Jeśli jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że projektujemy własny dom, w tej właśnie fazie jego konstruowania zapadają najważniejsze decyzje, które będą brzemienne w skutki (głównie finansowe) przez lata, a nawet dziesięciolecia. Do decyzji najważniejszych należy wybór typu ogrzewania – za nim pójdzie nie tylko wybór odpowiedniego przewodu kominowego, ale – w niektórych przypadkach - przeznaczenie osobnego pomieszczenia na piec i składowane na niego paliwo (na szczęście może ono mieścić się w piwnicy).
W tej fazie powstawania budynku powinniśmy przedyskutować z przyszłym instalatorem ogrzewania szczegóły projektowe konkretnego, wybranego systemu kominowego, aby zaprojektować i wykonać jego elementy zgodnie z wymogami. Przykładem niech będzie przyłącze rury kominowej, które zgodnie ze sztuką i literą prawa powinno znajdować się najniżej na piątym pustaku, czy właściwie dobrana średnica kanału spalinowego. Ta ostatnia, jeśli zostanie źle dobrana, doprowadzić może do cofania się spalin z powodu pogorszenia jakości ciągu w kominie.
Pustaki do systemów kominowych wykonane są z keramzytobetonu i dzielą się na dwa typy – jednociągowe z wentylacją i bez wentylacji. Pierwsze z nich są konieczne w budynkach, w których wentylacja jest utrudniona choćby z powodu bardzo szczelnej stolarki okiennej. Materiał, z którego są zrobione pustaki, keramzytobeton, charakteryzuje znakomita odporność na działanie wilgoci, temperatur (w tym mrozu) oraz wysoka izolacyjność akustyczna i termiczna. Z kolei wkładami kominowymi są rury ceramiczne, najczęściej osadzane pionowo na zakładkę za pomocą kitu kwasoodpornego. Pomiędzy wkładem kominowym a pustakiem znajduje się ponadto izolacja z wełny mineralnej.
Efektywnie działające przewody kominowe to takie, które są przystosowane do różnych typów ogrzewania, na przykład kotłów z zamkniętą komorą spalania (niskotemperaturowych i kondensacyjnych) czy urządzeń opalanych paliwem stałym (czyli kominków) – węglem, drewnem. W zależności od charakterystyki danego ogrzewania różnią się projekty przewodów kominowych. Przykładem niech będą kotły niskotemperaturowe na gaz ziemny lub olej opałowy, w których powstaje o wiele większa ilość pary wodnej niż w przypadku spalania drewna czy węgla – tutaj niezbędne będzie zamontowanie u podstawy komina elementu odprowadzającego skropliny.