LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Drzwi łazienkowe – jakie wybrać? Wszystko o wymiarach, wymaganiach technicznych i nie tylko

Drzwi łazienkowe mają charakterystyczny, jedyny spośród skrzydeł wewnętrznych wygląd – jeśli zastosowana jest w budynku wentylacja naturalna. Spełniają wtedy ważną wentylacyjną funkcję, możliwe jest to dzięki podcięciu, zamocowanej w nich kratce lub ozdobnym i funkcjonalnym tulejom. Dlaczego inne drzwi nie posiadają tego typu modyfikacji i jak umożliwić prawidłową wentylację w skrzydle nieprzeznaczonym do usytuowania na ościeżnicy łazienkowej? O tym wszystkim dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Przejdź do następnych akapitów:

Charakterystyka drzwi łazienkowych

Spośród drzwi wewnętrznych, które wybieramy do naszych domów i mieszkań, te prowadzące do łazienki mają do spełnienia trzy funkcje odróżniające je od innych. Są to:

Zapewnienie użytkownikom bezpieczeństwa – ponieważ łazienka jest często miejscem usytuowania gazowych podgrzewaczy wody z otwartą komorą spalania, które do prawidłowego działania potrzebują tlenu zawartego w powietrzu. Z uwagi na możliwość powstawania tlenku węgla, dostęp do osoby przebywającej w pomieszczeniu powinien być możliwy. W tym celu stosuje się zamocowanie skrzydła drzwiowego w taki sposób, aby otwierało się ono na zewnątrz, co ułatwia użytkownikowi łazienki szybkie wyjście. 

Wspomaganie procesu wymiany powietrza poprzez pozostawienie w dolnej części skrzydła wolnej przestrzeni o powierzchni nie mniejszej niż 220 cm², o czym dokładniej możesz przeczytać w dalszej części artykułu. Jest to bardzo ważna funkcja, ponieważ nieprawidłowa wentylacja może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, gdy w łazience zbiera się dwutlenek węgla lub powstaje wilgoć. 

W pierwszym wypadku pojawia się zagrożenia dla zdrowia i życia osób korzystających z łazienki. Natomiast w drugim tworzy się środowisko przyjazne powstawaniu grzybów oraz pleśni. Te organizmy mają niezwykle zły wpływ na zdrowie mieszkańców domu lub mieszkania. Mogą prowadzić do powstawania alergii, chorób dróg oddechowych, a nawet trwałego uszkodzenia płuc.

Zapewnienie poczucia prywatności –  Poza powyższymi aspektami, które znalazły swój wyraz w odpowiednich regulacjach prawnych, drzwi łazienkowe zapewniają nam poczucie prywatności. Posiadają one zamek, dzięki któremu w czasie korzystania z łazienki jesteśmy chronieni przed przypadkowym wejściem innego domownika do pomieszczenia. Jest to bardzo ważne dla poczucia komfortu i bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy na przykład wynajmujesz mieszkanie wspólnie z kilkoma innymi osobami.

Natomiast, jeśli jest to potrzebne – poprzez przeszklenie umieszczone w drzwiach, pomieszczenie jest dodatkowo zasilane światłem. Wygląd takiego skrzydła stanowi dekoracyjne dopełnienie zastosowanej aranżacji – cechy te charakteryzują jednak nie tylko drzwi zastosowane w łazience, ale i w pozostałych pokojach. To, co je odróżnia, związane jest z rolą łazienki w systemie wentylacji naturalnej, czyli grawitacyjnej.

Dlatego też drzwi łazienkowe nie powinny być zastępowane modelami przeznaczonymi do pomieszczeń innego rodzaju. Jeżeli jednak na taki krok się zdecydujesz, powinieneś zadbać o przygotowanie otworów pozwalających na prawidłową wentylację. O tym, jakie masz możliwości i jakich narzędzi użyć, przeczytasz w dalszej części tego artykułu. Teraz skupimy się na tym – co prawo budowlane mówi na temat drzwi łazienkowych.

drzwi łazienkowe

Drzwi do łazienki – wymiary i wymagania techniczne

Drzwi łazienkowe powinny spełniać określone warunki oraz odpowiadać normom, jakie ustalone są przez prawo budowlane. Dlatego też nie powinno się kupować i instalować pierwszych z brzegu drzwi, jakie wpadły Ci w oko. Powinny one mieć określoną wysokość i szerokość, być zamontowane w specjalny sposób oraz gwarantować prawidłową wentylację pomieszczenia. Parametry takie jak wysokość, szerokość czy też minimalna wielkość otworów wentylacyjnych zostały określone i umieszczone w ustawie o prawie budowlanym.

