icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Gotowy czy indywidualny projekt domu – który wybrać?

Od marzeń o własnym domu tylko krok do ich urzeczywistnienia. Po zakupie działki przychodzi czas na wybór projektów. Przed nami trudne zadanie – dopasowania własnych oczekiwań do rozwiązań, które oferuje projektant. Zastanawiamy się, jaki projekt wybrać – ten z katalogu czy indywidualny? Które rozwiązanie jest optymalne?

Gotowy czy indywidualny projekt domu – który wybrać?

Projekt domu – marzenia vs. rzeczywistość

W marzeniach nasz dom jest jedyny w swoim rodzaju, cechują go inteligentne rozwiązania oraz oryginalność. Jest przestronny i dopasowany do naszych potrzeb. Jednak za takie udogodnienia trzeba niejednokrotnie więcej zapłacić. W starciu z budowlaną rzeczywistością nasze marzenia mogą legnąć w gruzach, bowiem za każdą zmianę w projekcie trzeba dodatkowo zapłacić. Zanim puścimy wodze wyobraźni, pamiętajmy o tym, że budowa domu wraz z jego wykończeniem to kosztowna inwestycja. Wybierając projekt domu, warto kierować się racjonalnym podejściem, tak by połączyć upodobania z zasobnością naszego portfela.

Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt domu?

Projekt domu ma kluczowe znaczenie dla jego funkcjonalności. Przed jego wyborem ustalmy koniecznie typ domu – czy ma być parterowy, z piętrem czy użytkowym poddaszem. Dobrze jest określić liczbę pomieszczeń oraz ich wielkość, tak by korzystanie z nich było wygodne. Warto pomyśleć o garażu lub piwnicy, które zwiększają funkcjonalność budynku – takie rozwiązania niestety podniosą koszt budowy, jednak będą dużym udogodnieniem. Oprócz kosztów inwestycji – budowy, jak i wykończenia (gdzie wliczyć musimy każde oknodrzwicegłę czy każdy litr farby) musimy wziąć pod uwagę koszt utrzymania całego domu.

Przeczytaj także: Różne sposoby uszczelnień

Gotowy czy indywidualny projekt domu – który wybrać?

Gotowy projekt domu

Większość inwestorów wybiera gotowy projekt domu. Dlaczego? Przede wszystkim projekt z katalogu jest tańszy – zapłacimy za niego od 1500 do 2000 zł. Trzeba jeszcze pamiętać o kosztach dopasowania projektu do działki o nietypowym kształcie oraz planu zagospodarowania przestrzennego. W zależności od złożoności prac działania architekta to koszt od 2000 do 3000 zł. Dom powinien pasować do stylu życia rodziny, dlatego standardowe rozwiązania projektowe można nieco zmienić – lista z możliwymi elementami do zmiany jest zazwyczaj dołączona przez pracownię do projektu. Atutem projektu z katalogu jest możliwość sprawdzenia, jak wygląda dana inwestycja w rzeczywistości – dostępne są wizualizacje, ale także można odwiedzić osoby, które zdecydowały się na wybrany przez nas projekt. Dzięki temu przekonamy się, czy wybrane rozwiązania będą funkcjonalne.

Indywidualny projekt domu

Indywidualny projekt domu pozwala zrealizować własną koncepcję idealnego lokum. Jednak pamiętajmy, że nie zawsze da się pogodzić wizję inwestorów z prawem budowlanym. Czym kierować się przy wyborze projektanta? Koszty stworzenia projektu to jedno, ale łatwość komunikacji i wspólne poczucie stylu to drugie. Optymalnym rozwiązaniem jest znalezienie takiej oferty, która będzie łączyła wszystkie wymienione części. Za konkretne wymagania co do projektu budynku trzeba dodatkowo zapłacić. Ile? Stawki są uzależnione od metrażu przyszłego domu i jego architektury, ale także prestiżu pracowni, która podejmuje się jego stworzenia. Ceny są zazwyczaj podawane w przeliczeniu na metr kwadratowy – wahają się od 50 do 200 zł/m².

Data publikacji: 09.02.2017