Produkty

Układanie płytek na schodach krok po kroku

Układanie płytek na schodach krok po kroku

By bezbłędnie położyć płytki na schodach, odpowiednio przygotuj podłoże, dobrze rozprowadź klej i stale kontroluj poziom układanej powierzchni. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, kładąc kafle bez pomocy specjalisty?

Przejdź do następnych akapitów:

Płytki to wdzięczny materiał, którym estetycznie wykończysz nie tylko podłogę w całym domu, ale także schody – zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Dostępne na rynku kafelki mogą imitować drewno lub kamień, dzięki czemu stopnie będą wyglądały, jak wykonane z naturalnych materiałów.

Szukając płytek, kieruj się nie tylko estetyką, ale i funkcjonalnością. Pamiętaj, by wybrać kafle o odpowiednich właściwościach. Stopnie, które będziesz pokonywał codziennie wychodząc z domu, pokryj mrozoodporną i antypoślizgową powierzchnią, o wysokiej klasie ścieralności. A co położyć na schody we wnętrzu? Najlepiej kafle odporne na ścieranie i również antypoślizgowe.

Po wybraniu materiałów pora przejść do pracy. Czy potrzebujesz fachowca? Wystarczy podstawowa wiedza, byś mógł położyć kafelki, bez większego doświadczenia. Decydujesz się na samodzielne układanie płytek na schodach? Krok po kroku powiemy Ci jak to zrobić.

układanie płytek na schodach krok po kroku

Jak kłaść płytki na schody? Zrób to sam!

Układanie płytek na schodach nie jest przedsięwzięciem skomplikowanym. Kilka prostych etapów i Twoje stopnie pokryją się pięknym wykończeniem. Największym wyzwaniem może okazać się precyzja -  kafle na schodach musisz przede wszystkim położyć solidnie. Źle ułożone płytki z czasem pękają, kruszą się i wybrzuszają, a nawet odpadają. To nie tylko problem estetyczny. Sposób w jaki położysz płytki na schody, wpływa na bezpieczeństwo tych, którzy codziennie będą pokonywać Twoje stopnie.

Musisz wiedzieć, że problem niszczenia się schodów może wynikać nie tylko z nieprecyzyjnego położenia nawierzchni. Winne mogą się też okazać materiały, które wybierzesz. By długo cieszyć się idealnym efektem własnego dzieła, odpowiednio dopasuj płytki i klej, do warunków.

Co będzie Ci potrzebne do pracy? Niezbędne są płytki na stopnie oraz podstopnie. Do tego odpowiednia zaprawa klejąca i spoinująca, preparat gruntujący, a także krzyżyki dystansowe. Z narzędzi przygotuj sobie: miarę, poziomicę, kątownik. Przyda się również urządzenie do cięcia płytek, wiadro oraz mieszadło (do zaprawy), paca zębata i gumowa, gąbka, jak również ołówek.

Przygotowanie podłoża pod płytki

Gdy skompletujesz materiały, pora rozpocząć pracę. Nim jednak przykleisz do podłoża pierwszą płytkę, dobrze przygotuj powierzchnię. Musi być ona czysta, sucha, równa i nośna. Dokładnie usuń zabrudzenia. Pozbądź się pyłu i piasku. Pojawiające się na podłożu nierówności wypoziomuj, a pęknięcia wypełnij masą cementową.

Odpowiednie przygotowanie podłoża pod płytki obejmuje również gruntowanie. Za sprawą tego zabiegu wyrównasz chłonność schodów i zwiększysz przyczepność powierzchni.

przygotowanie podłoża pod płytki

Układanie płytek na schodach krok po kroku

Dzień, na który zaplanujesz pracę, nie jest bez znaczenia. Gdy będziesz układać płytki na zewnątrz, konieczne są sprzyjające warunki pogodowe, a średnia temperatura nie może być niższa niż 5 stopni Celsjusza. Jeśli płytki położysz na świeżym, betonowym podłożu (niezależnie od tego czy wewnątrz, czy na zewnątrz domu), pamiętaj że musi być ono wysezonowane przez ok. 28 dni.

Gotowy? Pora rozpocząć układanie płytek.

