Jak zrobić rusztowanie? Zobacz nasze wskazówki

Podczas budowy lub remontu często pojawia się konieczność wykonania prac na znacznej wysokości. Możesz oczywiście skorzystać z drabiny. Nie jest to jednak najbezpieczniejsze, ani najbardziej wygodne rozwiązanie. O wiele lepiej jest wykorzystać wygodne w montażu rusztowania. Jednak z jakiego ich rodzaju skorzystać? Jak samemu wykonać podest do rusztowania, czy też ustawić je bezpiecznie na schodach? Dzięki lekturze naszego poradnika dowiesz się wszystkiego, co trzeba wiedzieć, by w bezpieczny i łatwy sposób korzystać z rusztowań.

rusztowanierusztowanierusztowanierusztowanie

Rodzaje rusztowań – co trzeba wiedzieć

Obecnie stosuje się kilka rodzajów rusztowań. Możesz z nich korzystać, prowadząc prace zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Do różnych zadań, przeznaczone są inne rodzaje rusztowań. Najbardziej popularne to:

 • Rusztowania elewacyjne – konstrukcje modułowe, które ustawia się podczas prac takich jak ocieplanie czy też wymiana elewacji. Składają się one z płaskich elementów. Do ich łączenia stosuje się specjalne kotwy, którymi są także przytwierdzane do ściany budynku. Stosowane są do prac na zewnątrz.
 • Rusztowania stojakowe – poszczególne części konstrukcji opierają się na specjalnych stojakach, czy też słupkach. Całość usztywniana jest za pomocą poprzecznych skośnych elementów. Tego rodzaju rusztowanie można stosować na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczeń, na przykład w celu pomalowania wysokiej ściany lub sufitu.
 • Rusztowania warszawskie (kolumnowe) – są to konstrukcje składające się z gotowych elementów. Najczęściej używa się ich do prac remontowych niskich budynków, na przykład domków jednorodzinnych.

Rusztowania można także podzielić ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. Według takiego podziału można wyróżnić:

 • Rusztowania drewniane – bardzo proste do postawienia, jednak mało praktyczne i kosztowne, zwłaszcza przy dużych budynkach. Można je stosować także wewnątrz pomieszczeń.
 • Rusztowania stalowe – są praktyczne, wytrzymałe i trwałe. Dobrze sprawdzają się podczas większych prac remontowo-budowlanych.
 • Rusztowania aluminiowe – tak samo, jak stalowe są wytrzymałe, jednak o wiele lżejsze. Wygodnie można je transportować i stosunkowo łatwo montować. Są też tańsze niż stalowe lub drewniane.

Na jaki rodzaj rusztowań się zdecydować? Powinno być to uzależnione od rodzaju i zakresu prac, jakie planujesz przeprowadzić. Wiele zależy też od Twoich umiejętności montażowych. Stawianie niektórych rusztowań wymaga dodatkowych narzędzi i wiedzy.

Jak zrobić rusztowanie – potrzebne narzędzia

By zamontować rusztowanie, będziesz potrzebować kilku podstawowych narzędzi oraz akcesoriów. Najważniejsze z nich to:

 • Młotek – przydatny w trakcie dobijania poszczególnych elementów, by dobrze do siebie pasowały;
 • Klucze płaskie i nasadkowe – będziesz ich potrzebował, by dokręcać kotwy, tak by cała konstrukcja była stabilna i bezpieczna;
 • Poziomica – przydatnych będzie nawet ich kilka, w różnych rozmiarach. Dzięki nim będziesz mógł zadbać o to, by cała konstrukcja utrzymywała pion i poziom w każdej płaszczyźnie;
 • Deski oraz inne podkładki – na nierównym terenie pozwolą Ci one na stworzenie stabilnego podłoża pod konstrukcję rusztowania;
 • Kotwy – w przypadku wysokich rusztowań, za ich pomocą unieruchomisz konstrukcję, łącząc ją ze ścianą budynku;
 • Ubiór ochronny – to rękawiceokulary oraz kask. Zapewnią Ci one ochronę i bezpieczeństwo w trakcie stawiania rusztowania i podczas pracy na nim. Na dużej wysokości niezbędna jest także uprząż ochronna.

