Base image W nocy z 23 na 24 maja (z poniedziałku na wtorek) planujemy przeprowadzenie prac serwisowych. Prace rozpoczną się od godziny 21:00 do godziny 6:00. W trakcie ich trwania mogą wystąpić problemy z zakupem naszych produktów, logowaniem do serwisu, dodawaniem komentarzy do produktów, weryfikacją dostępności i cen produktów.
Produkty

Podłoga z litego drewna - jak układać deski podłogowe?

Podłoga z litego drewna - jak układać deski podłogowe?

Szukasz pomysłu na modne i zarazem ponadczasowe wykończenie posadzki? Podłoga z litego drewna wydobywa urok wnętrza i podkreśla jego elegancki styl. Mimo że zalicza się do tradycyjnych rozwiązań, jej uniwersalny charakter urozmaici dowolną aranżację – zarówno klasyczną, jak i nowoczesną. Z naszego poradnika dowiesz się, jak układać deski podłogowe!

Przejdź do następnych akapitów:

Podłoga z litego drewna – to musisz wiedzieć!

Drewniane podłogi słyną przede wszystkim z niebywałych walorów estetycznych. Ciepłe odcienie z ciemnymi pręgami dodają charakteru klasycznym aranżacjom, natomiast jaśniejsze drewno z delikatnym rysunkiem słojów podkreśla chłodny wystrój skandynawski. W naszej ofercie podłóg drewnianych od GoodHome i innych producentów znajdziesz wiele opcji kolorystycznych. Wybierz deski z połyskiem do eleganckich aranżacji bądź modele z matowym wykończeniem, jeżeli marzy Ci się wnętrze inspirowane stylem rustykalnym lub prowansalskim.

Montaż desek podłogowych w Twoim mieszkaniu nie tylko stworzy doskonałe tło do zaaranżowania pozostałej przestrzeni, ale również zagwarantuje Ci komfort na co dzień. W odróżnieniu od innych posadzek – na przykład ceramicznych – drewno w niewielkim stopniu marznie i nagrzewa się pod wpływem zewnętrznych czynników termicznych. Każdego poranka postawisz stopy na przyjemnej, naturalnej podłodze, której temperatura będzie dla Ciebie neutralna w odbiorze. Nie musisz trzymać przy łóżku zbierającego kurz dywanika, a kapcie przydadzą Ci się dopiero zimą.

Podłoga z litego drewna jest w stanie wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat – to inwestycja, z której skorzystają kolejne pokolenia domowników. Odpowiednia pielęgnacja gwarantuje, że posadzka zachowa nienaganny wygląd przez długi czas. Jeżeli po wielu latach użytkowania podłoga z drewna nie wygląda już tak, jak dawniej, znamy na to sposób! Wystarczy ją wycyklinować, a będzie zupełnie jak nowa. Więcej na temat prawidłowej pielęgnacji drewna przeczytasz w tym artykule.

jak-ukladac-deski-lite

Dobrej jakości drewno to sprawdzony i niezawodny materiał budowlano-wykończeniowy od dziesiątków tysięcy lat. Całe wieki doświadczenia z obróbką tego surowca skutkuje doskonałą jakością oferowanych dziś przez nas desek. Podłogi drewniane, które znajdziesz w naszym asortymencie, to wysokiej klasy produkty. Choć składają się w 100% z drewna, nie znajdziesz w nich sęków ani innych skaz. Układanie podłogi z desek nie sprawi Ci problemu dzięki dostępności nowoczesnej metody montażu pióro-wpust. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj o właściwościach litej podłogi.

Montaż desek podłogowych – przygotowanie

Zanim omówimy, na czym polega układanie deski podłogowej, skoncentrujmy się na właściwym przygotowaniu do tego procesu. Ten etap jest nie mniej ważny niż montaż i znacząco wpływa na dalszy przebieg prac, dlatego warto poświęcić mu wystarczająco dużo uwagi. W skupieniu zaplanuj, jaką ilość desek zakupić przed remontem. Weź pod uwagę nie tylko wymiar pomieszczenia, ale także zapasowe egzemplarze, które będą niezbędne podczas docinania desek na wymiar przy brzegach podłogi.

