Budowa kominów stalowych
Wśród kominów stalowych wyróżnić można modele jednościenne oraz dwuścienne. Pierwsze z nich przeznaczone są do mocowania wewnątrz budynków, drugie natomiast nadają się do użytku zewnętrznego. Produkty dwuścienne mają bardziej złożoną konstrukcję, która obejmuje wewnętrzny przewód spalinowy, izolację termiczną wykonaną przeważnie z przetworzonej wełny mineralnej, a także z zewnętrznej rury osłonowej – aluminiowej lub stalowej.
Elementy komina, które mają kontakt ze spalinami, produkowane są ze stali kwasoodpornej. W zależności od tego, z jakimi urządzeniami grzewczymi mają współpracować, różnią się między sobą składem oraz grubością ścianek. Ich zaletą jest lekkość i łatwość montażu. Należy jednak zaznaczyć, że w porównaniu z innymi rodzajami kominów, cechują się one umiarkowaną trwałością. Aby więc maksymalnie wydłużyć ich żywotność, należy je regularnie konserwować. Na czym polega ten zabieg?
Jak konserwować kominy stalowe
Pielęgnacja kominów wytworzonych ze stali jest łatwa i umożliwia utrzymanie konstrukcji w doskonałym stanie. Kominy stalowe narażone są na korozję – z tego względu – o czym wspomnieliśmy powyżej – przewód wewnętrzny mający kontakt z gazami uwalnianymi podczas spalania powinien być kwasoodporny. Dobór właściwego gatunku stali, z której wykonany będzie komin, to pierwszy aspekt, który należy wziąć pod uwagę, by móc korzystać z komina przez długi czas.
Jak każdy inny komin, także ten stalowy wymaga regularnego czyszczenia. W tym celu należy korzystać ze szczotki z tworzywa sztucznego bądź gumowej kuli (nigdy z ich stalowych odpowiedników) – tylko produkty tego typu zagwarantują, że czyszcząc przewód, nie doprowadzimy do jego uszkodzenia. Dzięki użyciu właściwych narzędzi, usuniemy osad i sadzę ze ścian komina, które sprawiają, że obniża się jego wydajność, a zużycie paliwa rośnie. W ten sposób zapewniamy sobie również bezpieczeństwo, ograniczając ryzyko zapalenia się sadzy zalegającej w przewodzie. Tego typu prace należy wykonywać mniej więcej cztery razy w roku.
Należy także pamiętać, że raz w roku nasz komin powinien przejść przegląd techniczny – tym może się jednak zająć wyłącznie kominiarz. Nie tylko wyczyści on nasz komin, ale również sprawdzi szczelność przewodów i wystawi odpowiednie zaświadczenie.