Zyskaj do 10% rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

Jak przygotować się do pracy w deszczu?

Nie ma nic przyjemniejszego od pielęgnowania własnego ogródka w ciepły słoneczny dzień. Jednak praca fizyczna na świeżym powietrzu nie ogranicza się jedynie do obowiązków wynikających z naszego hobby – często jest koniecznością, nawet jeśli aura na zewnątrz nie sprzyja wysiłkowi. Jak się zatem przygotować do wykonywania zadań w deszczu oraz przy niższych temperaturach

praca w ogrodzie w deszczuKiedy musimy pracować w deszczu?

Często w takiej sytuacji są stawiane osoby, których zawód wymaga ciągłego przebywania na zewnątrz – mogą to być zarówno pracownicy budowlani czy drogowi, ale również osoby samodzielnie prowadzące własne gospodarstwa. Posiadanie zwierząt, ogródków warzywnych czy owocowych często wymusza na nas pracę niezależnie od warunków panujących na świeżym powietrzu. Dlatego też ważne jest, aby się odpowiednio przygotować do takiej sytuacji – aby przenikające zimno i opady nie przyczyniły się do rozwoju choroby, a także były jak najmniej uciążliwe w czasie wykonywania koniecznych zadań.

Czy wiesz że...

Jeśli zawodowo pracujesz na świeżym powietrzu, Twój pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pomieszczenia, które będzie chroniło pracowników przed gwałtownymi zmianami atmosferycznymi – tak, aby było możliwe tam ogrzanie się i zmiana przemokniętej odzieży. Mówi o tym paragraf 44 załącznika nr 3 do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

komplet przeciwdeszczowyPo pierwsze odpowiednia odzież

Każda osoba przygotowująca się do pracy w deszczu powinna przede wszystkim zainwestować w odpowiednią odzież roboczą. Nie może ona przepuszczać zimna ani wiatru, nie powinna także przemakać, ale jednocześnie nie może powodować, że w czasie pracy się zgrzejemy – wszystkie te czynniki mogą prowadzić do pogorszenia zdrowia i wystąpienia przeziębień. Dlatego też ważne jest, aby wybierać kurtki przeciwdeszczowe z ochroną przed wiatrem, ale zapewniające odpowiednią przepuszczalność powietrza. Nie mniej istotne jest właściwe dopasowanie odzieży wierzchniej – zbyt luźna kurtka lub płaszcz mogłyby stwarzać zagrożenie zahaczenia się o elementy konstrukcyjne na budowie. Dlatego też każdy element ubrania powinien być dobrze dopasowany, ale jednocześnie elastyczny, by nie krępować swobody ruchu. Spodnie przeciwdeszczowe można zakładać na inne spodnie robocze – najlepiej ubrać się tak, aby nie było ani za gorąco, ani za zimno. Zwróćmy też uwagę na zabezpieczenie kieszeni – jeśli są szczelnie zamykane, możemy w nich bezpiecznie przechowywać telefony czy portfel bez ryzyka zamoczenia.

Po drugie wygodne obuwie

Wybór wygodnego, bezpiecznego i wodoodpornego obuwia wcale nie jest oczywistą kwestią. Mogłoby się wydawać, że idealnym wariantem są kalosze, jednak często posiadają one zbyt śliską podeszwę do wykonywania fizycznej pracy na zewnątrz. Dodatkowo w żaden sposób nie chronią stopy przed przypadkowymi uderzeniami czy upuszczeniem na nogi cięższych przedmiotów. Dlatego też najlepiej zaopatrzyć się w obuwie specjalnie przystosowane do trudnych warunków – nieprzemakalne, stabilne, a przy tym z zabezpieczonymi noskami.

praca w deszczuPo trzecie dodatkowe akcesoria

Podczas deszczu, szczególnie przy mocno zacinających ulewach, ograniczona jest również widoczność na zewnątrz. Jeśli koniecznie musimy wykonać w takich warunkach wyznaczone prace, przydatna może się okazać czołówka – lampka powinna być jednak wodoszczelna. Warto też zaopatrzyć się w pokrowce na narzędzia i inne drobiazgi, których będziemy potrzebowali przy zaplanowanych pracach. Osoby noszące okulary w takich okolicznościach docenią natomiast szkła kontaktowe – krople osadzające się na okularach czynią pracę w trudnych warunkach niemal niemożliwą.

Data publikacji: 29.01.2018