Produkty

Jaki przewód kominowy działa najefektywniej?

Jaki przewód kominowy działa najefektywniej?

Właściwie zaprojektowany przewód kominowy nie tylko usuwa efekty spalania, ale ma też za zadanie odpowiednio wentylować ogrzewane pomieszczenia. Jak wybrać prawidłowy dla naszego typu ogrzewania system kominowy? Odpowiedź jest i prosta, i nieco skomplikowana zarazem.

Jeśli jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że projektujemy własny dom, w tej właśnie fazie jego konstruowania zapadają najważniejsze decyzje, które będą brzemienne w skutki (głównie finansowe) przez lata, a nawet dziesięciolecia. Do decyzji najważniejszych należy wybór typu ogrzewania – za nim pójdzie nie tylko wybór odpowiedniego przewodu kominowego, ale – w niektórych przypadkach - przeznaczenie osobnego pomieszczenia na piec i składowane na niego paliwo (na szczęście może ono mieścić się w piwnicy).

W tej fazie powstawania budynku powinniśmy przedyskutować z przyszłym instalatorem ogrzewania szczegóły projektowe konkretnego, wybranego systemu kominowego, aby zaprojektować i wykonać jego elementy zgodnie z wymogami. Przykładem niech będzie przyłącze rury kominowej, które zgodnie ze sztuką i literą prawa powinno znajdować się najniżej na piątym pustaku, czy właściwie dobrana średnica kanału spalinowego. Ta ostatnia,  jeśli zostanie źle dobrana, doprowadzić może do cofania się spalin z powodu pogorszenia jakości ciągu w kominie.


Pustaki do systemów kominowych wykonane są z keramzytobetonu i dzielą się na dwa typy – jednociągowe z wentylacją i bez wentylacji. Pierwsze z nich są konieczne w budynkach, w których wentylacja jest utrudniona choćby z powodu bardzo szczelnej stolarki okiennej. Materiał, z którego są zrobione pustaki, keramzytobeton, charakteryzuje znakomita odporność na działanie wilgoci, temperatur (w tym mrozu) oraz wysoka izolacyjność akustyczna i termiczna. Z kolei wkładami kominowymi są rury ceramiczne, najczęściej osadzane pionowo na zakładkę za pomocą kitu kwasoodpornego. Pomiędzy wkładem kominowym a pustakiem znajduje się ponadto izolacja z wełny mineralnej.

Efektywnie działające przewody kominowe to takie, które są przystosowane do różnych typów ogrzewania, na przykład kotłów z zamkniętą komorą spalania (niskotemperaturowych i kondensacyjnych) czy urządzeń opalanych paliwem stałym (czyli kominków) – węglem, drewnem. W zależności od charakterystyki danego ogrzewania różnią się projekty przewodów kominowych. Przykładem niech będą kotły niskotemperaturowe na gaz ziemny lub olej opałowy, w których powstaje o wiele większa ilość pary wodnej niż w przypadku spalania drewna czy węgla – tutaj niezbędne będzie zamontowanie u podstawy komina elementu odprowadzającego skropliny.

Data publikacji: 11.12.2014
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Czym jest mechaniczny ciąg kominowy

Czym jest mechaniczny ciąg kominowy
Powodów złego funkcjonowania przewodu kominowego może być wiele, ale recepta jest ta sama – trzeba poprawić niepokojący stan rzeczy. Idealnie by...
Czytaj więcej

Jak zapewnić kominowi prawidłowy ciąg?

Jak zapewnić kominowi prawidłowy ciąg?
Zapewnienie prawidłowego ciągu w kominie wpłynie pozytywnie na zdrowie mieszkańców, zagwarantuje nam odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach oraz pr...
Czytaj więcej

Jaką nasadę kominową wybrać?

Jaką nasadę kominową wybrać?
Dobór prawidłowej nasady kominowej w znacznym stopniu poprawia jakość wentylacji grawitacyjnej, co jest szczególnie ważne w przypadku usytuowania domu...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jaki przewód kominowy działa najefektywniej?