Base image W nocy z 23 na 24 maja (z poniedziałku na wtorek) planujemy przeprowadzenie prac serwisowych. Prace rozpoczną się od godziny 21:00 do godziny 6:00. W trakcie ich trwania mogą wystąpić problemy z zakupem naszych produktów, logowaniem do serwisu, dodawaniem komentarzy do produktów, weryfikacją dostępności i cen produktów.

Co to jest farba kredowa?

Co to jest farba kredowa?

Farba kredowa doskonale sprawdza się podczas odnawiania drewnianych mebli. Łatwość aplikacji i brak konieczności szlifowania starych powłok to bezsprzeczny  atut tej emalii. By długo cieszyć się zadowalającym efektem malowania, podczas wyboru farby, zwróć uwagę nie tylko na kolor, ale także jej skład i przeznaczenie. Jaki rodzaj farby kredowej wybrać? Gdzie możesz zastosować farbę kredową? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Przejdź do następnych akapitów:

Co to jest farba kredowa?

Preparat ten jest doceniany przede wszystkim przez fanów DIY. Świetnie nadaje się do odświeżenia powłoki mebli, a efekt, jaki można uzyskać przy pomocy farby kredowej, pozwala osiągnąć oryginalny efekt w szybkim czasie. Chętnie sięgają po niego majsterkowicze i osoby zajmujące się renowacją starych mebli. Produkt jest nie tylko łatwy w aplikacji, ale także odznacza się dobrą przyczepnością oraz pozwala uzyskać na drewnianej powierzchni ciekawy efekt cieniowania i przecierek. Czym jeszcze charakteryzuje się farba kredowa? Co to jest za produkt?

rust-oleum

W skład emalii kredowej wchodzi woda, kreda oraz starannie dobrane dodatki – różne w zależności od rodzaju preparatu. Emulsję możesz nakładać niemalże na każde podłoże, nawet bez zdzierania poprzedniej farby i nakładania podkładu, co zdecydowanie usprawnia pracę. Nie zapomnij jednak o umyciu i odtłuszczeniu powierzchni przed malowaniem – tego etapu nie możesz pominąć.

Od wielu reguł istnieją wyjątki. Tak jest i w tym przypadku. Mimo że farba kredowa doskonale kryje stare powłoki malarskie, może się okazać, że szlifowanie będzie jednak konieczne. Kiedy? Gdy na przykład stara emalia łuszczy się lub materiał jest uszkodzony. Jeśli odnawiasz stary mebel, zwróć też uwagę na powłokę, którą był wcześniej wykończony. Niektóre preparaty mogą wejść w reakcję z emalią kredową, tworząc plamy lub utrudniając przyleganie. Na wszelki wypadek lepiej zmatowić odnawianą powierzchnię papierem ściernym lub wykonać próbę na jej małym fragmencie.

Farby kredowe występują w licznych odmianach, różniących się składem chemicznym. Pomimo innych właściwości, preparaty mają kilka cech wspólnych. Bez względu na różnice wynikające ze składu, pomalowana powłoka odznacza się matowym lub półmatowym wykończeniem (to zasługa wysokiej zawartości kredy w emalii). Jako że emulsja jest gęsta, w przeciwieństwie do innych farb przeznaczonych do renowacji mebli, np. akrylowych, na malowanej powierzchni tworzy się gruba warstwa emalii. W dotyku może sprawiać wrażenie chropowatej. Dobrze byś wiedział, że po pomalowaniu materiału pędzlem, na powierzchni pozostają charakterystyczne ślady włosia.

rust-oleum atramentowy

Czym jeszcze charakteryzuje się ten rodzaj emalii? Przy użyciu farby kredowej łatwo uzyskać efekt stylizowanej powierzchni. Jest to możliwe m.in. dzięki szerokiej gamie kolorystycznej farb kredowych – od bieli i szarości po odcienie pastelowe. Taka paleta barw pozwala na utworzenie ciekawych efektów dekoracyjnych, poprzez zastosowanie wspomnianych wcześniej przecierek lub cieniowania. Dlatego odkąd na rynku pojawiła się farba kredowa, fani DIY pokochali ją – dzięki niej mogą przerabiać stare przedmioty w dowolny sposób, uzyskując oryginalny efekt.

Farba kredowa – skład

Określenie „farba kredowa” to tak naprawdę nie jeden rodzaj produktu, a bardzo szerokie pojęcie, pod którym kryje się wiele zróżnicowanych preparatów. To, który wybierzesz, przełoży się na efekt malowania i samą pracę z emalią. Dlatego ważne jest, byś odpowiednio wybrał rodzaj preparatu.

