Produkty

Jakie klucze nasadowe przydadzą Ci się w domu?

Jakie klucze nasadowe przydadzą Ci się w domu?

Lubisz majsterkować, a podstawowe czynności remontowe lub naprawcze w domu wykonujesz samodzielnie? Nieważne, czy musisz coś zdemontować, zbudować czy naprawić – klucz nasadowy to nieodzowne narzędzie, które powinno się znaleźć w Twojej skrzynce z narzędziami. Klucze nasadowe to nie tylko akcesoria niezbędne dla majsterkowicza, ale przede wszystkim jedno z podstawowych narzędzi w pracy mechanika, hydraulika czy montera.


Jakie są rodzaje kluczy nasadowych? Które czynności możesz wykonać przy ich pomocy? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części tekstu. Przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór podstawowych informacji, dzięki którym dobierzesz klucz idealnie dopasowany do Twoich potrzeb i odpowiesz sobie na pytanie, jakie klucze nasadowe warto mieć u siebie w domu?

Klucze nasadowe – niezbędnik domowego majsterkowicza

Klucz nasadowy należy do grupy narzędzi ręcznych, które możemy wykorzystać do przykręcania lub odkręcania różnego rodzaju śrub. Od innych sprzętów przeznaczonych do luzowania i tworzenia łączeń za pomocą śrub, wkrętów lub nakrętek odróżnia się przede wszystkim budową. Oto podstawowe elementy, z których składa się typowy klucz nasadowy:

 • trzpień prosty z uchwytem – ten element występuje w kilku wariantach, mamy bowiem do czynienia z rękojeścią w kształcie litery T, kluczem fajkowym – czyli wygiętym – lub sztorcowym, a więc z przetyczką;

 • pokrętło do nasadek – dzięki niemu sprawnie i skutecznie osadzisz wybraną końcówkę roboczą, odpowiednią do pracy, którą wykonujesz w danej chwili (mogą to być zarówno zwykłe pokrętła, jak i rękojeści oraz grzechotki);

 • nasadka, która ma otwór sześcio- lub dwunastokątny, zależnie od rodzaju śruby lub nakrętki, do której zostanie użyta.

Dodatkowo do klucza nasadowego możesz zamontować specjalne przedłużki, redukcje, zabieraki, przeguby i inne elementy, które ułatwią Ci pracę.

Klucze nasadowe precyzyjnie dostosowują się do aktualnie wykonywanej czynności. Możesz składać je samodzielnie w taki sposób, by najlepiej odpowiadały Twoim potrzebom. Ruchome przeguby, adaptery, przedłużki, a także grzechotki umożliwią Ci stworzenie idealnego narzędzia. Z jego pomocą sięgniesz nawet w trudno dostępne miejsca, gdzie musisz pracować pod nietypowym kątem. Klucz nasadowy łączy komfort użytkowania z wydajnością. Dzięki wygodnemu i stabilnemu ułożeniu dłoni wykonasz prace remontowo-naprawcze bezpiecznie, sprawnie oraz skutecznie.

Czy wiesz, że…?

Dzięki temu, że klucze nasadowe możemy dostosować dokładnie do wykonywanej pracy, a także samodzielnie złozyć je poprzez dobranie odpowiednich elementów, należą one do jednych z najbardziej wygodnych, ale i precyzyjnych narzędzi do zakręcania i odkręcania śrub. Ruchome przeguby, przedłużki, adaptery, a także grzechotki pozwalają nam na komfortowe ułożenie dłoni, dotarcie do schowanych i trudno dostępnych elementów, a także minimalizują wysiłek podczas pracy. Klucze nasadowe umożliwiają nam dokręcanie i odkręcanie śrub czy nakrętek pod różnymi kątami.

klucz nasadowy

Rodzaje kluczy nasadowych

Klucze nasadowe i używane do nich akcesoria są produkowane w pięciu standardowych wariantach. Parametrem, które je różnicuje, jest wielkość zabieraka (wyrażona w calach). Wymiary, którym powinieneś się przyjrzeć, to: 1/4", 3/8”, 1/2", 3/4" i 1". Możesz się spotkać także z większymi wymiarami kluczy – są to jednak specjalistyczne narzędzia udarowe. Ze względu na to, że w Europie dominuje system metryczny, niektórzy producenci wprowadzili czytelniejszy dla nas opis rozmiaru zabieraka w milimetrach (dane wg ISO 1174, DIN 3120):

 • 1/4" to 6,3 mm,

 • 3/8" to 10 mm,

 • 1/2" to 12,5 mm,

 • 3/4" to 20 mm,

 • 1" to 25 mm.

