do projektowania domów i przylegających terenów, łącząc przy tym techniki budownictwa naturalnego, agroleśnictwa i gromadzenia dóbr naturalnych, np. wody deszczowej. Można zaryzykować tezę, że permakultura jest bardziej potrzebna w miastach niż na terenach wiejskich. Dzięki niej można zaprojektować okolicę w taki sposób, żeby jej mieszkańcy zużywali mniej energii i wody i korzystali z naturalnych dobrodziejstw (np. poprzez wykorzystanie nawet niewielkich przestrzeni tarasu czy balkonu do uprawy przydatnych roślin i grzybów). Permakultura dowodzi, że nawet uprawy na 20 metrowym balkonie mogą przynieść około 70 kg żywności. Permakultura odnosi się jednak nie tylko do żywności. Obejmuje również kwestie odpadów, energii, infrastruktury, mieszkalnictwa, a także i tego, jak prowadzić biznes i żyć w społecznie odpowiedzialny sposób.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Wrzesień w ogrodzie

Wrzesień w ogrodzie
Lato zbliża się ku końcowi, lecz zostało Ci jeszcze mnóstwo czasu, aby cieszyć się swoim ogrodem, zwłaszcza w chłodniejsze wieczory po długim d...
Czytaj więcej

Rośliny na zielony nawóz

Rośliny na zielony nawóz
Zielony nawóz to tradycyjny sposób na dostarczenie glebie składników mineralnych, które ją wzbogacą i sprawią, że nasze uprawy będą lepiej odżywione. ...
Czytaj więcej

Naturalne środki do ulepszania gleby

Naturalne środki do ulepszania gleby
Teren zielony przylegający do naszego domu lub działka to miejsca szczególnie przez nas lubiane, o które starania czynimy w różnym nasileniu o każdej ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Co warto wiedzieć o permakulturze?