Strona główna

Strzałka w prawo

Okna, drzwi i schody

Strzałka w prawo

Akcesoria do drzwi

Strzałka w prawo

Osłony wentylacyjne

Strzałka w prawo

Osłony wentylacyjne

Osłona wentylacyjna służy do wykańczania w drzwiach otworu, który służy do stałego wietrzenia pomieszczenia – produkt zapewnia jego estetyczny wygląd.

Filtry

Osłony wentylacyjne

Osłona wentylacyjna służy do wykańczania w drzwiach otworu, który służy do stałego wietrzenia pomieszczenia – produkt zapewnia jego estetyczny wygląd.

42 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Akcesoria do drzwi

Wyświetlanie 24 z 42 produktów

Załaduj więcej

Osłony wentylacyjne – co warto o nich wiedzieć?

Nie wszystkie drzwi w domach czy biurach muszą mieć otwory, a co za tym idzie osłony wentylacyjne. Według przepisów dotyczy to przede wszystkim drzwi łazienkowych. Przy dopuszczalnym minimalnym wymiarze 80x200 cm otwór do wentylacji powinien mieć minimum 0,022 m². Obecnie większość producentów dostosowuje oferowane przez siebie drzwi do takiego rozwiązania. 

Osłona wentylacji nie zawsze jest niezbędna. W przypadku drzwi z podcięciem lub nowoczesnych modeli z mikroszczelinami rozłożonymi na całej szerokości skrzydła osłony nie są konieczne. Ale w większości przypadków, gdy w drzwiach zrobione są otwory, trzeba je czymś zasłonić, aby prezentowały się estetycznie. Do wyboru masz kilka rozwiązań. Wszystkie znane są ogólnie jako osłony wentylacyjne

W większości przypadków osłona wentylacyjna może być łatwo wymieniona. Wystarczy wyjąć dotychczasowy model, a następnie nałożyć nowy. Dostępne w sprzedaży modele charakteryzuje łatwy montaż, np. na klik albo zatrzask. Są też dostosowane do standardowych wymiarów otworów w drzwiach, co znacznie upraszcza ich dobór do konkretnego skrzydła drzwiowego.

Wszystkie osłony wentylacyjne zostały przygotowane z funkcjonalnych materiałów. Oznacza to, że sprawdzają się w większości zastosowań, łącznie z tym w łazienkach, gdzie zwykle są wymagane. W większości przypadków osłona wentylacji to produkt przygotowany z wysokiej jakości tworzywa. To sprawia, że jest on odporny na działanie wody, wysokich temperatur czy wilgoci. I przekłada się na możliwość długiego użytkowania bez ryzyka zniszczenia.

Osłony wentylacyjne – rodzaje produktów

Warto wiedzieć, że osłony wentylacyjne występują w wielu modelach. Bogata oferta sprawia, że możesz dobrać do skrzydła drzwiowego i wyglądu wnętrza konkretne produkty. Mogą być one stonowane albo wręcz przeciwnie – wyróżniać się kolorystyką czy nietypowym kształtem. Nadają się do drzwi łazienkowych, zarówno standardowych, jak i takich z ozdobnymi otworami.

Oferujemy Ci osłony wentylacyjne metalowe, a także z tworzywa sztucznego. Materiały te różnią się między sobą m.in. ceną, wykonaniem czy rodzajem wykończenia. Zazwyczaj w drzwiach łazienkowych stosowane są osłony plastikowe i z innych podobnych tworzyw. Wszystko za sprawą odporności na czynniki szkodliwe, a także niskiej ceny połączonej z estetycznym wyglądem takiego elementu. Produkty metalowe sprawdzą się w nietypowych wnętrzach i do drzwi wykończonych w podobnym stylu.