Nadprogramowa ilość elementów przyda Ci się nie tylko podczas montażu. Możesz zwrócić nienapoczęte opakowania lub zachować je na wypadek poważnego uszkodzenia podłogi – na przykład poprzez zalanie. Jeżeli Twoja podłoga jest zamontowana innowacyjną metodą zatrzaskową, nie musisz martwić się o to, czy znajdziesz ten sam model deski w swoim markecie budowlanym – bez problemu w zaledwie kilku ruchach wymienisz zniszczone deski na nowe. Pamiętaj, aby zakupione przez Ciebie komplety pochodziły z tej samej partii – opakowania oznaczone innymi numerami mogą nieznacznie różnić się odcieniem, nawet jeśli to ten sam produkt. W zależności od Twoich potrzeb zaplanuj co najmniej 10% zapasu desek – tyle przyda Ci się podczas remontu. Jeżeli chcesz, możesz przewidzieć większą ilość dodatkowych elementów.

Jak obliczyć zapotrzebowanie desek do wybranego pomieszczenia? Najpierw zmierz powierzchnię wnętrza. Następnie podziel ją przez metraż wskazany na opakowaniu produktu. Na przykład, jeżeli chcesz wyłożyć salon o metrażu 18 m2 elegancką deską trójwarstwową GoodHome dąb Fryatt 1,37 m2, wykonaj następujące obliczenia:

18 m2 : 1,37 m2 = ok. 13,14

Z tego równania wynika, że potrzeba więcej niż 13 opakowań na wyłożenie tej powierzchni. Pamiętaj, by doliczyć minimum 10% zapasu – czyli w tym przypadku co najmniej 1,3 opakowania:

13,14 + 1,3 = 14,44

Ponieważ nie ma możliwości, by zakupić dokładnie 14,44 opakowań, najlepiej zaokrąglić tę liczbę wzwyż. Podsumowując, do wyłożenia 18vm2 przy pomocy deski pakowanej po 1,37 m2 należy przygotować 15 opakowań.

Układanie deski podłogowej na surowym podłożu to kiepski pomysł. Wszelkie jego nierówności wpłyną na pracę drewna – mogą spowodować głośne stukanie kroków, a nawet odkształcenia i powstawanie szpar. Sprawdź podkłady podłogowe w naszej ofercie i wyściel podłoże przed montażem desek. W ten sposób nie tylko uzyskasz lepszą izolację termiczną i akustyczną, ale również zwiększysz trwałość podłogi i umożliwisz drewnianym elementom naturalną dla nich pracę bez negatywnych konsekwencji.

jak układać deski podłogowe

Jak układać deski podłogowe? Instruktaż krok po kroku

Wszystko już gotowe? Czas rozpocząć układanie podłogi z desek! Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny instruktaż, który przedstawia każdy kolejny etap tego procesu.

Krok I – przygotowanie podłoża

Podłoże budowlane jest gotowe do dalszych działań, jeżeli jest pozbawione nierówności, czyste i suche. W niektórych wypadkach konieczne może okazać się przygotowanie wylewki – sprawdź nasz poradnik krok po kroku. Zanim przystąpisz do montażu, upewnij się, że podłoże jest całkowicie suche. W tym celu możesz przykleić i uszczelnić około metrowy fragment podkładu. Po upływie doby zerwij go i sprawdź, czy spód nie zmienił swojej struktury. Również przebarwienia na betonie powinny Cię wówczas zaniepokoić. W tych sytuacjach wstrzymaj się z montażem i zasięgnij porady specjalisty – tak znaczna wilgoć praktycznie uniemożliwia położenie podłogi, zwłaszcza drewnianej.

W czasie przygotowywania podłoża pozostaw deski w tym samym pomieszczeniu, żeby się zaaklimatyzowały. Po dwóch dobach drewno przystosuje się do poziomu wilgotności powietrza oraz pokojowej temperatury. Dzięki temu deski nie wypaczą się w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin od montażu.

Krok II – wyłożenie podkładu

Pora wyścielić podłoże wybranym przez Ciebie podkładem. Stosuj się do zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu.

Krok III – montaż desek podłogowych

Zanim przytwierdzisz deski do podłoża, warto rozłożyć je na próbę. Dzięki temu możesz stworzyć efekt pływającej podłogi poprzez jak najdokładniejsze dopasowanie faktury drewna. Spróbuj skomponować wzór na poszczególnych egzemplarzach z różnych opakowań i wyeksponować rysunek słojów w najbardziej otwartej przestrzeni pomieszczenia – na przykład tam, gdzie podłoga będzie odsłonięta.

podłoga z litego drewna

Zanim zaczniesz, musisz określić kierunek układania desek. Ten wybór ma duże znaczenie dla efektu przestronności. Pamiętaj przy tym, że deski powinny być kładzione prostopadle do kierunku ułożenia podkładu. Jeżeli kładziesz nową podłogę drewnianą na starej, również zadbaj o to, by wierzchnie deski znajdowały się pod kątem 90 stopni względem spodnich.

