Produkty

Permakultura – na czym polega?

Permakultura – na czym polega?

Permakultura to sposób życia i uprawiania ziemi w zgodzie z naturą. Łączy w sobie dbałość o ekologię i zrównoważony rozwój. Permakultura w ogrodzie to więc sposób prowadzenia przydomowej uprawy tak, jak chciałaby tego natura. Zobacz, jak założyć ogród permakulturowy.

Przejdź do następnych akapitów:

Permakultura – co to jest?

Permakultura to połączenie dwóch słów: permanent (czyli stałość, ciągłość) oraz agriculture (agrokultura). Permakultura to sposób ekologicznego gospodarowania i inżynierii, w której najważniejsze jest życie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Permakulturą rządzą 3 podstawowe zasady: 

 1. Troszczyć się o Ziemię

 2. Troszczyć się o ludzi 

 3. Dzielić się nadmiarem

W projektowaniu zgodnym z permakulturą ważna jest więc nie tylko dbałość o naturę, ale i dobrobyt ludzi. Pod pojęciem troski o Ziemię kryje się przede wszystkim to, aby dbać o to, aby wszystkie systemy mogły przetrwać i się rozwijać. Mówiąc o trosce o ludzi, chodzi przede wszystkim o to, aby dostarczać innym niezbędnych do życia dóbr. Ostatnia zasada przekazuje pewną prawdę – w naturze nic nie ginie i wszystko zostaje wykorzystane. Ludzie powinni inspirować się tą prawidłowością i zaprojektować swoje otoczenie tak, aby dzielić się nadwyżkami z innymi – to pozwoli im przetrwać i prawidłowo się rozwijać. 

W uprawie zgodnej z zasadami permakultury najważniejsze jest to, żeby sadzić rośliny tak, aby wzajemnie dobrze na siebie oddziaływały. Permakultura jest przeciwieństwem rabunkowej gospodarki rolnej na skalę przemysłową. Tradycyjne gospodarstwa rolne, jeszcze z czasów naszych pradziadków to nieświadome współżycie z naturą i działanie zgodnie z permakulturą. 

Zobacz, jak zaplanować wymarzony ogród

permakultura1

Jak założyć ogród permakulturowy?

Zafascynowała Cię permakultura? Jak zacząć uprawiać swój przydomowy ogródek zgodnie z jej zasadami? Mówi się, że na początku trzeba się napracować, aby otrzymać miejsce, gdzie rządzić będzie permakultura. Warzywnik w takim wydaniu to nietypowe przedsięwzięcie.

Najważniejsze będzie zmapowanie terenu, na którym chcesz założyć ogródek permakulturowy. Jedną z technik planowania w tym systemie jest wyznaczenie odpowiednich stref. Strefą 0 określa się miejsce, gdzie spędzasz najwięcej czasu – najczęściej będzie to dom. Od tego miejsca odchodzić powinny kolejne sekcje – w modelowym założeniu powinno być ich 5, a właściwie – licząc centrum - 6. 

W strefie 1 powinny znajdować się uprawy, które najbardziej potrzebują Twojej częstej atencji i pielęgnacji. Będą to np. warzywa jednoroczne, zioła, truskawki, czy nawet niewielkie szklarnie. 

W strefie 2, do której zaglądać będziesz nieco rzadziej, umieścić możesz warzywa wieloletnie lub krzewy owocowe. 

W strefie 3 mieścić powinny się przestrzenie, którym nie musisz poświęcać wiele uwagi, np. staw rybny czy po prostu łąka. 

Strefa 4 to sad, las, czyli miejsce, w które praktycznie nie ingerujesz. W strefie 5 pozwalasz natomiast żyć roślinom i zwierzętom własnym życiem. Obserwuj strefę 5 i ucz się na jej przykładzie.

Planując ogród zgodnie z zasadami permakultury warto dowiedzieć się, jak na danym terenie pada światło, jakie są naturalne zasoby wody, jaki to typ gleby. Nie ingeruj w naturalne warunki. Raczej dobierz do nich odpowiednie uprawy. 