Osłona wentylacji może mieć też różny kształt, zależnie od przeznaczenia. Standardowe tuleje polecane są przede wszystkim do drzwi łazienkowych. Z zasady mają one jeden rozmiar, co ułatwia ich wymianę w razie potrzeby. Dostępne są również kratki wentylacyjne, które znajdują zastosowanie w drzwiach łazienkowych. Wydają się większe, ale łączny przepływ powietrza jest w ich przypadku taki sam jak w tulejach. Z kolei osłona kanału wentylacyjnego w ścianie albo otworów w drzwiach w innym pomieszczeniu, którego parametry nie są obwarowane przepisami, może być zabudowana np. w formie kratki o okrągłym kształcie.

Osłona wentylacyjna – jaki powinna mieć rozmiar?

Jeśli zdecydujesz się na osłony wentylacyjne metalowe albo z tworzywa w formie otwartych tulei, musisz pamiętać, że powinny one spełniać konkretne wymagania w drzwiach łazienkowych. W takim przypadku otworów powinno być pięć, a każdy z nich musi mieć średnicę 7,5 cm. Pamiętaj jednak, że jest to rozmiar minimalny – dopuszczalne są również otwory większe. Co więcej, osłona wentylacyjna musi być w środku pusta. Oznacza to, że nie może być zabudowana np. w formie kratki.

W porównaniu do tego rozwiązania kratki wentylacyjne z pozoru są znacznie większe i umożliwiają lepszy przepływ powietrza. Jednak takie rodzaje osłon są zabudowane, zazwyczaj w formie właśnie kratki albo poziomych linii. W ten sposób powietrze napotyka opór, dlatego sumarycznie, choć kratka jest większa, przepuszcza dokładnie tyle samo powietrza co mniejszy, lecz niezabudowany otwór.

Dlaczego warto stosować osłony wentylacyjne?

Istnieją drzwi, do których nie trzeba zakładać osłon wentylacyjnych. Mowa o modelach z podcięciem czy specjalnymi, ledwie widocznymi z zewnątrz szczelinami na całej szerokości lub wysokości. W rzeczywistości jednak wiele modeli skrzydeł drzwiowych ma już przygotowane otwory do zabezpieczenia. Osłony wentylacyjne sprawiają, że otwór jest chroniony przed wilgocią. Co więcej, chronią go też przed zniszczeniem np. wskutek zarysowania, uszkodzenia mechanicznego czy przypadkowego uderzenia.

Warto brać też pod uwagę, że osłona kanału wentylacyjnego chroni go dodatkowo przed zaleganiem w środku kurzu. To szczególnie istotne w przypadku otworów w grubych drzwiach albo kanałów zlokalizowanych w ścianach. Możesz w ten sposób zapobiegać również przechodzeniu na drugą stronę np. szczurów czy innych zwierząt, które często znajdują się w kanałach wentylacyjnych w starych budynkach.

Osłony wentylacyjne sprawdzają się też ze względów estetycznych. Zazwyczaj możesz dopasować je do wyglądu drzwi albo otoczenia. Przykładowo, osłony wentylacyjne metalowe świetnie współgrają z wnętrzem nowoczesnym, w minimalistycznym czy wręcz surowym stylu. Z kolei bogato zdobiona osłona kanału wentylacyjnego będzie dobrym wyborem do pomieszczenia w stylu retro.

Co wybrać – tuleje czy kratki wentylacyjne?

Jeśli stoisz jeszcze przed wyborem drzwi, możesz zastanowić się, którą z opcji osłon wolisz. Każda osłona wentylacyjna w łazience powinna spełniać określone warunki użytkowania i być wykonana w standardowym rozmiarze. Możesz jednak zdecydować się na jej różne kształty.

Kratki wentylacyjne są świetnym wyborem do wszystkich wnętrz w bardziej tradycyjnym stylu. Zapewniają dobry przepływ powietrza, ale jednocześnie bywają trudne w czyszczeniu ze względu na posiadanie wiele elementów. Z kolei osłona wentylacyjna w kształcie tulei jest łatwa w czyszczeniu, ale nie każdemu odpowiada. Jeśli wentylacja w domu jest silna, może się zdarzyć, że będziesz czuć ze strony otworów nieprzyjemny prąd powietrza.