Trawertyn w łazience – czy warto?

Naturalny kamień to fantastyczny sposób na aranżację nowoczesnych wnętrz. Spośród jego wielu rodzajów, które mamy do dyspozycji, z pewnością na szczególną uwagę zasługuje właśnie trawertyn. Czy ten materiał nadaje się do wykończenia ścian i podłóg w łazience? Czy stanowi dobrą alternatywę dla tradycyjnych płytek? Zobaczmy!

łazienkałazienkałazienkałazienka

Czym jest trawertyn?

Naturalny trawertyn to po prostu twarda odmiana wapiennej skały osadowej, na którą składają się głównie kalcyt i aragonit. Dzięki nietuzinkowej, porowatej strukturze o subtelnej lub bardziej wyrazistej powierzchni, zdecydowanie wyróżnia się na tle innych kamieni naturalnych. Tu warto wspomnieć, że coraz częściej rywalizuje o miejsce na podium z marmurem i terrazzo. 

Występuje w niezwykle zróżnicowanej kolorystyce – od jasnego, niemalże białego odcienia, przez powierzchnię zdobioną żółtymi żyłkami, aż po czerwone, a nawet brunatne wybarwienie. 

Czy wiesz, że…

Im więcej porów ma trawertyn, tym lepsze są jego właściwości termoizolacyjne? To bardzo ważna wskazówka!

Jaki trawertyn wybrać do łazienki?

Rozpoczęciem się mody na płytki trawertynowe wywołało sporo wątpliwości. Ze względu na porowatą fakturę materiału, wydało się, że wilgotność panująca w łazienkach nie będzie dla niego najlepszym środowiskiem. Trudno sobie wyobrazić kafle wchłaniające wodę, zmieniające barwę i powoli odklejające się od podłoża… To nie brzmi dobrze! Wkrótce okazało się, że dobra impregnacja kamienia, szczególnie w „mokrej strefie”, całkowicie wystarcza, aby móc cieszyć się jego niezrównaną estetyką przez długie lata.

W przypadku łazienki, warto sięgnąć szczególnie po następujące rodzaje tego materiału:

  • trawertyn szpachlowany – dzięki wypełnieniu jego porów żywicą lub silikonem, nie musimy się mierzyć z wnikającymi w nie zabrudzenia. To duże ułatwienie w utrzymaniu czystości, które jednocześnie nie wpływa na estetykę kamienia, gdyż przezroczyste wypełnienie nie zakrywa jego struktury;

  • trawertyn bębnowany – prezentuje się nieco bardziej surowo, świetnie dopełniając wnętrza utrzymane w rustykalnej stylistyce. 

Oczywiście występują też inne sposoby obróbki płytek trawertynowych. Mogą być one polerowane, gdzie uzyskujemy wygląd bardzo zbliżony do marmuru (efekt szczególnie ceniony w pomieszczeniach komercyjnych), szczotkowane, a nawet żywicowane.

 

łazienkałazienkałazienkałazienka

Jak wykorzystać trawertyn w łazience?

Naturalny trawertyn jest wyjątkowo uniwersalny w zastosowaniu. Zobaczmy kilka przykładów:

Pamiętajmy, że kafle trawertynowe będą prezentować się szczególnie dobrze, gdy położymy je bezfugowo lub z minimalną spoiną. Całość stworzy wtedy jednolitą taflę o naturalnym wyglądzie. Dobrym pomysłem jest też zastanowienie się nad optymalną kolorystyką. Przykładowo możemy pokusić się o barwę ivory (jasny beż), chocolate (ciemny brąz) czy durango (jasna kość słoniowa), ale opcji jest o wiele więcej.

Porada eksperta

Aby kafle trawertynowe były odpowiednio zamontowane, będziemy potrzebować specjalnej zaprawy z białym cementem, jako że inne rodzaje mogłyby spowodować odbarwienia. Jeżeli mamy ogrzewanie podłogowe, konieczne jest zastosowanie białego kleju elastycznego.

Trawertyn w łazience – zalety

Decydując się na kafle trawertynowe, otrzymamy cały wachlarz zalet:

  • lekkość – waga trawertynu umożliwi łatwiejszą obróbkę i montaż;

  • naturalność i estetyka – uniwersalny design idealnie uzupełni projekt niemalże każdej łazienki;

  • łatwość pielęgnacji – do codziennego mycia potrzebujemy jedynie wody. Raz na tydzień poleca się wykorzystywać łagodne środki z neutralnym pH;

  • trwałość – trawertyn czasami nazywa się materiałem wiecznym;

  • odporność na wysokie temperatury, pleśń i grzyby.

łazienka

Do jakich wnętrz pasuje trawertyn? 

Zacznijmy od podkreślenia, że trawertyn w łazience jest piękny sam w sobie i z pewnością zadba o estetykę wnętrza! Można w zasadzie zrezygnować z innych dekoracji w pomieszczeniu i postawić na minimalistyczne wyposażenie, najlepiej utrzymane w kolorach ziemi. Tu dobrze sprawdzą się szafki z jednolitymi frontami i biała ceramika o gładkich krawędziach.

Dzięki temu, że trawertyn pojawia się w różnej obróbce, możemy go dopasować do wyglądu naszego wnętrza. Właśnie dlatego staje się popularny zarówno w stylu klasycznym, skandynawskim, jak i rustykalnym. Pozwala na osiągnięcie balansu i harmonii, zachowując neutralny wyraz.

Świetnie wygląda również w połączeniu z nowoczesnymi aranżacjami, gdzie delikatna barwa kamienia może zostać przełamana dynamicznymi akcentami i oryginalną armaturą. Na uwagę zasługuje styl nowojorski, w którym szlachetne materiały wprowadzają do pomieszczeń wymarzony, ekskluzywny charakter. To fantastyczna baza pod koncepcję “focal point”, w której jeden element wystroju skupia nasz wzrok i dominuje w całym projekcie.

O czym należy pamiętać przy pracy z trawertynem?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na płytki trawertynowe, czy celujemy w inne wykorzystanie tego kamienia, musimy pamiętać, że jest on dość kruchy. Z pomocą przychodzi szlifierka kątowa, która zapobiega pojawianiu się niepożądanych wyszczerbień.

Jak już wiemy, kluczowa jest też impregnacja. Taki zabieg koniecznie zróbmy po ułożeniu kafli, a potem powtarzajmy go raz lub dwa razy do roku, zawsze stosując się do instrukcji zapewnionej przez producenta.

Ostatnim kluczowym aspektem jest wybór odpowiedniej grubości płytek. Do użytku domowego najczęściej poleca się te 12 mm, które stanowią też dobre połączenie z ogrzewaniem podłogowym.

 

Data aktualizacji: 10/04/2024