Jeżeli chodzi o wymiary – rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, określa minimalne wartości. Drzwi łazienkowe powinny mieć minimum 80 centymetrów szerokości oraz co najmniej dwa metry wysokości. Dzięki temu zapewniają one łatwy dostęp do pomieszczenia. Także w przypadku, gdyby konieczne byłoby udzielenie pomocy osobie, która zasłabła w łazience. Szerokie i wysokie drzwi umożliwiają szybką akcję ratunkową.

W dolnej części drzwi łazienkowe powinny posiadać specjalne otwory o całkowitym przekroju nie mniejszym niż 0,022 m2 dla zapewnienia odpowiedniego dopływu powietrza. Żadne przepisy nie określają jednak, jak mają wyglądać te otwory. Dlatego na rynku możesz spotkać skrzydła drzwiowe z zainstalowanymi kratkami wentylacyjnymi. Często drzwi do łazienki mają także podcięcie, które ma zapewnić cyrkulację powietrza. Trzecim najczęściej stosowanym rozwiązaniem są tuleje wycięte tuż nad dolną krawędzią drzwi.

Jeżeli spodobają Ci się jakieś inne drzwi, które nie posiadają takich otworów, to możesz wykonać je sam. O tym, jak to zrobić i jakich narzędzi użyć przeczytasz w dalszej części artykułu. Pamiętaj, że drzwi łazienkowe powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia. Jest to także związane z zapewnieniem bezpieczeństwa osobie znajdującej się wewnątrz. Dlatego warto wziąć ten fakt pod uwagę w trakcie projektowania – nie tylko łazienki, ale także zagospodarowania pomieszczenia, z którego się do niej wchodzi. 

Tego rodzaju drzwi powinny być wyposażone także w zamek umożliwiający zamknięcie się od środka. Jednak w razie niebezpieczeństwa powinno być możliwe łatwe jego otworzenie od zewnątrz. Ma to znaczenie w wypadku, gdy osoba zemdleje i upadnie. Drzwi łazienkowe otwierane do środka, mogą zostać w ten sposób zablokowane, a te na zewnątrz nie.

Kratka wentylacyjna, tuleje czy podcięcie w drzwiach – co zastosować?

Znasz już odpowiedź na pytanie, czy drzwi do łazienki muszą mieć otwory wentylacyjne? Oczywiście, tak. Teraz nadszedł czas na poznanie bliżej sposobów, jakie możesz wykorzystać, by wentylacja była skuteczna. Metod takich nie jest wiele ani nie są też one bardzo skomplikowane. Poniżej znajdziesz ich krótki opis.

  1. Spośród trzech możliwości wyposażenia drzwi łazienkowych w niezbędną do wentylowania przestrzeń, wykonanie podcięcia jest metodą najszybszą, o ile tylko dysponujemy tak niezawodnym narzędziem, jakim jest obsługiwana ręcznie pilarka tarczowa. Oprócz elektronarzędzia w celu wykonania precyzyjnego cięcia potrzebna będzie listwa dystansowa i ściski stolarskie z podkładkami do jej zamocowania, natomiast do wygładzenia – drobnoziarnisty papier ścierny. Zadanie to może wydawać się skomplikowane, jednak wymaga tylko kilku cięć i dokładnego szlifowania. Dlatego też każdy majsterkowicz-amator powinien sobie z nim poradzić.

  1. Wykonanie otworów w skrzydle drzwiowym w celu zamaskowania ich ozdobnymi tulejami to zadanie dla elektrycznej wiertarki wyposażonej w otwornicę – specjalne wiertło służące do wiercenia otworów o dużej średnicy. Dzięki niej szybko wywiercisz idealnie okrągłe otwory, w których umieścisz wybrane przez siebie tuleje.

  1. Wyrzynarka będzie z kolei odpowiednim elektronarzędziem do wykonania prostokątnego wycięcia w celu zamontowania w nim drzwiowej kratki wentylacyjnej.  Wycięcie odpowiedniego otworu także nie jest skomplikowanym zadaniem. Dobrej klasy wyrzynarka bardzo szybko sobie z tym poradzi. Na końcu należy tylko osadzić ramkę w otworze. W ten sposób zapewnisz właściwą cyrkulację powietrza między sąsiadującymi pomieszczeniami.

Decydując się na użycie jednej z powyższych metod warto uprzednio obliczyć niezbędną wysokość podcięcia lub ilość otworów na tuleje (z uwzględnieniem miejsca, jakie zajmą osłony, zmniejszając tym samym średnicę wykonanych otworów), tak aby suma długości boków lub powierzchni otworów wynosiła co najmniej 200 cm².

