Produkty

Jak działa perlator?

Jak działa perlator?

Perlatorem nazywamy specjalną wodooszczędną nakrętkę mocowaną przy wylocie kranu czy prysznica. Jest to bardzo proste, ale i niezwykle skuteczne rozwiązanie.

Wygląd i rodzaje perlatorów

perlatorPerlator, zwany także aeratorem, wykonany jest zwykle z nierdzewnego metalu. Posiada najczęściej kształt pierścienia, a wewnątrz wyposażony jest w specjalny wsad, będący systemem sitek lub komór. Perlator mocujemy przy końcu wylewki kranu czy prysznica.

Z uwagi na sposób montażu wyróżniamy:

- perlatory z gwintem zewnętrznym, które wkręcane są do wnętrza baterii wodnej,

- perlatory z gwintem wewnętrznym, które nakręcamy na wylewkę, od zewnątrz.

Ostatni z wymienionych typów może być również stosowany we współpracy z bateriami starszego typu.

Według zastosowania możemy rozróżnić perlatory:

- przeznaczone do zlewów zmywakowych w kuchni,

- łazienkowe umywalkowe,

- do baterii wannowych.

W zależności od materiału, z którego wykonane zostały sitka perlatora, możemy je podzielić na :

- metalowe,

- plastikowe,

- silikonowe.

Ponadto w zależności od sposobu działania wyróżniamy perlatory:

- napowietrzające,

- tworzące strumień igiełkowy.

Zasada działanie perlatora

Działanie perlatora opiera się na zjawisku powstawania podciśnienia w strumieniu wypływającym z kranu zaopatrzonego w siatkę o drobnych oczkach. Dzięki podciśnieniu następuje zasysanie powietrza przez małe otworki i mieszanie powietrza z wodą. Z baterii wypływa mniejsza ilość wody, ale dzięki jej napowietrzeniu, strumień zyskuje objętość. Nie zmniejsza to komfortu korzystania z kranu, wręcz przeciwnie. Perlator pomaga podnieść ciśnienie w instalacji i stworzyć pozory mocniejszego strumienia przy faktycznie mniejszym zużyciu wody.

Napowietrzony strumień ma charakterystyczny mleczny kolor – jest bowiem nasycony mikroskopijnymi pęcherzykami powietrza. Perlator dodatkowo zmniejsza rozpryskiwanie się wody na boki, ponieważ ukierunkowuje strumień.

Poza ograniczaniem zużycia wody poprzez napowietrzanie strumienia, niektóre z perlatorów jedynie ograniczają przepływ wody. Wymuszają bowiem jej przepływ tylko przez drobne otwory, powstałe jakby od nakłuć igłą. Wówczas, zamiast zwykłego, tzw. laminarnego, czy też napowietrzonego strumienia, otrzymujemy oszczędny strumień igiełkowy.

Praktyczne wskazówki

Nowoczesne baterie najczęściej fabrycznie są już wyposażane w najróżniejsze perlatory. Warto zwrócić uwagę na zastosowane w nich rozwiązania.

Perlatory potrafią zmniejszać przepływ wody nawet do około 2 litrów na minutę. Jednakże tak mały przepływ sprawdzić się może jedynie w bateriach umywalkowych, gdzie używamy mało wody, np. do mycia zębów, rąk czy golenia.

W kuchni natomiast korzystniej będzie zastosować perlatory ograniczające przepływ wody do około 3 do 6 litrów na minutę. Potrzebujemy tam bowiem – do zmywania czy obmywania produktów – większego przepływu. Szczególnie przydatne w kuchni mogą okazać się modele perlatorów posiadające przegub kulowy, pozwalający kierować strumień wody w dowolnym kierunku. Poprawi to nasz komfort, np. przy zmywaniu naczyń.

Najmniej wydajne perlatory powinno się stosować przy bateriach wannowych. Niezbędna jest tam duża przepustowość perlatora, żeby zwiększyć szybkość napełniania wanny ciepłą wodą. Standardowy perlator powodowałby zbyt szybkie stygnięcie wody.

perlatorWarto stosować perlatory z elementami plastikowymi lub silikonowymi. Sita metalowe bowiem zbyt szybko ulegają korozji i pokrywają się trudnym do usunięcia kamieniem. Sztuczne tworzywa łatwiej się czyści, a kamień wolniej się na nich osadza.

Uwaga! Poziom oszczędności uzyskiwanych dzięki perlatorom w zakresie zużycia wody jest określany na poziomie od 15% do nawet 60%.

Dział Wykończenie

Komentarze

Ocena
1 komentarz
10.09.2015
nie wyobrażam sobie kranu bez perlatora, zwłaszcza tego, w którym często się domownicy myją ręce. Zawsze denerwuje mnie jak dzieci marnują wodę, dzieci nie upilnujesz, ale z perlatorem przynajmniej mniej się marnuje

Ocena i komentarz dla:

Jak działa perlator?