Klucz nasadowy może mieć różnie zaprojektowany trzpień. Zwykle mamy do czynienia ze wspomnianymi wcześniej wariantami rękojeści: w kształcie litery T, sztorcowym lub fajkowym. Pierwsze dwa typy są do siebie bardzo podobne, choć różnią się widoczną przetyczką, która występuje tylko w kluczu o budowie sztorcowej. Klucz nazywany fajkowym charakteryzuje się kształtem zbliżonym do litery L. Popularnym rozwiązaniem jest także klucz ampułowy, czyli zakończony gniazdem.

To, jaki rodzaj trzpienia zastosujesz, znacząco wpłynie na Twój komfort podczas pracy. Klucze typu T umożliwiają precyzyjny ruch przy niewielkim zaangażowaniu mięsni, jednak zwykle wymagają dostępu z naprzeciwka. Kształt L pozwala na dostęp od boku, jednak może wymagać większej siły przy pracy. Jeżeli w miejscu wykonywania czynności nie ma wystarczającej powierzchni do pełnego obrotu rączki tego typu klucza, koniecznie może być jego ciągłe poprawianie.

Ten uciążliwy problem możesz rozwiązać poprzez zastosowanie grzechotki. Ten element pozwala na przesuwanie rękojeści do poprzedniej pozycji w taki sposób, by nie spowodować obrotu części funkcjonalnej. Dzięki temu możesz działać sprawnie i skutecznie nawet wtedy, gdy masz bardzo małe pole ruchu. Dzięki grzechotce zaoszczędzisz swój czas i podniesiesz komfort pracy.

Nasadki, których użyjesz do pracy z kluczem, powinny być dopasowane do rodzaju śrub. Każdy z nich charakteryzuje się odmienną geometrią. Tradycyjne nasadki obsługują te śruby, których przekrój to równoboczny sześcio- lub dwunastokąt. Popularne są także końcówki do wkrętów z nacięciem prostym albo krzyżowym. Wraz z rozwojem technologii powstały nowe rodzaje śrub, a wraz z nimi – dopasowane nasadki. Na przykład typ Torx, który wyróżnia się specyficznym kształtem – przypomina sześcioramienną gwiazdę.

klucze imbusy

Na Twoją uwagę zasługuje także nasadka Spline. Ten typ końcówki charakteryzuje się wszechstronnym zastosowaniem. Pasuje do wielu rodzajów śrub, dlatego możesz potraktować go jako uniwersalne narzędzie w swojej pracy. Nasadka typu Spline pasuje do następujących elementów:

 • śruby Spline – posiadające identyczny kształt jak nasadka Spline;

 • śruby sześciokątne – charakterystyczne dla wielu sprzętów z działu AGD i RTV;

 • śruby dwunastokątne – występujące często w meblach;

 • śruby kwadratowe – choć są obecnie dość przestarzałym rozwiązaniem i rzadko się z nimi spotykamy, to na wszelki wypadek warto być przygotowanym do pracy z tym rodzajem łba;

 • śruby Torx;

 • śruby calowe.

Wśród różnego rodzaju nasadek można wyróżnić krótki i długi typ końcówki. Nasadki długie uchodzą za bardziej profesjonalne. Co prawda, osłabiają siłę odkręcania, ale tym samym pozwalają skupić się na precyzji ruchu. Dlatego sprawdzają się nawet w skrajnych przypadkach, kiedy śruba jest spieczona, zardzewiała lub w inny sposób nadgryziona zębem czasu. Nasadki krótkie zwykle są używane przez majsterkowiczów. Możesz także zastosować je zamiast ich dłuższych odpowiedników, jeżeli podczas pracy będziesz musiał dostać się do trudno dostępnego miejsca, gdzie nie zmieści się większa końcówka.

Uniwersalne klucze nasadowe umożliwiają Ci także zastosowanie końcówek imbusowych, na przykład typu Torx lub Hex. Dzięki temu narzędzie zadziała jak klucze imbusy, a Ty nie będziesz musiał dokupować kolejnych sprzętów – wystarczą jedynie akcesoria do klucza, który już posiadasz.

rodzaje kluczy - klucze imbusy

Jakie klucze nasadowe powinieneś mieć w swoim domu?

Klucze nasadowe oraz towarzyszące im akcesoria możesz nabywać pojedynczo lub zestawach. Jeżeli jesteś zawodowym usługodawcą, zwróć szczególną uwagę na komplety części. Z wielu typów i rozmiarów narzędzi możesz zbudować imponującą kolekcję, która z pewnością zachwyci Twoich klientów i zbuduje wrażenie profesjonalizmu. Jeżeli pracujesz w terenie częściej niż we własnym warsztacie, wygodniejszy okaże się zestaw nasadek uniwersalnych zróżnicowanych tylko ze względu na wielkość. Dzięki temu Twoja skrzynka będzie lżejsza i bardziej poręczna. Z takim wyposażeniem bez problemu zmierzysz się z każdym wyzwaniem, zaskarbiając sobie wdzięczność oraz sympatię klienta.

