Produkty

Przystosowanie starych szacht kominowych do nowych warunków pracy

Przystosowanie starych szacht kominowych do nowych warunków pracy

Uszkodzony komin funkcjonuje nieprawidłowo i jest zagrożeniem dla zdrowia i życia mieszkańców. Jeśli jest dodatkowo nieszczelny, do pomieszczeń może wnikać śmiertelnie trujący gaz – tlenek węgla.

przystosowywanie szacht kominowychJeśli nie jesteśmy pewni co do tego, jak pracuje nasz komin, powinniśmy sprawdzić dostępne części jego konstrukcji, w tym wylot oraz podłączenie kotła. Jednak stan kanałów wentylacyjnych i spalinowych powinniśmy zlecić kominiarzowi.

Stare kominy wymagają renowacji z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, aby były sprawne. Po drugie, niekiedy modernizacja będzie związana z wymianą kotła lub planowanym zamontowaniem dodatkowych urządzeń. Wreszcie przebudowa komina to także zabieg wizualny. Stary komin szpeci, a nie dekoruje nasz dach.

Jak remontować stary komin?

Stare kominy ceglane zwykle nie są już tak wydajne i sprawne, jak nowe. Wiele z nich wręcz wymaga pilnego remontu, a budowa nowego komina nie zawsze jest możliwa. Najlepszym sposobem na usprawnienie pracy starego będzie wówczas wykorzystanie istniejących już szacht do zamontowania w nich stalowych wkładów kominowych.

Wybudowanie nowego komina w miejsce starego, który nie spełnia już zbyt dobrze swojej roli, może być niemożliwe z kilku powodów. Przede wszystkim mogą nas ograniczać koszty takiego rozwiązania – postawienie nowego komina generuje bardzo duże nakłady finansowe. Powód może być też inny, w budynkach zabytkowych zbudowanie takiej nowej konstrukcji jest po prostu zabronione.trójnik komin

Kominy murowane z cegły zwykle spotykamy w starszych budynkach. Mają one bardzo podobną konstrukcję, ponieważ w większości były przystosowane do tego, by odprowadzać spaliny suche, z tradycyjnych palenisk. Dzisiejsze urządzenia cechują się dużo większą sprawnością energetyczną. Przede wszystkim powodują obniżenie temperatury spalin docierających do komina. Tym samym mamy do czynienia z wykraplaniem się kondensatu i aby tego uniknąć, stosuje się stalowe systemy kominowe.

Nie tylko wykraplanie się kondensatu stanowi tutaj poważny problem. Innym jest szczelność konstrukcji. Murowane ścianki kominów, które powstały kilkadziesiąt lat temu, nie są już tak solidne i zwarte jak kiedyś. Wówczas warto pomyśleć o rozwiązaniach systemowych.

Aby zamontować wkład kominowy, nie zawsze trzeba rozkuwać szachty na całej wysokości. Ingerencja prac w konstrukcję komina zależy od rozmiaru wolnej przestrzeni w szachcie i wymiarów montowanego systemu. W najlepszym wypadku wystarczy wykonać rozkucie na wysokości kotła – tam zamontujemy trójnik oraz wyczystkę, a rury wsuniemy od góry przez wylot komina. Natomiast jeśli otwór kominowy jest zbyt mały, możemy mechanicznie rozwiercić jego średnicę.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Kominek, który ogrzewa mieszkanie – czym jest system DGP?

Kominek, który ogrzewa mieszkanie – czym jest system DGP?
Kominek może wytwarzać ciepło tylko w pomieszczeniu, w którym został zainstalowany, bo gorący nadmuch z niego pochodzący możemy rozprowadzić po całym ...
Czytaj więcej

Czym jest czerpnia powietrzna?

Czym jest czerpnia powietrzna?
Początkiem wentylacji jest punkt poboru świeżego, czystego powietrza wykorzystywanego później w całym budynku. Aby cały system działał sprawnie, trzeb...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Przystosowanie starych szacht kominowych do nowych warunków pracy