Zamek szyfrowy – gdzie może się przydać?

Działanie zamka szyfrowego jest bardzo proste i skuteczne. Aby go otworzyć, musimy znać szyfr wprowadzony przez właściciela kodu. Zamek pozwala zabezpieczyć przed otwarciem pomieszczenia, bramy, skrytki i walizki. Poznajmy podstawowe zastosowania prostych zabezpieczeń szyfrowych.

 

zamek szyfrowyZamek szyfrowy otwiera się po wprowadzeniu ustalonego przez jego właściciela kodu. Rygiel zamka otwiera się po wpisaniu właściwej kombinacji cyfr. Dzięki temu pozwala on zabezpieczyć przedmioty przed ich otwarciem przez niepowołane do tego celu osoby – uznawany jest za skuteczniejszy niż tradycyjne zabezpieczenia drzwi. Proste, mechaniczne zamki cyfrowe stosuje się też w walizkach, kasetkach, skrytkach itp. Producenci oferują też kłódki otwierane prostym kodem.

Działanie i funkcje zamka kodowego

Zamek na kod elektroniczny działa na prostej zasadzie. Standardowe modele posiadają wzorowaną na telefonicznej klawiaturę z 12 przyciskami. Po wpisaniu zaprogramowanego kodu blokada otwiera się. Zaletą zastosowania zamka elektronicznego jest szybkość jego programowania i wprowadzania ewentualnych zmian kodu. Dzięki temu możemy szybko unieważnić prawo dostępu do chronionych drzwi lub skrytki. Niektóre zamki na kod są wyposażone w funkcję automatycznego zamykania drzwi – gdy skrzydło się zamyka, mechanizm automatycznie wysuwa rygiel i je blokuje. Aby ponownie je otworzyć, osoba upoważniona musi wpisać kod. Dodatkową zaletą zamków cyfrowych jest to, że mogą one współdziałać z systemami inteligentnych domów. Nowoczesnymi modelami można więc sterować mobilnie. Producenci oferują również zamki z wbudowanym alarmem. Gdy ktoś będzie chciał siłą sforsować zabezpieczenie, uruchomi się alarm.

 

Sejf Yale YSM/250Zamek szyfrowy w biurze

Kupując zamek do biura, skutecznie uniemożliwiamy niepowołanym osobom wejście do pomieszczeń, w których przetrzymujemy ważne dokumenty. Zabezpieczenia stosuje się też w dużych marketach, punktach obsługi, hotelach itd. Warto wyposażyć się w model, który blokuje wejście do pomieszczenia na kilka minut po kilkukrotnym wpisaniu niewłaściwego kodu. Przydatne są też karty zintegrowane z zamkami, które stosuje się zamiast klucza. Zaletą zastosowania zamka z kartami jest to, że można go łatwo zaprogramować, dodając lub usuwając dostęp karty.

Zamek szyfrowy do domu

Kiedyś zamki tego typu stosowano jedynie w biurowcach, hotelach i budynkach użytku publicznego, dziś coraz częściej na założenia cyfrowego zamka decydują się mieszkańcy domków jednorodzinnych i bloków mieszkalnych. Dzięki temu możemy umożliwić niektórym osobom, np. firmie sprzątającej czy ekipie budowlanej, łatwy dostęp do budynku w określonym czasie. Zabezpieczenie na kod sprawdzi się przy wejściu na posesję. Niektóre rodzaje zamków posiadają metalową osłonę przeciwdeszczową i możliwość montażu podtynkowego – warto wybierać te modele, które są wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych.

Data publikacji: 29.12.2016