Układanie płytek – niezbędne akcesoria

Różnego rodzaju płytki i kafelki są materiałami często wybieranymi do wykańczania wnętrz mieszkalnych. Niegdyś popularne jedynie w łazienkach, dziś chętnie stosowane są w przedpokojach, korytarzach, kuchniach, a nawet salonach. Warto więc dowiedzieć się, jakie akcesoria potrzebne będą do samodzielnego ułożenia ich na ścianach bądź podłogach. Oto przewodnik po akcesoriach glazurniczych.

kuchniakuchniakuchniakuchnia

Prawidłowo ułożone i przytwierdzone do podłoża płytki ceramiczne – bez względu na to, czy wykańczamy nimi ścianę czy podłogę, czy są to kafelki do łazienki czy do przedpokoju – będą służyły nam przez długi czas, zachowując swoją pierwotną formę. Dzięki użyciu odpowiednich preparatów, akcesoriów oraz narzędzi zadbamy nie tylko o efektowny wygląd urządzanego wnętrza, ale także zapewnimy kafelkom wysoką trwałość – nie będą one pękać ani odspajać się pod wpływem pracy podłoża oraz warunków panujących w pomieszczeniu.

Cały proces układania płytek obejmuje szereg czynności, podczas których potrzebne nam będą różnorodne produkty. Jakie zastosowanie mają poszczególne z nich i dlaczego należy się w nie wyposażyć?

Przygotowanie podłoża

Zanim przystąpimy do przyklejania poszczególny kafelków do podłoża, potrzebne jest jego właściwe przygotowanie. W tym celu warto zastosować hydroizolację oraz środek gruntujący.

Środek gruntujący – to pierwszy środek, jakiego używamy przed kafelkowaniem. Zastosowanie preparatu gruntującego sprawi, że podłoże przeznaczone do wykończenia płytkami zostanie wzmocnione, natomiast jego chłonność – wyrównana. W ten sposób zwiększymy również przyczepność okładziny do powierzchni. Grunt nałożymy za pomocą miękkiego pędzla bądź wałka malarskiego.

Hydroizolacja – dostępna w formie zapraw przeciwwodnych lub folii w płynie. Środki te charakteryzują się elastycznością, a ich zadaniem jest zabezpieczanie przed wodą powierzchni szczególnie narażonych na jej działanie. W ten sposób chronią one ściany i posadzki przed zawilgoceniem. Hydroizolację stosuje się więc pod kafelki do łazienki (szczególnie w strefach mokrych), na tarasach oraz balkonach – wszędzie tam, gdzie wykafelkowana powierzchnia będzie miała bezpośredni kontakt z wodą. Rożne preparaty cechują się odmiennym czasem schnięcia oraz formułą. Wśród nich znajdziemy środki gotowe do użytku, jak i produkty dwuskładnikowe. Izolację nakładamy po uprzednim zagruntowaniu podłoża.

Czy wiesz, że...

Uzupełnieniem mas hydroizolacyjnych są również taśmy uszczelniające. Mają one na celu zapewnienie ciągłości hydroizolacji w miejscach połączenia dwóch płaszczyzn, czyli ściany z podłogą bądź ściany ze ścianą. Umieszcza się je również wzdłuż rur.

klejenie-płytekklejenie-płytekklejenie-płytekklejenie-płytek

Przygotowanie płytek

Przed przystąpieniem do klejenia płytek należy zaplanować ich rozkład. Najprawdopodobniej niektóre z elementów będą wymagały docięcia. Co poza tradycyjną miarką będzie nam potrzebne w tym etapie prac?

Przecinarka do glazury ręczne urządzenia służące do łamania i przecinania płytek są niezbędne do ich dokładnego i równego uformowania. Przecinaki często wyposażone są w kątowniki, które ułatwiają precyzyjne przycięcie płytek. Możemy wybrać model o większej lub mniejszej długości cięcia w zależności od rodzaju wykorzystywanych przez nas płytek. W zaznaczeniu linii cięcia pomocny będzie z kolei specjalny rysik.

Sznur traserski, poziomica – sznur będzie pomocny podczas wyznaczania linii, wzdłuż której będziemy układać kafelki. Można wykorzystać go zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Do wyznaczenia równej linii na ścianie możemy zastosować również długą poziomicę. Poza tym będzie ona także przydatna w czasie przyklejania płytek do podłoża – pozwoli nam na bieżąco sprawdzać, czy znajdują się one w jednej płaszczyźnie.

Klejenie płytek

Kleje i zaprawy – środki te służą do przytwierdzania poszczególnych kafelków do podłoża. Ponieważ jednak charakteryzują się odmiennymi parametrami i właściwościami, niezmiernie ważny jest dobór kleju odpowiedniego do stosowanych płytek, miejsca ich montażu i rodzaju wykańczanego podłoża. Inny klej do płytek zastosujemy np. do układania kafli wielkoformatowych, do wykańczania powierzchni nierównej czy do klejenia płytek na ogrzewaniu podłogowym.

Paca – do nakładania zaprawy klejowej niezbędna będzie także specjalna paca. Jej gładką stroną rozprowadzamy klej po podłożu bądź spodniej stronie płytki, a następnie zaaplikowaną warstwę „przeczesujemy” zębatą stroną narzędzia.

 

Czy wiesz, że...