Krok pierwszy – wstępne przymiarki kafelek

Pracę rozpocznij od montażu na sucho. Dzięki niemu zobaczysz, gdzie powstają odchylenia podłoża (koniecznie je zlikwiduj) oraz czy nie musisz przyciąć materiału (najlepiej zrobić to od razu). Jeżeli układasz płytki na zewnątrz, sprawdź na tym etapie, czy schody posiadają ok. dwustopniowy spadek, usprawniający odpływ wody.

Krok drugi – klejenie materiału

Przygotuj zaprawę zgodnie z zaleceniami producenta. Przy pomocy dużej pacy zębatej nanieś ją na podłoże i spód każdej płytki. Kafel dociśnij do schodów i delikatnie przesuwaj w masie, aż będzie idealnie zakotwiony. Usuniesz w ten sposób powietrze spod materiału i zmniejszysz ryzyko uszkodzenia. Jeśli po dociśnięciu płytki, nadmiar kleju wydostanie się na powierzchnię, zetrzyj go nim stwardnieje.

Jak kłaść płytki? Zawsze od góry schodów. Pierwsze przyklej kafelki do podstopni, a w następnej kolejności na stopniach. Nie zapomnij o dylatacji i pozostawieniu przestrzeni na fugę (tu pomogą krzyżyki dystansowe). Dokładając kolejne płytki, za każdym razem sprawdzaj, czy utrzymujesz poziom.

jak kłaść płytki na schodach

Porada eksperta

Podczas układania płytek na schodach bardzo istotne jest właściwe przygotowanie zaprawy. Liczy się tutaj przede wszystkim zachowanie odpowiednich proporcji, czyli zmieszanie dostatecznej ilości wody z suchą mieszanką. Pod żadnym względem nie należy lekceważyć tego kroku i postępować zawsze zgodnie z wytycznymi producenta danej zaprawy. W innym przypadku możemy doprowadzić do pogorszenia jej właściwości użytkowych, a szczególnie zmniejszenia przyczepności i wydłużenia czasu wiązania kleju. Zaprawę klejową do płytek należy dokładnie wymieszać – najlepiej przy użyciu specjalnej mieszarki – przynajmniej 2 razy po odczekaniu ok. 5 minut od pierwszego zmieszania.

Krok trzeci – prace wykończeniowe

Gdy ułożysz wszystkie kafelki poczekaj, aż zaprawa całkowicie wyschnie (ok. 2-3 dni). Po tym czasie dokładnie wyczyść płytki i wprowadź w szczeliny fugę. Odczekaj 20 minut, a następnie przetrzyj powierzchnię wilgotną gąbką. Poczekaj jeszcze ok. 24 godziny, nim skorzystasz ze schodów.

Prace wykończeniowe obejmują również stworzenie cokołu. Jak go zrobić? Zaznacz ułożenie, dotnij kafelki i przytwierdź je do ściany. Zachowaj szczelinę proporcjonalną do fug.

Dzięki tym wszystkim krokom, uzyskasz ładne i praktyczne schody. Pamiętaj jednak, by każdy etap był wykonywany z precyzją, inaczej płytki mogą w krótkim czasie zacząć odpadać lub będą prezentować się nieestetycznie.

Porada eksperta

Nie zapominajmy o tym, że fugowanie płytek ułożonych na schodach to nie wszystko. Ostatnim zadaniem jest wykończenie cokołu. Należy odpowiednio zaznaczyć jego ułożenie, dociąć płytki i osadzić je na ścianie, zachowując proporcjonalną do fug szczelinę.

Data publikacji: 05.10.2016
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?
Elegancki i solidnie wykonany taras to prawdziwa ozdoba każdego domu oraz inwestycja na lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wykończen...
Czytaj więcej

Układanie płytek klinkierowych – poradnik krok po kroku

Układanie płytek klinkierowych – poradnik krok po kroku
Klinkier musisz położyć idealnie równo – w przypadku tego materiału zamiast pięknego efektu, łatwo uzyskać odwrotny rezultat. Zastan...
Czytaj więcej

Podłoga w domu– top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie

Podłoga w domu–  top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie
Płytki na podłogę to połączenie funkcjonalności i estetyki. Sprawdź, co najlepiej położyć w kuchni, salonie, a co na podłogę w łazience. Dzięki naszem...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Układanie płytek na schodach krok po kroku