Takie charakterystyczne właściwości jak matowe wykończenie czy szorstka faktura, to cechy wspólne wszystkich emalii tego typu. Czym więc różni się farba kredowa? Skład chemiczny to podstawowe kryterium rozróżniające poszczególne produkty. Co masz do wyboru? Poniżej przedstawiamy rodzaje farby kredowej – ich znajomość pomoże Ci wybrać odpowiedni produkt.

rust-oleum róż

Z uwagi na skład wyróżnia się kilka rodzajów farb kredowych:

  • Farba kredowa kazeinowa – inaczej nazywa się ją farbą mleczną. Bazą produktu jest kazeina, czyli białko występujące w mleku. Zastosowanie tego rodzaju farby pozwoli Ci stworzyć dekoracyjne przecierki.

  • Farba kredowa mineralna – skład tej emalii tworzą krzemiany (dokładnie sole kwasu krzemowego). Ten rodzaj farby kredowej tworzy na powierzchni trwałą powłokę i charakteryzuje się dużą przepuszczalnością.

  • Farba kredowa klejowa – w tym preparacie kreda połączona jest z klejem skórnym lub kostnym. Decydując się na ten rodzaj emulsji, zwróć uwagę na jej skład, a dokładnie zawartość procentową kredy w produkcie.

  • Farba kredowa magnetyczna – właściwości tego produktu są bardzo ciekawe, z uwagi na zawartość żelaza w składzie. Po pomalowaniu drewna farbą magnetyczną będziesz mógł przyczepić do powierzchni metalowe elementy. Ten rodzaj emalii najczęściej wykorzystuje się do stworzenia podkładu pod emulsję akrylową.

  • Farba kredowa żywicowa – bazą tego produktu może być zarówno żywica syntetyczna, jak i naturalna. Zaletą preparatu jest szybkie schnięcie oraz ochrona powierzchni przed zabrudzeniami.

  • Farba kredowa na bazie emulsji olejowej – preparat tworzony jest na bazie oleju lnianego i wody. Zaletą emalii jest odporność na zmienne warunki pogodowe, dzięki czemu z powodzeniem zastosujesz ją na zewnątrz.

Bez względu na to, który rodzaj farby kredowej wybierzesz, pomalowaną powierzchnię warto dobrze zabezpieczyć. W tym celu warto zastosować wosk – bezbarwny, ciemny lub w określonym kolorze.

Farba kredowa – zastosowanie  

W jakich stylach sprawdzi się farba kredowa? Efekt, który pozwala uzyskać ten produkt, sprawia, że jest to idealna emulsja dla osób lubujących się w stylu rustykalnym czy vintage. Farba kredowa zastosowanie znajdzie głównie wtedy, gdy zechcesz nadać meblom wygląd przypominający styl prowansalski, francuski lub shabby chic. Pomalowane farbą kredową wnętrze lub przedmioty, stają się oryginalną ozdobą. O czym powinieneś pamiętać, podczas malowania emaliami kredowymi?

Nim rozpoczniesz aplikację emulsji, przemyśl jaki efekt chcesz uzyskać – jeśli zależy Ci na lekkości, gęsta emalia może wymagać rozcieńczenia (o ile produkt na to pozwala). Ważne jest również wybranie właściwego pędzla do malowania farbą kredową. Jeśli chcesz, by powierzchnia była idealnie gładka, wybierz akcesorium o płaskim kształcie i syntetycznym włosiu. Okrągły pędzel z naturalnym runem pozostawi na podłożu dekoracyjną fakturę (perfekcyjnie wpisującą się w styl prowansalski).

Jak malować farbą kredową? Przede wszystkim dosyć szybko. Pośpiech jest oczywiście niewskazany w przypadku nakładania kolejnej warstwy emalii – musisz odczekać czas wskazany przez producenta. Jednak jest on bardzo krótki, bo farba kredowa robi się półsucha już po upływie 30 minut.

Jeśli nie uzbroisz się w cierpliwość, na malowanej powierzchni powstaną nieestetyczne grudki, które trzeba będzie usunąć przy pomocy papieru ściernego (o granulacji P400). Po nałożeniu pierwszej warstwy produktu możesz przeszlifować podłoże papierem ściernym P200 i dopiero zaaplikować kolejną – w ten sposób zyskasz wyjątkowo gładki efekt.

Wiesz już, w jakich stylach sprawdzi się farba kredowa, co to jest za produkt oraz znasz podstawy jej aplikacji. Pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jakie powierzchnie można nią pomalować. Choć może się wydawać, że farba kredowa ma wąskie zastosowanie, okazuje się, że jest zupełnie na odwrót – farbę kredową możesz wykorzystać praktycznie wszędzie, o  ile dobierzesz odpowiednią emalię do malowanej powierzchni.

piaskowy

Co pokryje farba kredowa?

