LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Montaż baterii umywalkowej krok po kroku

Chcesz wymienić starą baterię umywalkową na nową? Nie musisz wzywać hydraulika! Wystarczy kilka prostych kroków, żeby samodzielnie zamontować baterię i cieszyć się nowym strumieniem wody. W tym artykule przeprowadzimy Cię przez cały proces montażu, krok po kroku, tłumacząc każdy etap.

łazienkałazienkałazienkałazienka
montaż-umywalkimontaż-umywalkimontaż-umywalkimontaż-umywalki

Montaż baterii umywalkowej – o czym musisz pamiętać?

Wiele prac remontowych oddaje się w ręce specjalistów. Jednak niektóre czynności warto wykonać samodzielnie, aby później w przypadku drobnej awarii móc szybko naprawić zaistniałą usterkę. Do takich czynności należy między innymi podłączenie baterii umywalkowej.

Cieknący kran jest dość częstą sytuacją. Warto zatem wiedzieć jak zbudowana jest bateria umywalkowa. Montaż tego elementu pozwoli dokładnie go poznać. Dzięki temu z łatwością wymienisz później zużyte elementy i szybko naprawisz cieknący kran.

Jak zamontować baterię do umywalki? Zanim przejdziesz do konkretnych czynności, warto pamiętać o paru kwestiach, które pomogą Ci usprawnić i przyspieszyć sam montaż. Unikniesz także przykrych niespodzianek w czasie wykonywania prac, które mogłyby tylko niepotrzebnie wydłużyć instalację baterii.

Na początek sprawdź stan rur w łazience. Jeśli są nieszczelne, warto przed przystąpieniem montażu baterii naprawić swoją instalację wodną. Dzięki temu unikniesz późniejszych przecieków, które mogą wystąpić pomimo dobrze przeprowadzonego montażu baterii.

Sprawdź również, na jakiej wysokości znajdują się rury. Wpływa to na wybór odpowiedniego modelu baterii umywalkowej. Jeśli jednak chcesz bardziej przearanżować swoją łazienkę, może być wymagane poprowadzenie rur w określone miejsce, które umożliwi Ci montaż wybranego przez Ciebie modelu baterii.

Upewnij się, że na rurach doprowadzających ciepłą i zimną wodę znajdują się zawory odcinające. Bez nich będziesz zmuszony zakręcić zawór główny i zatrzymać dopływ wody w całym mieszkaniu, aby wymienić baterię.

Przed przystąpieniem prac upewnij się także, czy masz odpowiedni model baterii pasujący do umywalki. Pamiętaj, że w przypadku umywalek nablatowych będzie wymagany nieco inny model baterii niż do umywalek meblowych.

montaż-bateriimontaż-bateriimontaż-bateriimontaż-baterii

Jak przygotować się do montażu baterii?

Montaż baterii umywalkowej nie jest trudny, jeśli masz wszystkie pasujące do siebie elementy. O tym, w co musisz się zaopatrzyć przed montażem, przeczytasz poniżej.

Najważniejszym elementem jest bateria umywalkowa. Montaż modelu stojącego i ściennego różni się nieco od siebie, choć zasada podłączania jest ta sama. Wybór odpowiedniego rodzaju podyktowany jest wysokością, na której znajdują się rury. Jeśli są one powyżej umywalki, warto wybrać model ścienny, aby uniknąć przedłużania rur. Jeśli rury znajdują się poniżej wysokości umywalki, wybierz model stojący.

Modele baterii różnią się także liczbą otworów. Możesz wybrać jednootworowe – wówczas wężyki montuje się w jednym otworze, a temperaturę wody regulujesz za pomocą uchwytu. Dostępne są także baterie dwuotworowe. Temperatura wody może być regulowana za pomocą jednego uchwytu lub dwóch kurków.

Rodzaj baterii wymusza także model umywalki. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę jego wielkość i wysokość. W przypadku umywalki nablatowej bateria stojąca musi być wyższa, aby strumień wody bez problemu mógł dosięgnąć misy. Dobrze dopasuj także wielkość baterii i jej rodzaj do małych umywalek, aby uniknąć sytuacji, w której strumień wody będzie leciał poza umywalkę. Wówczas najbezpieczniej jest zamontować baterię ścienną, w której strumień wody będzie spadał prostopadle.

Przy wyborze baterii umywalkowej weź pod uwagę również dodatkowe wyposażenie. Możesz wybrać modele z wbudowanym perlatorem – urządzeniem, które napowietrza strumień wody. Dzięki temu wypływa mniejsza ilość wody, a jego strumień nie traci na sile. To doskonały sposób na zaoszczędzenie wody i obniżenie swoich rachunków. Przydatne są także baterie z korkiem klik-klak. Ułatwia to zamykanie odpływu wody, bez osobnych, gumowych korków, które szybko ulegają ziszczeniu i są niewygodne.

Montaż baterii umywalkowej stojącej wymaga również przygotowania odpowiednich narzędzi. Mogą Ci się przydać wkrętaki, klucze nastawne oraz obcęgi. W przypadku baterii jednootworowej może być wymagany również klucz rurkowy. W przypadku ozdobnych, chromowanych elementów baterii używaj narzędzi z nakładkami ochronnymi z gumy. Dzięki temu nie porysujesz elementów, co mogłoby znacznie zmniejszyć estetykę całej baterii.

W przypadku baterii z zespolonym korkiem może Ci się przydać także piłka do metalu. Dzięki niej dopasujesz długość pręta sterującego korkiem.

Oprócz narzędzi będziesz potrzebowała także kilku elementów montażowych. Zazwyczaj są one oferowane wraz z baterią, co znacznie ułatwia jej montaż. Przed rozpoczęciem prac upewnij się, że masz wężyki, śrubę mocującą i uszczelki.

umywalkaumywalkaumywalkaumywalka

Jak zamontować baterię do umywalki krok po kroku?

Montaż baterii umywalkowej rozpocznij od przykręcenia do korpusu baterii wężyków od ciepłej i zimnej wody. Do tego możesz użyć kombinerek. Przykręć także śrubę mocującą oraz nasadki.

W kolejnym kroku umieść baterię w wyznaczonym miejscu. Montaż baterii umywalkowej stojącej wymaga przepuszczenia wężyków do ciepłej i ziemnej wody przez odpowiedni otwór w umywalce lub blacie. Niektóre modele wyposażone są w chromowaną nakładkę, którą umieszcza się na otworze. Podnosi to znacznie estetykę baterii.

Od spodu nałóż na śrubę montażową uszczelki i nakładki mocujące. Po upewnieniu się, czy bateria znajduje się we właściwym miejscu i pod właściwym kątem, dokręć nakładki bardzo mocno. Dzięki temu unikniesz przesuwania się baterii.

W ostatnim kroku przykręć wężyki do odpowiednich rur doprowadzających ciepłą i zimną wodę.

Na samym końcu sprawdź szczelność swojej instalacji. Odkręć wodę i obserwuj, czy gdzieś woda nie wydobywa się na zewnątrz.

Montaż baterii umywalkowej wymaga odpowiedniego przygotowania, narzędzi i elementów montażowych. Kolejne kroki instalacji urządzenia obejmują założenie wężyków do ciepłej i ziemnej wody, łączących baterię z rurami, a także przykręcenie wszystkich uszczelek, nakładek, śruby mocującej oraz sprawdzenie szczelności instalacji. Teraz już wiesz, jak zamontować baterię do umywalki. Samodzielnie wymień baterię umywalkową w łazience lub toalecie i zaoszczędź na usługach specjalistów.

 

Data aktualizacji: 29/02/2024