W zakładaniu ogrodu przydać może Ci się także wiedza o popularnych grządkach podniesionych. Jak może  wpłynąć na nie permakultura? Warstwy, które układa się w skrzyniach-warzywnikach mogą pomóc Ci wzbogacić Twoje uprawy. Aby zbudować grządkę podniesioną zgodnie z permakulturą:

 •  na samym spodzie połóż karton, 

 • później siano, słomę patyki i gałęzie, 

 • kolejną warstwą będzie obornik i kompost

 • dalej ziemia, do której należy wsadzić rośliny,

 • dżdżownice, 

 • ostatnia warstwa to ściółka, czyli słoma i siano. 

Taki ogródek permakulturowy możesz założyć, nawet jeżeli nie masz dużej przestrzeni – wystarczy do tego większy taras czy duży balkon. 

Sprawdź także, jak założyć kompostownik.

Kiedy zakładasz uprawę zgodnie z permakulturą, weź pod uwagę kilka popularnych pomysłów, które maksymalizują korzyści z wpływania na siebie roślin. Są to:

 • gilda roślinna – oznacza sadzenie w grupach roślin o podobnych wymaganiach środowiskowych, które wzajemnie się uzupełniają. 

 • spirala ziołowa – to sadzenie spiralnie na skarpie. Na każdej wysokości i z różnych stron kopca powinny znajdować się inne rośliny. Od strony południowej posadź zioła, które lubią słońce, a przy ziemi te, które potrzebują najwięcej wilgoci. 

Jak pielęgnować ogród permakulturowy?

Permakultura zakłada, że naturę należy przede wszystkim pozostawić samą sobie. Jednak początkowo, przy zakładaniu ogródka czy uprawy zgodnie z tą myślą, musisz się nieco wysilić. 

Pamiętaj, żeby nigdy niczego nie wyrzucać. Niepotrzebne chwasty i pasożytnicze rośliny po zerwaniu umieść w kompoście, aby stworzyć naturalną odżywkę dla roślin. Zapraszaj do Twoich upraw owady. Z tego względu sadź kwiaty miododajne, które pomogą przyciągać życiodajne owady. Oszczędzaj wodę i podlewaj ogród deszczówką. Skup się także na zachowywaniu w glebie jak największej wilgoci. Ziemia z dużą ilością próchnicy gromadzi najmniej wody. 

Zobacz, jak zapobiegać suszy w ogrodzie

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji ogrodu permakulturowego jest ściółkowanie. Odkryta gleba może stać się jałowa. Przykrywając miejsce między grządkami sianem lub słomą chronisz ekosystem i mikroorganizmy żyjące w glebie. 

Staraj się także pozostawić ziemię nienaruszoną. Kopanie, oranie, spulchnianie czy chemiczne nawozy to zaburzenia naturalnego rozwoju upraw. Takie działania nie są zgodne z zasadami permakultury. 

Sprawdź także, czy warto grabić liście jesienią

permakultura2

Permakultura – czy pasuje do Twojego domu?

Permakultura to sposób uprawy ziemi, ogrodów, zielników czy warzywników, która współgra z naturalnym procesem jej wzrostu. Polega ona przede wszystkim na zminimalizowaniu ingerencji człowieka w naturę. Zakładając ogrody permakulturowe działasz proekologicznie i wspierasz środowisko naturalne. Porzuć używanie sztucznych i chemicznych nawozów, na rzecz naturalnego kompostowania i odżywiania ziemi jej własnymi plonami. 

 

Data publikacji: 02.12.2014
Data aktualizacji: 29.12.2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Wrzesień w ogrodzie

Wrzesień w ogrodzie
Lato zbliża się ku końcowi, lecz zostało Ci jeszcze mnóstwo czasu, aby cieszyć się swoim ogrodem, zwłaszcza w chłodniejsze wieczory po długim d...
Czytaj więcej

Rośliny na zielony nawóz

Rośliny na zielony nawóz
Zielony nawóz to tradycyjny sposób na dostarczenie glebie składników mineralnych, które ją wzbogacą i sprawią, że nasze uprawy będą lepiej odżywione. ...
Czytaj więcej

Naturalne środki do ulepszania gleby

Naturalne środki do ulepszania gleby
Teren zielony przylegający do naszego domu lub działka to miejsca szczególnie przez nas lubiane, o które starania czynimy w różnym nasileniu o każdej ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Permakultura – na czym polega?