Okap podszafkowy – jak wybrać?

Okap podszafkowy stanowi rozwiązanie, które szczególnie sprawdzi się w małych kuchniach, do których nie został również doprowadzony komin. To urządzenie daje nam możliwość usuwania przykrych zapachów i oczyszczania powietrza nawet, jeśli w pomieszczeniu nie ma odprowadzającego przewodu wentylacyjnego. Jak wybrać okap podszafkowy?

okap podszafkowy jakiokap podszafkowy jakiokap podszafkowy jakiokap podszafkowy jaki

Wady i zalety okapu podszafkowego poznamy tutaj.

Jeśli ten rodzaj okapu to jedyna opcja na neutralizowanie zapachów, tworzących się w kuchni podczas gotowania, musimy poznać poszczególne modele i dopasować taki, który sprawdzi się u nas najlepiej. Jakie parametry będą szczególnie ważne? Co powinniśmy wziąć pod uwagę? Dowiedzmy się!

Okap podszafkowy – czym się wyróżnia

Przede wszystkim są niewielkie i działają na zasadzie pochłaniania, a nie jak to jest w przypadku okapów kominowych, wyciągania. Jego nadrzędną zaletą jest natomiast to, że potrafi być prawie niewidoczny, a dzięki temu, że możemy go zabudować w szafkę, co wpływa na znaczą oszczędność miejsca. W ten sposób możemy maksymalnie zagospodarować każdy kąt, co jest ważne szczególnie w kuchni z salonem. Ponadto okap podszafkowy może być zamontowany wszędzie.

Na co jednak musimy uważać, wybierając go? Oto najważniejsze parametry:

jaki wybrać okapjaki wybrać okapjaki wybrać okapjaki wybrać okap

wymiary – aby odpowiednio dopasować go między inne szafki, zwróćmy uwagę szczególnie na jego szerokość, która standardowo waha się między 50 a 60 cm;

emisję hałasu – im mniejsza, tym większy komfort korzystania z urządzenia. Ta cecha jest szczególnie ważna w kuchniach otwartych na salon. Głośne działanie okapu podszafkowego może skutecznie zagłuszyć mówiącą osobę i działać na nerwy. Standardowe modele emitują hałas na poziomie 54-64 dB, ale możemy spotkać się z cichszymi okapami, np. takim;

- wydajność – liczona w m3/h określa szybkość oczyszczania powietrza i tym samym pozwala nam ustalić maksymalną wielkość pomieszczenia, do którego dany model będzie się nadawać,

- klasę efektywności energetycznej – od niej zależy, jak bardzo model jest ekonomiczny. Do wyboru będziemy mieć najczęściej okapy podszafkowe w klasach C, D i E.

Porada eksperta

Jeśli mamy taką możliwość, wybierajmy okap podszafkowy, który jest nieco szerszy od kuchenki. Zapachy i para wodna idące do góry rozchodzą się na boki, dlatego im większa powierzchnia pochłaniacza,t tym lepsza skuteczność oczyszczania powietrza z zapachów i wilgoci. Do kuchenki o wymiarach frontu rzędu 50 cm, wybierzmy zatem okap podszafkowy o szerokości 60 cm.

wybór okapu podszafkowegowybór okapu podszafkowegowybór okapu podszafkowegowybór okapu podszafkowego

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze okapu podszafkowego?

Niektóre modele mogą pracować również jako wyciągacze, dlatego jeśli mamy możliwość skorzystania z komina, możemy również wybrać okap podszafkowy, ciesząc się niewielką przestrzenią, jaką on zajmuje. Decydując się na któryś model zwróćmy także uwagę na okres gwarancji i wybierzmy taki, który ma go chociaż na 2 lata. Pamiętajmy także, aby dopasować nasz okap podszafkowy do wyglądu reszty wyposażenia i mebli. Do wyboru mamy różne opcje kolorystyczne i wzornicze. Modele z oświetleniem ledowym będą tańsze w utrzymaniu i wydajniejsze, jeśli chodzi o żywotność żarówek.

Wszystkie okapy podszafkowe możemy zobaczyć tutaj.

Data publikacji: 04.06.2018