Jako domowy majsterkowicz i złota rączka masz możliwość dokładnego sprawdzenia, jakiego typu narzędzi potrzebujesz. Wystarczy, że zobaczysz jakiego typu śruby występują w Twoich sprzętach domowych, meblach lub pojazdach. Możesz zdecydować się na zakup poszczególnych elementów, które będą przeznaczone do ich precyzyjnej obsługi. Jeżeli w Twoim gospodarstwie domowym znajduje się wiele rzeczy, które często wymagają od Ciebie drobnych prac naprawczych, warto zainwestować w szerszy komplet akcesoriów – uniwersalnych lub dopasowanych do Twoich potrzeb. Dzięki temu zakup wystarczy Ci na wiele lat. W razie nagłej potrzeby sięgniesz tylko do schowka z narzędziami i obędzie się bez konieczności ponownej wizyty w sklepie. Czas zaoszczędzony na szybkiej i bezproblemowej naprawie będziesz mógł spędzić z rodziną, a domownicy na pewno docenią Twoją zaradność.

Nabycie kompletu kluczy nasadowych zwykle kojarzy się z dużym wydatkiem, jednak należy pamiętać, że to zakup na lata. Producenci zwykle dają elementom długowieczną, a nawet dożywotnią gwarancję. Taką informację możesz znaleźć w opisie lub specyfikacji produktu. Dzięki temu masz pewność, że trzymasz w ręku niezawodne narzędzie wysokiej jakości. Klucz nie dozna uszkodzeń podczas pracy, a więc nie opóźni naprawy ani nie spowoduje, że poniesiesz dodatkowe koszty w związku z wymianą zepsutych części. Inwestycja w solidny zestaw narzędzi jest jednorazowa i pozwala Ci na pełną kontrolę Twojego budżetu – nie musisz martwić się o nieplanowane wydatki na akcesoria w przyszłości.

Badając jakość produktów przed zakupem, zwróć uwagę na rodzaj stali, z której zostały wykonane. Wybierz chromowane narzędzia, jeżeli chcesz, by służyły Ci przez długi czas. Chrom zapobiega procesowi utleniania i korozji metalu, a także zwiększa odporność na tarcie. Tego rodzaju zabezpieczenie jest stosowane na wszystkich profesjonalnych elementach, by wydłużyć ich żywotność. Może się zdarzyć, że specjalistyczna nasadka nie będzie pokryta warstwą chromową – jednak nie zawsze oznacza to zaniedbanie ze strony producenta. W przypadku nasadki do uszkodzonych łbów brak chromowania umożliwia prawidłowe i skuteczne odkręcenie śruby.

rodzaje kluczy

Możesz natrafić na produkty, które są polerowane całkowicie lub częściowo. Polerowanie nie wpływa bezpośrednio na wydajność ani trwałość narzędzia, lecz stanowi dodatkowe udogodnienie. Wygładzona powierzchnia jest łatwiejsza do wyczyszczenia po zakończeniu pracy. Jeżeli zależy Ci na utrzymaniu porządku w Twoim warsztacie, zadbaj o wybór polerowanych narzędzi.

Zawsze sprawdzaj określony w instrukcji sposób użytkowania nasadek, zanim przystąpisz do pracy z zakupionym elementem po raz pierwszy, zwłaszcza jeśli masz do czynienia ze specjalistycznymi elementami o konkretnym przeznaczeniu. Pamiętaj o właściwym przechowywaniu narzędzi – możesz wykorzystać do tego oryginalne pudełko kompletu lub inny przystosowany pojemnik.

Data publikacji: 29.08.2017
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Wymieniamy koło w taczce – co musimy wiedzieć?

Wymieniamy koło w taczce – co musimy wiedzieć?
Taczka to rodzaj pojazdu-wózka, który jest niezbędny w większości gospodarstw (czy to rolnych, czy domowych), na działkach i rozmaitych ...
Czytaj więcej

Narzędzie warsztatowe - rodzaje kluczy

Narzędzie warsztatowe - rodzaje kluczy
Z pozoru sprawa z kluczami zdaje się nieskomplikowana, a ich funkcja i działanie banalne. Jednak za sprawą mnogości końcówek, rodzajów śrub i zastosow...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jakie klucze nasadowe przydadzą Ci się w domu?