Strona główna

Strzałka w prawo

Narzędzia i sprzęt

Strzałka w prawo

Elektronarzędzia

Strzałka w prawo

Gwintowniki i narzynki

Strzałka w prawo

Gwintowniki i narzynki

Wiertarka to nieocenione elektronarzędzie. Stosując odpowiednie akcesoria, możesz uczynić z niej wszechstronne, funkcjonalne urządzenie, niezbędne podczas prac budowlano-remontowych.

Filtry

Gwintowniki i narzynki

Wiertarka to nieocenione elektronarzędzie. Stosując odpowiednie akcesoria, możesz uczynić z niej wszechstronne, funkcjonalne urządzenie, niezbędne podczas prac budowlano-remontowych.

23 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Akcesoria do wiertarek i wkrętarek

Wyświetlanie 23 z 23 produktów

GWINTOWNIK, NARZYNKA – AKCESORIA DLA TWOJEJ WIERTARKI I NIE TYLKO

Wiertarka to nieocenione elektronarzędzie. Stosując odpowiednie akcesoria, możesz uczynić z niej wszechstronne, funkcjonalne urządzenie, niezbędne podczas prac budowlano-remontowych.

Jednym z takich dodatków jest gwintownik, czyli narzędzie skrawające, które pozwala Ci na precyzyjne nacinanie metrycznych gwintów wewnętrznych. W parze z nim bardzo często idzie narzynka. Ona z kolei służy do precyzyjnego nacinania metrycznych gwintów zewnętrznych. Razem wzięte pozwolą Ci naciąć gwint w otworze, tak abyś mógł później bez trudu wkręcić w niego inną część konstrukcji, dzięki czemu zostanie ona stabilnie zamocowana.

W poniższej kategorii znajdziesz zestawienie akcesoriów ręcznych oraz wzbogacających funkcjonalność elektronarzędzi, które ułatwią Ci wykonywanie prac remontowo-budowlanych oraz warsztatowych. W Castoramie znajdziesz szeroki wybór akcesoriów do wiertarek udarowych, a wśród nich także gwintowniki, narzynki i pokrętła do gwintowników znanych marek.

KIEDY BĘDĄ NIEZBĘDNE?

Jeżeli masz w planach prowadzenie prac budowlanych lub wykończeniowych, bardzo prawdopodobne, że będziesz musiał połączyć wiele części wymagających zespolenia dla bezproblemowego pełnienia swojej funkcji. Mogą to być wszelkiego rodzaju rury – na przykład miedziane czy stalowe – w instalacjach grzewczych, gazowych, sanitarnych oraz armatura. Powinny być one całkowicie szczelne.

Tutaj z pomocą przyjdą Ci gwinty. Do ich dobrego dopasowania z kolei niezbędne będą właśnie gwintowniki oraz narzynki. Asortyment Castoramy zapewni Ci szeroki wybór gwintowników i narzynek, które gwarantują wykonanie prawidłowych otworów potrzebnych do gwintowania w metalu oraz innych materiałach. Dzięki ich wykorzystaniu możesz wykonać mocowania różnego typu instalacji, łączenia konstrukcji budowlanych lub złączy, które są niezbędne do prawidłowego wykończenia budynków.

JAKI GWINTOWNIK BĘDZIE NAJLEPSZY – RODZAJE

Gwintowniki mogą z łatwością wykonać gwint zarówno w otworach przelotowych, jak i nieprzelotowych. Najmniej uderzy Cię po kieszeni zakup gwintowników ręcznych. Posiadają one rowki proste i z powodzeniem sprawdzą się podczas drobnych, pojedynczych prac. Z ich pomocą wytniesz gwint w otworze bez użycia jakiejkolwiek maszyny.

Potrzebujesz jednak do nich pokręteł, które ułatwiają Ci centryczne ustawienie gwintownika względem otworu. Najczęściej występują w zestawach po dwa lub trzy dla kompleksowego działania. W komplecie znajduje się więc zdzierak i wykańczak, ewentualnie trzeci typ – pośredni. Różnią się one liczbą zwojów nakroju. Jeśli chcesz, możesz użyć też specjalnych preparatów do zmniejszenia oporów skrawania.

Dobierz gwintownik do wielkości gwintu, jakiego potrzebujesz, a także do wielkości wiertła – w przypadku gwintowników na wiertarkę. Pamiętaj, że ostateczna średnica otworu stanowi różnicę między rozmiarem gwintu a jego skokiem.

Rozmiar gwintu określa wartość przy literze M. Najczęściej używanymi są gwintownik M8, gwintownik M10 oraz gwintownik M12. Wszystkie z nich, niezależnie od rozmiaru, mają specjalny profil, który podczas pracy pozwala na odprowadzenie wiórów na zewnątrz. Tym samym nie musisz specjalnie oczyszczać gotowych gwintów. W ofercie znajdują się również pokrętła do gwintowników, które utrzymują narzędzie w jednej pozycji, zapobiegając jego osunięciu się.

NARZYNKI – JAK WYBRAĆ? JAK GWINTOWAĆ?

Dzięki narzynkom wykonasz gwinty w jednym przejściu. Mają one zarys gwintu o kącie 60 stopni, czyli najbardziej rozpowszechniony. Samo ich wykorzystanie nie jest trudne, ważne jednak, aby pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, takich jak dobór odpowiedniego rozmiaru. Zwróć uwagę na ich charakterystyczne wymiary – wysokość, szerokość i liczbę rowków wiórowych. Liczba rowków zależy od wielkości całego elementu. Podobnie jak w przypadku gwintowników, rozmiar narzynek również określa się literą M – istnieje więc na przykład narzynka M10.

Przed przystąpieniem do pracy zadbaj, by dobrać średnicę wałka do wykonywanego gwintu. Wartość tę znajdziesz w odpowiednich tabelach. Nie mniej ważne jest odpowiednia oprawka do narzynek. Aby dobrać ją prawidłowo, weź pod uwagę średnicę wewnętrzną narzynki i jej grubość. Na przykład narzynka M8 potrzebuje zazwyczaj narzynki 25x9.

Pamiętaj, że kiedy nacinasz gwint, powinieneś używać wyłącznie specjalnie do tego przystosowanych pokręteł. Szczególnie są na to wrażliwe narzynki o dużych średnicach. Kiedy bowiem ściśniesz je narzędziem innym niż do tego przeznaczone, narzynka może pęknąć.

Dobierz również rozważnie prędkość skrawania. Jest ona uzależniona od rodzaju obrabianego materiału. Przykładowo, stale INOX wymagają niższej, zaś mosiądz krótkowiórowy – dużo wyższej prędkości. Tego typu skrawanie metalu wymaga też odpowiedniego chłodzenia. Typ stosowanej substancji również nierozerwalnie łączy się z materiałem poddawanym obróbce. Najczęściej używa się olejów, olejów specjalnych, emulsji i nafty.

W sklepach Castorama odnajdziesz takie i inne akcesoria niezbędnie Ci do poprawnego gwintowania.