Produkty

Drzwi do łazienki – jakie wybrać?

Drzwi do łazienki – jakie wybrać?

Drzwi łazienkowe mają charakterystyczny, jedyny w całym domu wygląd, jeśli tylko zastosowana jest w budynku wentylacja naturalna. Spełniają wtedy ważną rolę, a konkretnie jedna dolna część – podcięcie, zamocowana w nich drzwiowa kratka wentylacyjna lub ozdobne i funkcjonalne tuleje. Dlaczego inne drzwi wewnętrzne nie posiadają tego typu modyfikacji i jak umożliwić prawidłową wentylację w skrzydle nieprzeznaczonym do usytuowania na ościeżnicy łazienkowej?

Przejdź do następnych akapitów:

Charakterystyka drzwi łazienkowych

Spośród drzwi wewnętrznych, które wybieramy do naszych domów i mieszkań, prowadzące do łazienki mają do spełnienia dwie funkcje odróżniające je od innych, które stanowią część wyposażenia naszego domu. Są to:

Zapewnienie użytkownikom bezpieczeństwa – ponieważ łazienka jest często miejscem usytuowania gazowych podgrzewaczy wody z otwartą komorą spalania, które do prawidłowego działania potrzebują tlenu zawartego w powietrzu, z uwagi na możliwość powstawania tlenku węgla dostęp do osoby przebywającej w pomieszczeniu powinien być możliwy – służy temu zamocowanie skrzydła drzwiowego w taki sposób, aby otwierało się ono na zewnątrz, co ułatwia też użytkownikowi łazienki opuszczenie tego pomieszczenia.

Wspomaganie procesu wymiany powietrza poprzez pozostawienie w dolnej części skrzydła wolnej przestrzeni o powierzchni nie mniejszej niż 220 cm², o czym obszerniej piszemy w dalszej części artykułu.

Czy wiesz, że...?

Wymiary drzwi do łazienki dopasowanych do norm prawa, oprócz zachowania wolnej przestrzeni umożliwiającej cyrkulację powietrza, nie mogą być mniejsze niż 80 x 200 cm.

Poza powyższymi aspektami, które znalazły swój wyraz w odpowiednich regulacjach prawnych, drzwi łazienkowe zapewniają nam poczucie prywatności, jeśli jest to potrzebne, poprzez przeszklenie w nim umieszczone pomieszczenie jest dodatkowo zasilane światłem, a wygląd skrzydła stanowi dekoracyjne dopełnienie zastosowanej aranżacji – cechy te charakteryzują jednak nie tylko drzwi zastosowane w łazience, ale i w pozostałych pokojach. To, co je odróżnia, związane jest z rolą łazienki w systemie wentylacji naturalnej, czyli grawitacyjnej.

Drzwi z tulejami Winfloor Kastel 70 prawe silver

Rola łazienki w wentylacji grawitacyjnej

Wentylacja grawitacyjna jest skutecznym sposobem na zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza i usuwanie zużytego i zawilgoconego. Jej działanie polega na wykorzystaniu różnicy ciśnienia atmosferycznego pomiędzy wentylowanym wnętrzem a wylotem kanału odprowadzającego powietrze, które wcześniej owiewało pomieszczenia. Dzięki jej zastosowaniu oddychamy powietrzem, jakie dostaje się do wnętrza mieszkania przez specjalnie w tym celu zamocowane nawiewniki lub nieszczelności w oknach i drzwiach. Tym sposobem powietrze jest pozbawione nieprzyjemnych zapachów, natomiast para wodna swobodnie ulatuje, a nie gromadzi się, kumuluje i skrapla. Ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny w pomieszczeniu, w którym stężenie wilgoci w powietrzu kilka razy dziennie jest szczególnie duże, bo towarzyszy czynnościom pielęgnacyjnym wykonywanym w łazience. Pozbawiając pokój kąpielowy cyrkulacji powietrza, skazujemy się na stałą obecność wilgoci, co w połączeniu z wysoką temperaturą skutkować będzie oznakami pojawiającej się pleśni i grzybów na powierzchni ścian. Co ważne – wentylacji potrzebuje nie tylko łazienka, ale również kuchnia, toaleta, domowa pralnia, a także garderoba – budowa drzwi prowadzących do nich, podobnie jak do łazienki, uwzględnić musi konieczność zapewnienia wzmożonej wymiany powietrza poprzez wykonanie szczeliny lub zainstalowanie kratki wentylacyjnej bądź ozdobnych tulei.

Drzwi łazienkowe jako element serii

Jest wiele sposobów na to, aby nasze mieszkanie charakteryzowało się spójnym wyglądem – jednym z nich jest zastosowanie w nim jednolitej linii stylistycznej dla różnych elementów, czego dobrym przykładem są drzwi wewnętrzne. W zależności od przeznaczenia pomieszczeń, do których będą prowadziły, potrzebujemy modeli z przeszkleniem lub pełnych, bardziej lub mniej dekoracyjnych, wyposażonych w zamki bądź jedynie klamki i tak dalej. Producenci wychodzą naprzeciw tym potrzebom i oferują drzwi w seriach spójnych co do wyglądu, materiału wykonania, rodzaju zdobień, koloru wykończenia. Widok jednolitych skrzydeł drzwiowych, różniących się jedynie w szczegółach, wpływa na uzyskanie efektu harmonii i uporządkowania, a optycznego odbioru mieszkania jako precyzyjnie skomponowanej całości nie zaburzy nawet odmienny kolor ścian w różnych pomieszczeniach, zwłaszcza jeżeli tonacja barwna skrzydeł drzwiowych będzie kontrastowa względem pionowych płaszczyzn.