Najczęściej farbę kredową stosuje się na powierzchniach drewnianych oraz drewnopochodnych. Co ciekawe, niektóre jej rodzaje nadają się także do stosowania na metalu, PVC, glinie czy tkaninie. Farba kredowa sprawdzi się głównie podczas renowacji starych mebli czy też malowania boazerii. Śmiało pokryj nią także ramy i ramki oraz dekoracje wykonane z drewna.

Różne pomieszczenia, odmienne właściwości

Zróżnicowany skład to nie jedyne kryterium dzielące farby kredowe. W sklepach dostępne są też specjalistyczne preparaty, które zastosujesz np. w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienka czy kuchnia. Odpowiednie dobranie emulsji do warunków, w jakich będzie się znajdować, jest ważne, jeśli chcesz długo cieszyć się pięknym efektem malowania. Jakie rodzaje farb kredowych znajdziesz na sklepowej półce?

  • Farba kredowa do starego drewna – ten rodzaj emalii odznacza się perfekcyjnym kryciem. Dodatkowo jego cechą charakterystyczną jest trwałość i wytrzymałość. Farba kredowa do drewnianych mebli posiada właściwości pielęgnujące materiał.

  • Farba kredowa do kuchni – choć mogłoby się wydawać, że farba kredowa nie będzie nadawać się do kuchni, jeśli wybierzesz rodzaj emalii o odpowiednich właściwościach, z pewnością będziesz zadowolony. Co to jest farba kredowa do kuchni? To produkt, przed którym stawiane są niezwykle wysokie wymagania. Ta emalia nie tylko musi być odporna na zabrudzenia, ale także na zmienną temperaturę, tak, by nie uległa zniszczeniu na przykład pod wpływem pary wodnej.

  • Farba kredowa do łazienki – farba ta nie zniszczy się, gdy zostanie delikatnie zachlapana wodą. Nie szkodzi jej także wilgoć unosząca się w powietrzu.

  • Farba wewnętrzne kredowa – emalie kredowe możesz zastosować także poza wnętrzami i wystawiać pomalowane nimi powierzchnie na działanie promieni słonecznych lub zmiennych warunków pogodowych. Jeśli wiesz, że malowany obiekt będzie narażony na szkodliwe czynniki zewnętrzne, sięgnij po ten właśnie rodzaj produkt. Skład farby kredowej do stosowania na zewnątrz powinna zabezpieczyć Twój mebel przed żółknięciem i wypłukiwaniem.

Farba kredowa pozwoli Ci uzyskać różne efekty, w zależności od tego, czego tak naprawdę oczekujesz. Na rynku istnieje wiele rodzajów emalii, które są przeznaczone do różnych typów nawierzchni. Dzięki temu dobranie odpowiedniego produktu nie będzie problemem. Rodzaje emalii warunkują również efekt, jaki uzyskasz, dlatego zwróć uwagę nie tylko na rodzaj i skład farby kredowej, ale również na sposób wykończenia.

Porada eksperta:

Dlaczego warto zawoskować i wypolerować pomalowane podłoże? Dzięki temu powierzchnia nie tylko stanie się miękka w dotyku, lecz również łatwiejsza w pielęgnacji – wosk sprawi, że nie będzie do niej przywierać kurz. Możemy również sięgnąć po gotowe preparaty zawierające polimery, które nie wymagają dodatkowego woskowania.

 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Rodzaje farb kredowych

Rodzaje farb kredowych
Farby kredowe są stosowane w celu odnowienia przedmiotów wykonanych z drewna. Na korzyść tego rodzaju emalii przemawia przede wszystkim to, że ...
Czytaj więcej

Malowanie sypialni – jakie rodzaje i kolory farb wybrać?

Malowanie sypialni – jakie rodzaje i kolory farb wybrać?
Dobrze urządzona sypialnia jest wnętrzem, w którym chętnie odpoczywamy. Dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych oraz kolorystyki sprawia, że w p...
Czytaj więcej

Ciemne kolory farb wewnętrznych – jak wykorzystać je w aranżacji wnętrz?

Ciemne kolory farb wewnętrznych – jak wykorzystać je w aranżacji wnętrz?
Moda na styl skandynawski w aranżacji wnętrz nie pozostawia wiele miejsca dla ciemnych kolorów. Tymczasem w wielu pomieszczeniach będą one udanym tłem...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Co to jest farba kredowa?