Każdy przeciętny majsterkowicz, który dysponuje podstawowymi narzędziami, takimi jak młotek, zestaw kluczy lub poziomica powinien poradzić sobie z zadaniem, jakim jest budowa rusztowania. W wielu przypadkach możesz zrobić to samodzielnie, bez konieczności wynajmowania usług profesjonalnej ekipy. W zależności od poziomu skomplikowania danego rusztowania może okazać się niezbędna pomoc drugiej osoby. Dzięki temu praca będzie szła szybciej i będzie bezpieczniejsza.

Montaż każdego rusztowania powinien być przeprowadzony zgodnie z dołączoną do niego instrukcją. Tylko wtedy konstrukcja będzie stabilna i bezpieczna. Nie doświadczysz wówczas kłopotów w trakcie jej użytkownika. Pamiętaj też, by łączyć poszczególne części rusztowania tylko za pomocą elementów do tego przeznaczonych.

Mężczyzna-na-rusztowaniuMężczyzna-na-rusztowaniuMężczyzna-na-rusztowaniuMężczyzna-na-rusztowaniu

Jak zrobić rusztowanie krok po kroku – krótki poradnik

Czasem może pojawić się konieczność ustawienia rusztowań na klatce schodowej lub na schodach. Zatem w jaki sposób można to zrobić?

Jak zrobić rusztowanie na schodach

By postawić takie rusztowanie, zaopatrz się w zestaw przeznaczony do prac na klatkach schodowych. Ma on możliwość regulacji wysokości platformy roboczej oraz niezależnego ustawienia podpór – jednej na poziomie gruntu, a drugiej wyżej, na którymś ze stopni. Stopnie rusztowania są wykończone materiałem antypoślizgowym, dzięki czemu malowanie ścian, czy też sufitów oraz inne prace wysokościowe, będziesz mógł wykonać bezpiecznie i wygodnie. Wystarczy, że zastosujesz rusztowanie na schody. Jak zrobić tego rodzaju konstrukcję?

Montaż takiego rusztowania jest prosty i szybki.

 • Połącz ze sobą aluminiowe elementy za pomocą znajdujących się w zestawie uchwytów.
 • Umieść platformy robocze na przeznaczonych dla nich miejscu i dokładnie je przymocuj.
 • Solidnie przyczep linę zabezpieczającą, która połączona jest z uprzężą.
 • Upewnij się, że konstrukcja jest stabilna, używając poziomicy.
 • Umieść w wygodnym i bezpiecznym miejscu narzędzia oraz inne materiały budowlane.

Jak zrobić podest do rusztowania

Czasami konieczne jest wykonane dodatkowego podestu, by móc wygodnie i bezpiecznie pracować. Jest to dość prosta czynność. Potrzebne Ci będą: deski, pilarka oraz wkręty.

 • Dokładne zmierz odległości między przęsłami.
 • Przytnij deski do właściwego wymiaru.
 • Połącz je od spodu poprzecznymi łączeniami, a wszystko unieruchom wkrętami.

Taki podest domowej roboty pomoże Ci pracować i zapewni bezpieczeństwo. Pamiętaj, tylko by deski nie były zbyt długie, ponieważ jeden nieostrożny krok może spowodować Twój upadek. To samo dotyczy konstrukcji z drewna. Sekret tego, jak zrobić drewniane rusztowanie, polega na umiejętnym łączeniu ze sobą elementów oraz dbaniu o zachowanie równowagi konstrukcji.

Rusztowanie – możesz zrobić je sam

Wiesz już, jak zrobić rusztowanie na klatce schodowej, co jest potrzebne, by bezpiecznie zbudować taką konstrukcję. Po lekturze tego artykułu znasz także najpopularniejsze rodzaje rusztowań, z jakimi możesz się spotkać.

Jeśli poszukujesz wysokiej jakości elementów do stworzenia rusztowania, to odwiedź sklep castorama.pl. Znajdziesz tam bogaty asortyment tego rodzaju produktów, a także akcesoriów montażowych w bardzo atrakcyjnych cenach.

Sprawdź ofertę rusztowań w Castorama.pl i pracuj bezpiecznie!

 

Data aktualizacji: 11/03/2024