Pacę zębatą należy dobrać w zależności od rozmiaru przyklejanych płytek. Paca z najmniejszymi, kilkumilimetrowymi zębami nadaje się do mocowania mozaiki, natomiast do przyklejania kafelków większych wybiera się pacę o odpowiednio dłuższych zębach. Można przyjąć, że do układania płytek o boku do 10 cm powinniśmy dobrać narzędzie z zębami mierzącymi 4 mm. Do płytek o boku do 30 cm wybierzmy z kolei model z zębami o wielkości 10 mm. Jeżeli decydujemy się na płytki wielkoformatowe, sięgnijmy natomiast po pacę z zębami zaokrąglonymi.

płytkipłytkipłytkipłytki

Krzyżaki – zadaniem tych elementów jest ułatwienie nam zachowania równych odstępów pomiędzy poszczególnymi płytkami. Dostępne są w różnych rozmiarach – należy dobierać je wg własnych upodobań, ale też ogólnej zasady mówiącej, że im większy format płytek wybraliśmy, tym szersze powinny być spoiny pomiędzy nimi. Zastosowanie krzyżaków jest bardzo proste – wystarczy umieszczać je w kilku miejscach pomiędzy sąsiadującymi ze sobą płytkami. Poza tradycyjnymi krzyżakami możemy także zaopatrzyć się w kształtki w formie litery T, tzw. t-etki.

Listwy i profile – elementy tego typu służą estetycznemu zwieńczeniu płytek oraz zabezpieczają je przed uszkodzeniami, np. wyszczerbieniem. Mocuje się je bezpośrednio pod płytkami – na zewnątrz pozostaje natomiast widoczna ich estetyczna cześć. Listwy doskonale sprawdzają się w przypadku wykonywanych z płytek lamperii – tam, gdzie okładzina ceramiczna kończy swój bieg na pewnej wysokości ściany. Profile służą natomiast do wykańczania narożników – przydają się podczas oklejania płytkami pionów czy kolumn, ale stosuje się je także w miejscu zbiegu dwóch ścian. Sprawdzają się także w roli łączenia pomiędzy powierzchniami wykończonymi rożnymi materiałami.

Fugowanie

Przyklejone do podłoża płytki wymagają jeszcze stosownego wykończenia, które zapewni całej okładzinie estetyczny wygląd i trwałość. W tym celu należy zastosować następujące produkty:

Fuga jest masą, którą uzupełniamy szczeliny pozostawione pomiędzy kafelkami. Produkty te dostępne są w różnych wersjach. Posiadają odmienne właściwości i przeznaczone są do wypełniania szczelin o rożnej szerokości. 

 

Czy wiesz, że...

Fugą nie wypełnia się przestrzeni pomiędzy ścianą a podłogą, ponieważ powstałe spoiny szybko popękają. W tym celu stosuje się wypełnienie silikonowe – z łatwością zaopatrzymy się w preparat o zbliżonym do fugi odcieniu. Co więcej, będzie on przydatny również w celu uszczelnienia połączeń wanny, prysznica czy umywalki ze ścianą.

Fugówka – do pokrywania ścian fugą potrzebne będzie narzędzie w postaci fugówki. Jest to rodzaj szpachelki bądź też pacy złożonej z drewnianego zwykle uchwytu oraz gumowej części roboczej, za pomocą której z łatwością rozprowadzimy fugę po powierzchni ściany. Fugówki występują w rożnych rozmiarach, które można dopasować do wielkości ułożonych płytek.

 

Czy wiesz, że ...

Fugownica to nie jedyne narzędzie, za pomocą którego możemy rozprowadzić fugi. Służy do tego także rękaw do fugowania i specjalny pistolet.

 

Gąbka do fugi – dostępna jest w formie pacy wykończonej gąbką. Narzędzie to jest przydatne podczas przemywania powierzchni pokrytej fugą. Za pomocą wilgotnej gąbki zbierzemy nadmiar masy z powierzchni kafli i ładnie wygładzimy wypełnione spoiny. Gąbki dobiera się odpowiednio do rodzaju okładziny – te o drobnych porach sprawdzają się w przypadku gładkich powierzchni, a z większymi otworami nadają się np. do fugowania kamienia. W sprawnym umyciu wykończonej kafelkami powierzchni pomoże również pojemna wanna glazurnicza.

poziomica-przecinarkapoziomica-przecinarkapoziomica-przecinarkapoziomica-przecinarka

Inne akcesoria

Wśród akcesoriów glazurniczych znajdziemy także wiele innych przedmiotów, które z pewnością okażą się przydatne w rożnych sytuacjach. Możemy zaopatrzyć się np. w specjalną półkę z twardego styropianu, która stanowi konstrukcję gotową do szybkiego montażu oraz oklejenia glazurą. To doskonały sposób na wyposażenie łazienki w dodatkową przestrzeń do przechowywania akcesoriów kąpielowych lub środków czystości.

Jeżeli chcemy wymienić fugi na nowe, warto zaopatrzyć się w niewielki zestaw, który znacznie usprawni przebieg tego typu prac. W komplecie znajdziemy nożyk, przyrząd wygładzający i gumki – dzięki tym elementom usuniemy stare spoiny, a nowe z łatwością wygładzimy i nadamy im pożądany kształt.

Tym, co może okazać się przydatne szczególnie podczas tworzenia obudowy wanny bądź maskowania otworów rewizyjnych, są drzwiczki i ramki rewizyjne. Dzięki nim zachowamy łatwy dostęp do wszelkich zaworów czy odpływów, które znajdą się poza zasięgiem wzorku. Szczególną uwagę warto zwrócić na ramki, których konstrukcja pozwala na zabudowanie ich płytką – w ten sposób miejsce otworu zostaje niemal zupełnie zamaskowane.

 

Data aktualizacji: 12/04/2024