Nawet jeśli zdecydujemy się nabyć drzwi łazienkowe pochodzące z serii i wyposażone przez producenta w tuleje, przyjrzyjmy się czy ich liczba i średnica wlotów powietrza odpowiadają literze prawa budowlanego. Jeśli nie będą one wystarczające, konieczne będzie wykonanie podcięcia – skonsultujmy się ze sprzedawcą, aby dowiedzieć się, czy samodzielna ingerencja w kształt skrzydła nie pociągnie za sobą utraty gwarancji na drzwi.

W przypadku gdy uznasz, że nie poradzisz sobie sam z takim zadaniem, możesz skorzystać z pomocy fachowców. Sieć sklepów Castorama.pl oferuje swoim klientom możliwość zamówienia podcinania drzwi. Jest to praktyczna usługa, dzięki której Twoje zadanie ograniczy się tylko do zamontowania skrzydła drzwiowego w futrynie.

drzwi-lazienkowe

Różne typy przeszkleń w drzwiach łazienkowych

To często spotykana sytuacja szczególnie w blokach mieszkalnych i starych kamienicach, że pomieszczenie łazienkowe nie jest wyposażone w przynajmniej jedno okno. Skazani jesteśmy tym samym na stosowanie oświetlenia sztucznego i chociaż wybór opraw z odpowiednim stopniem zabezpieczenia przeciwwilgociowego jest obecnie bardzo duży i daje nam różnorakie możliwości aranżacyjne, przeszklenie w drzwiach umożliwi światłu dziennemu – chociaż w ograniczonej ilości – przeniknięcie do pokoju kąpielowego.

Z tego względu drzwi z różnymi rodzajami przeszkleń są chętnie wybierane do łazienek, zwłaszcza że półprzezroczysta tafla obecnie rzadko ma standardowy kształt prostokąta czy kwadratu i wypełnia ją dekoracyjna szyba. W tej funkcji stosowane są:

  • Szkło matowe – jest ono eleganckie, nowoczesne i nada klasy każdemu skrzydłu drzwiowemu, w jakim zostanie zamontowane. Może być zestawiane zarówno z zimnymi, jak i ciepłymi kolorami. Także pod względem kształtu możesz dowolnie je modyfikować. Przeszklenie może być jednym dużym elementem lub kilkoma małymi.

  • Szkło półprzezroczyste –  dostarcza ono znacznie więcej światła naturalnego niż szyba matowa. Dlatego też najczęściej jest wybierane przez osoby, którym zależy na dość mocnym doświetleniu łazienki. Jednocześnie dzięki ograniczonej przenikalności nadal zapewniona jest prywatność i intymna atmosfera.

  • Szkło ornamentowe –  jest to często wybierany rodzaj przeszklenia, gdy chodzi o duże powierzchnie drzwi. Dzięki znacznej ilości dostępnych wzorów można stworzyć wyjątkową i niepowtarzalną aranżację drzwi łazienkowych.

  • Witraż –  jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które zyskuje ostatnio na popularności. Zwłaszcza wśród osób preferujących klasyczny wystrój i odwołania do tradycji. Sprawdzi się jednak także w nowoczesnych wnętrzach, gdzie drzwi do łazienki mogą być wykończone na przykład za pomocą mozaiki z witrażu lub innym abstrakcyjnym wzorem. 

Inną równie istotną rolą przeszklenia jest jego funkcja informacyjna – widoczna z zewnątrz poświata pochodząca od łazienkowej oprawy świetlnej sygnalizuje, że w danej chwili pomieszczenie jest używane i dla reszty mieszkańców niedostępne.

Po trzecie drzwi łazienkowe z przeszkleniem mogą stanowić element dekoracyjny mieszkania. Przemyślnie wybrane skrzydło wraz z odpowiednim rodzajem szkła pomoże Ci stworzyć kompozycję, która nie tylko będzie praktyczna, ale także estetyczna. Warto wziąć ten argument pod uwagę, gdy będziesz się zastanawiał jakie drzwi do łazienki wybrać. Może się okazać, iż zmienisz zdanie i zdecydujesz się na rozwiązanie, o jakim wcześniej nie myślałeś.

Drzwi łazienkowe – teraz już wiesz, jakie wybrać

Po lekturze naszego tekstu nie powinieneś już mieć problemu z wyborem odpowiednich drzwi do swojej łazienki. Wiesz, jakie powinny mieć wymiary, jakie warunki techniczne muszą spełniać oraz w które elementy powinny być wyposażone.

Wiesz także, jakie narzędzia najlepiej nadają się do wiercenia czy też wycinania otworów wentylacyjnych. Wyjaśniliśmy Ci również, w jaki sposób doświetlić łazienkę bez utraty prywatności. Teraz nie pozostało Ci już nic innego, jak wybrać się na poszukiwanie wymarzonych drzwi do Twojej łazienki.

Data publikacji: 26.12.2016