Produkty

Układamy płytki okładzinowe na elewacji

Układamy płytki okładzinowe na elewacji

Wykończenie elewacji budynku płytkami okładzinowymi jest rozwiązaniem estetycznym i trwałym. Wybierając odpowiedni rodzaj płytek, możemy nadać fasadzie naszego domu wyjątkowy charakter – pod warunkiem jednak, że zostaną one prawidłowo zamocowane. O czym pamiętać podczas tego typu pracy?

Bez względu na to, jaki rodzaj płytek elewacyjnych wybraliśmy, możemy zamocować je samodzielnie – czynność ta jest na tyle łatwa, że kierując się obowiązującymi w tym wypadku zasadami, będziemy mogli obyć się bez pomocy fachowca.

Płytki na elewacjiNajpopularniejsze płytki służące do wykańczania elewacji, czyli produkty betonowe, klinkierowe i ceramiczne, powinny być przyklejane bezpośrednio do muru albo warstwy termoizolacji. W zależności od tego musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni pod nową okładzinę.

Przygotowanie budynku do klejenia okładziny

W pierwszej sytuacji niezbędne będzie wcześniejsze zagruntowanie podłożą właściwą emulsją oraz wyrównanie go zaprawą mrozoodporną. Jeśli natomiast układamy okładzinę na ociepleniu, na warstwie styropianu lub wełny powinna znajdować się siatka zbrojąca wykonana z włókna szklanego i zatopiona w masie klejowej. Przez siatkę powinny także przechodzić kołki.

Należy także wziąć pod uwagę, że w przypadku domów dopiero co wybudowanych okładziny nie należy układać zbyt szybko – powinniśmy odczekać minimum trzy miesiące.

Wybór zaprawy klejącej

Do solidnego zamocowania okładziny potrzebna będzie odpowiednia zaprawa klejowa. Powinna ona być odporna na mróz i zmiany temperatury, a także uelastyczniona – dzięki temu nie tylko zapewni przytrzymanie płytek, ale również będzie przenosiła naprężenia, do których dochodzi na skutek odkształceń termicznych poszczególnych elementów.

Układanie okładziny

Preparat do klinkieruPodczas układania okładziny elewacyjnej zaleca się stosowanie metody podwójnego smarowania (zwanej inaczej mokre na mokre) – warstwę zaprawy aplikujemy więc zarówno na spodnią stronę płytek, jak i na podłoże, pamiętając jednak, żeby całkowita grubość powłoki kleju nie przekraczała zalecanej przez producenta. Następnie płytki dociskamy do wykańczanej powierzchni. Dzięki takiemu sposobowi klejenia unikniemy powstawania pustych przestrzeni w warstwie okładziny i dostawania się pod nią wody. Podczas układania płytek (rzędami lub na cegiełkę) zachowujemy odpowiednie do ich wielkości szczeliny, które na koniec wypełniamy fugą o podwyższonej elastyczności. W przypadku płytek cienkich wystarczy jedynie wyrównać zaprawę klejową w spoinach – używanie dodatkowych wypełniaczy nie jest konieczne.

Mocowanie okładziny zaczynamy od ościeży oraz narożników. Płytki lekkie układamy następnie od góry, natomiast cięższe – od dołu ściany. W drugim przypadku może być również konieczne zamocowanie w dolnej części cokołu specjalnej stalowej listwy, która będzie podtrzymywała okładzinę. Należy uwzględnić także dylatacje, które powinny pojawić się co 12-16 metrów kwadratowych, a także w miejscach, gdzie mamy do czynienia ze zmianą rodzaju podłoża.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Ogrzewanie podłogowe – jaki klej do montażu posadzki wybrać?

Ogrzewanie podłogowe – jaki klej do montażu posadzki wybrać?
Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, po które sięgamy coraz częściej, doceniając przede wszystkim komfort, jaki się z nim wiąże. Po jaki klej p...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - jak położyć nowe płytki na starych?

Instrukcja wideo - jak położyć nowe płytki na starych?
Chcąc szybko odświeżyć ścianę lub podłogę wykończoną płytkami, wcale nie musimy ich skuwać – równie dobrze możemy wykorzystać metodę klej...
Czytaj więcej

Układanie płytek na schodach krok po kroku

Układanie płytek na schodach krok po kroku
By bezbłędnie położyć płytki na schodach, odpowiednio przygotuj podłoże, dobrze rozprowadź klej i stale kontroluj poziom układanej powierzchni. O czym...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Układamy płytki okładzinowe na elewacji