Istnieją dwa sposoby montowania desek podłogowych: klejenie i zatrzask, zwany także klikiem lub metodą pióro-wpust. Innowacyjne deski zatrzaskowe są wyjątkowo łatwe w montażu – nie są przytwierdzane do podłoża na stałe, więc w każdej chwili możesz poprawić ułożenie. W razie uszkodzenia pojedynczych elementów bez potrzeby remontu wymienisz zniszczone egzemplarze. Z kolei tradycyjne klejenie zapewnia lepszą wytrzymałość podłogi i umożliwia jej szlifowanie w celu odświeżenia wyglądu.

W przeciwieństwie do metody zatrzaskowej klejenie wymaga całkowitego skupienia i profesjonalnego podejścia – tutaj nie ma miejsca na błąd. Jeżeli nie masz doświadczenia w pracach budowlano-wykończeniowych, wybierz deski z systemem klik lub powierz klejenie fachowcom. Preparat klejący należy zaaplikować pacą zębatą na takim obszarze, który zdołasz wyłożyć deskami, zanim spoiwo zwiąże. Równomiernie rozprowadź klej gładką częścią narzędzia, po czym przy pomocy ząbków zrób rowki zwiększające przyczepność. Następnie po kolei układaj deski, dociskając je z subtelnym ruchem rotacyjnym. Wszelkie zabrudzenia z kleju na powierzchni drewna usuwaj na bieżąco wilgotną ścierką.

Krok IV – przycinanie desek i trudno dostępne miejsca

Przycinanie desek to etap, którego nie da się pominąć. Dobranie desek, które doskonale wypełniłyby powierzchnię podłogi bez dodatkowej obróbki, graniczy z cudem. Najlepiej przycinać deski na wymiar w warsztacie lub innym pomieszczeniu, by nie doprowadzić do zabrudzenia przygotowanego do montażu podłoża ani już wyłożonej podłogi. Możesz zastosować na przykład wyrzynarkę lub piłę ręczną. Jeżeli masz problem z pobraniem odpowiedniego wymiaru, użyj trzeciej deski jako wzornika. Docinając poszczególne egzemplarze do krawędzi ściany, pamiętaj o zachowaniu szczeliny dylatacyjnej, która pozwala na naturalną pracę drewna.

montaż desek podłogowych

Aby w estetyczny sposób wyłożyć przestrzeń w miejscu, gdzie z podłogi wychodzą na przykład rury grzewcze, musisz wyciąć w desce otwór. Następnie przetnij element w taki sposób, by dwa fragmenty deski umożliwiały wykorzystanie przelotu. Przyłóż przepołowioną deskę z obu stron rury tak, aby ją otoczyć wyciętym otworem i doklej do podłoża.

Krok V – wykończenie

Jeżeli Twoja podłoga z litego drewna została zamontowana w tradycyjny sposób – poprzez klejenie – najlepiej obciążyć ją w równomierny sposób do czasu całkowitego związania spoiwa. Wykorzystaj w tym celu zapasowe opakowania desek, wiaderka z preparatami budowlanymi lub inne akcesoria, które masz pod ręką. W czasie schnięcia unikaj korzystania z podłogi i zmiany jej obciążenia.

Estetyczne wykończenie to podstawa aranżacji. Sprawdź akcesoria do podłóg drewnianych w naszej ofercie i wybierz idealnie dopasowane listwy. Pamiętaj, by przymocować je tylko do ściany – w innym przypadku naturalna praca drewna zostanie zakłócona, co  może doprowadzić nawet do uszkodzenia podłogi.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Układanie parkietu w jodełkę – jak zrobić to dobrze?

Układanie parkietu w jodełkę – jak zrobić to dobrze?
Podłoga w jodełkę to jeden z najpopularniejszych wzorów układania desek drewnianych w mieszkaniach i pomieszczeniach użytkowych. Ten ciekawy i ...
Czytaj więcej

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?
Użytkowanie każdego rodzaju podłogi wiąże się z jej niszczeniem i ścieraniem wierzchniej warstwy. Nawet najbardziej zaawansowane sposoby konserwacji n...
Czytaj więcej

3 sposoby na szybki remont podłogi

3 sposoby na szybki remont podłogi
Podłoga to jedna z najbardziej eksploatowanych powierzchni w domu. Codziennie robisz po niej setki kroków, kursując pomiędzy pomieszczeniami. W...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Podłoga z litego drewna - jak układać deski podłogowe?