Produkty

Pomysły na oświetlenie rabat ogrodowych

Pomysły na oświetlenie rabat ogrodowych

Na piękny wygląd ogrodu wpływ mają nie tylko wybrana roślinność oraz elementy architektury w postaci pergoli, ławeczek czy altany. Duże znaczenie w kompozycji ogrodowej odgrywa również oświetlenie, które podkreśla piękne otoczenie, barwną roślinność oraz inne elementy działki, szczególnie wtedy, gdy zapada zmrok.

oświetlenie ogroduOgród możemy doświetlić w różnoraki sposób. Jednym z pomysłów będzie instalacja elektryczna, którą należy rozplanować przed posadzeniem roślin oraz wykończeniem terenu utwardzonego. Innym sposobem na delikatne rozświetlenie poszczególnych miejsc będą lampki solarne, które dają przyjemne i delikatne światło punktowe.

O czym warto pamiętać?

W zakresie instalacji oświetlenia zewnętrznego, tak jak w przypadku pomieszczeń wewnątrz domu, najważniejsze będzie zachowanie bezpieczeństwa.

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę fakt, że zewnętrzna instalacja powinna być podłączona do oddzielnego obwodu, który będzie także pod kontrolą dwóch włączników: nadmiarowo-prądowego dobranego do mocy obciążenia i przeciwporażeniowego.

Część zainstalowanego oświetlenia zewnętrznego będzie też działała automatycznie, reagując na ruch w obrębie danej strefy ogrodu, ale warto także zadbać o oświetlenie ogrodowe do ręcznego sterowania z wnętrza budynku.

W ogrodzie możemy rozplanować kilka obwodów oświetleniowych. Każdy z nich dopasowany będzie do aparatów sterujących. Do obwodów zasilających lampy niskonapięciowe (na 12 lub 24 V) dołączymy transformatory i dodatkowe bezpieczniki.

Oświetlenie otoczenia domu, zwykle ma napięcie 12, 24 czy 230 V. Niskie dopasowuje się do małej działki, gdzie nie ma wymogów zamontowania kilku lamp. W przypadku tak małego napięcia jest to bowiem duże ograniczenie. Na dużym terenie, lepiej zamontować oświetlenie o wyższym napięciu.

Doprowadzenie przewodów do poszczególnych rabat powinniśmy wykonać w gruncie, najlepiej w korytarzach o głębokości około 30 cm.

Koniecznie należy je też zabezpieczyć materiałem zewnętrznym, aby gryzonie nie miały dostępu do przewodów.lampa solarna do ogrodu

Oświetlenie rabat, powinno być przede wszystkim dekoracyjne. Warto zatem dobrać kształt kloszy oraz wysokość słupków, idealną dla rozplanowanej roślinności.

Ciekawe efekty na pewno zapewnią punkty świetlne, które można ułożyć w równe rzędy lub półkola. „Ścieżka utworzona z dekoracyjnych lamp” może także wytaczać drogę do wejścia domowego. W ten sposób pięknie wyróżnimy strefę bezpośrednio przed domem.

W placu przed domem, ale również w rabatach bardzo interesującym oświetleniem będą lampki w kształcie niewysokich słupków. Skupmy się przede wszystkim na zaakcentowaniu najbardziej efektownych gatunków roślin. Klomby oraz kolorowe kielichy kwiatów, rozświetlone jasna barwą światła sztucznego, wprowadzą do otoczenia odrobinę tajemniczości i romantyzmu.

Mniejszym, ale równie przyjemnym akcentem oświetleniowym, będą wreszcie także małe lampki solarne, które wbijemy w ziemię w dowolnym miejscu działki. Atutem tego rozwiązania jest możliwość swobodnego manewrowania światłem w ogrodzie.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Przygotowujemy taras i ogród na imprezę

Przygotowujemy taras i ogród na imprezę
Już kilka dekoracji i odpowiednie oświetlenie wystarczą, aby nasza przestrzeń na świeżym powietrzu zachęcała do organizowania niezapomnianych przyjęć....
Czytaj więcej

Jak oświetlić podjazd?

Jak oświetlić podjazd?
Oświetlenie podjazdu to niezwykle ważna kwestia, która będzie wpływać na nasz codzienny komfort podczas korzystania z niego – szczeg&oacu...
Czytaj więcej

Świecący słoik – DIY

Świecący słoik – DIY
Wykonany z bezbarwnego szkła i przykryty od góry denkiem. Zwykle stosowany do przechowywania przypraw lub konfitur, w nowoczesnych wnętrzach przybiera...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Pomysły na oświetlenie rabat ogrodowych