Produkty

Trawertyn w łazience – czy warto?

Trawertyn w łazience – czy warto?

Naturalny kamień świetnie sprawdza się w aranżacji nowoczesnych wnętrz. Do naszej dyspozycji są jego najróżniejsze rodzaje – jednym z nich jest także trawertyn. Zobaczmy, czy ten materiał nadaje się do wykorzystania podczas wykańczania łazienki!

czym jest trawertynCzym jest trawertyn?

Naturalny trawertyn to nic innego jak twarda odmiana wapiennej skały osadowej, na którą składają się głównie kalcyt i argonit. Materiał ten cechuje się przede wszystkim nietuzinkową, porowatą strukturą o subtelnej lub bardziej wyrazistej powierzchni. Co ciekawe, im więcej ma porów, tym lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi dysponuje. Do naszej dyspozycji jest kamień w niezwykle zróżnicowanej kolorystyce – od jasnego, niemalże białego odcienia, przez powierzchnię zdobioną żółtymi żyłkami aż po czerwone, a nawet brunatne wybarwienie.

Czy płytki trawertynowe sprawdzą się w łazience?

Ze względu na porowatą fakturę trawertynu panuje powszechne przekonanie, że materiał ten nie nadaje się do stosowania w łazience, w której jest w końcu dość wilgotno. Płytki mogłyby wchłaniać wodę, zmieniając swoją barwę i powoli odklejając się od podłoża. Nie jest to jednak zgodne z prawdą – wystarczy tylko dobrze zaimpregnować kamień, szczególnie w tzw. „mokrej strefie”, aby móc cieszyć się jego niezrównaną estetyką przez lata.

Porada eksperta

Do przyklejania płytek trawertynowych będziemy potrzebować specjalnej zaprawy z białym cementem. Inne zaprawy mogłyby spowodować odbarwienie okładziny. Na ogrzewaniu podłogowym konieczne jest zastosowanie białego kleju elastycznego.

Naturalny trawertyn jest wyjątkowo uniwersalny w zastosowaniu. Możemy wykorzystać go zarówno do wykończenia posadzki czy ściany, jak również do wykonania eleganckiego blatu pod umywalkę lub też do obudowania wanny. W przypadku łazienki warto sięgnąć szczególnie po następujące rodzaje tego materiału:

mozaika traweryn colorus- trawertyn szpachlowany – pory na jego powierzchni zostały wypełnione żywicą lub silikonem, dzięki czemu nie wnikają w nie zabrudzenia. Utrzymanie płytek w czystości staje się zatem łatwiejsze. Nie wpływa to jednak na estetykę kamienia, gdyż jego pory są doskonale widoczne pod przezroczystym wypełnieniem;

- trawertyn bębnowany – posiada porowatą strukturę utrzymaną w rustykalnej stylistyce. Sprawia to, że prezentuje się nieco surowo.

Płytki trawertynowe będą się szczególnie dobrze prezentować, gdy położymy je bezfugowo lub z jedynie minimalną spoiną – całość stworzy wtedy jednolitą taflę o naturalnym wyglądzie. O tym, czy warto zastosować bezfugową technologię, możemy przeczytać w tym artykule.

naturalny trawerynCo zyskamy, wprowadzając naturalny trawertyn do łazienki?

Decydując się na wykończenie ścian lub podłóg trawertynem, możemy w zasadzie zrezygnować z innych dekoracji w pomieszczeniu. Kamień jest piękny sam w sobie, dlatego też zadba o estetykę wnętrza. Stosując go, warto postawić na minimalistyczne wyposażenie. Najlepiej sprawdzi się tu ceramika o gładkich krawędziach i białej barwie, a także szafki z jednolitymi frontami.

Trawertyn to kamień, który doskonale sprawdzi się również w innych pomieszczeniach. Ciekawe inspiracje znajdziemy np. w tym artykule!

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?
Aranżacja przedpokoju to duże wyzwanie. Wystrój musi sprostać zarówno oczekiwaniom względem funkcjonalności, jak i reprezentacyjnemu cha...
Czytaj więcej

Rodzaje płytek. Przewodnik po stylach i wzorach

Rodzaje płytek. Przewodnik po stylach i wzorach
Duże czy małe, gładkie lub wzorzyste, układać w jodełkę czy w klasyczne linie – decyzji, które musisz podjąć wybierając kafelki na ścianę...
Czytaj więcej

Podłoga w domu– top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie

Podłoga w domu–  top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie
Płytki na podłogę to połączenie funkcjonalności i estetyki. Sprawdź, co najlepiej położyć w kuchni, salonie, a co na podłogę w łazience. Dzięki naszem...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Trawertyn w łazience – czy warto?