System przesuwny Oleni

Wystarczy jedynie wybrać liczbę drzwi, ich warianty spośród serii i odpowiednie ich rozmiary, by uzyskać wrażenie aranżacyjnej spójności. W poszczególnych seriach znajduje się miejsce również dla drzwi łazienkowych. Wykonane są z materiałów niepoddających się warunkom wilgotnościowym i temperaturowym panującym w pokoju kąpielowym. Łatwo je poznać z racji charakterystycznej budowy uwzględniającej obecność podcięcia, kratki wentylacyjnej lub kilku tulei w kształcie okrągłym lub kwadratowym. Ich wygląd koresponduje z kolorem wykończenia drzwi, niezależnie od materiału ich wykonania – tworzywa sztucznego, aluminium, mosiądzu czy metalu nierdzewnego z chromowaną lub niklowaną powierzchnią – błyszczącą i matową.

Wybór drzwi składających się na tę samą stylistyczną serię jest dekoracyjnie trafny i najprostszy. Co jednak zrobić, jeśli drzwi łazienkowe zostały umieszczone (na przykład przez poprzedniego właściciela lokum) przypadkowo i niewłaściwie, ponieważ oprócz tego, że szczelnie przylegają do ościeżnicy i progu, nie mają wolnej przestrzeni do przepływu powietrza? W tym wypadku musimy zadbać o jej wykonanie własnymi siłami. Jak to zrobić?

Kratka wentylacyjna, tuleje czy podcięcie w drzwiach – co zastosować?

  1. Spośród trzech możliwości wyposażenia drzwi łazienkowych w niezbędną do wentylowania przestrzeń wykonanie podcięcia jest metodą najszybszą, o ile tylko dysponujemy tak niezawodnym narzędziem, jakim jest obsługiwana ręcznie pilarka tarczowa. Oprócz elektronarzędzia w celu wykonania precyzyjnego cięcia potrzebna będzie listwa dystansowa i ściski stolarskie z podkładkami do jej zamocowania, natomiast do wygładzenia miejsca pracy piły – drobnoziarnisty papier ścierny.

  2. Wykonanie otworów w skrzydle drzwiowym w celu zamaskowania ich ozdobnymi tulejami to zadanie dla elektrycznej wiertarki wyposażonej w otwornicę – specjalne wiertło służące do wiercenia otworów o dużej średnicy.

  3. Wyrzynarka będzie z kolei odpowiednim elektronarzędziem do wykonania prostokątnego wycięcia w celu zamontowania w nim drzwiowej kratki wentylacyjnej.

tuleje

Decydując się na użycie jednej z powyższych metod, warto uprzednio obliczyć niezbędną wysokość podcięcia lub ilość otworów na tuleje (z uwzględnieniem miejsca, jakie zajmą osłony, zmniejszając tym samym średnicę wykonanych otworów), tak aby suma długości boków lub powierzchni otworów wynosiła najmniej 200 cm².

Uwaga!

Nawet jeśli zdecydujemy się nabyć drzwi łazienkowe pochodzące z serii i wyposażone przez producenta w tuleje, przyjrzyjmy się, czy ich liczba i średnica wlotów powietrza odpowiadają literze prawa budowlanego. Jeśli nie będą one wystarczające, konieczne będzie wykonanie podcięcia – skonsultujmy się ze sprzedawcą, aby dowiedzieć się, czy samodzielna ingerencja w kształt skrzydła nie pociągnie za sobą utraty gwarancji na drzwi.

Różne typy przeszkleń w drzwiach łazienkowych

To często spotykana sytuacja szczególnie w blokach mieszkalnych i starych kamienicach, że pomieszczenie łazienkowe nie jest wyposażone w przynajmniej jedno okno. Skazani jesteśmy tym samym na stosowanie oświetlenia sztucznego i chociaż wybór opraw z odpowiednim stopniem zabezpieczenia przeciwwilgociowego jest obecnie bardzo duży i daje nam różnorakie możliwości aranżacyjne pomieszczenia łazienkowego, przeszklenie w drzwiach umożliwi światłu dziennemu – chociaż w ograniczonej ilości – przeniknięcie do pokoju kąpielowego.

Z tego względu drzwi z różnymi rodzajami przeszkleń są chętnie wybierane do łazienek, zwłaszcza że półprzezroczysta tafla obecnie rzadko ma standardowy kształt prostokąta czy kwadratu i wypełnia ją dekoracyjna szyba. W tej funkcji stosowane są:

  • szkło matowe

  • szkło półprzezroczyste

  • szkło ornamentowe

  • witraż

Inną równie istotną rolą przeszklenia jest jego funkcja informacyjna – widoczna z zewnątrz poświata pochodząca od łazienkowej oprawy świetlnej sygnalizuje, że w danej chwili pomieszczenie jest używane i dla reszty mieszkańców – niedostępne.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Drzwi wewnętrzne do sypialni – jakie wybrać?

Drzwi wewnętrzne do sypialni – jakie wybrać?
Wybór drzwi wewnętrznych zależy od warunków panujących w danym pomieszczeniu. Łazienkowe muszą mieć otwory umożliwiające wentylację, a k...
Czytaj więcej

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?
Drzwi wewnętrzne stanowią ważny element wyposażenia wnętrz mieszkalnych. Mimo mody na łączenie ze sobą różnych stref domowych, wciąż pozostają niezbęd...
Czytaj więcej

Jaki kolor drzwi wybrać

Jaki kolor drzwi wybrać
Wybór drzwi do mieszkania czy domu może okazać się sporym wyzwaniem. Musimy podjąć decyzję dotyczącą nie tylko tego, czy będą one pełne czy zdobione p...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Drzwi do łazienki – jakie wybrać?