Produkty

Remont komina – najczęściej popełniane błędy

Remont komina – najczęściej popełniane błędy

Remont komina, przeprowadzany przez przypadkową osobę, może być przyczyną późniejszych problemów podczas ogrzewania domu. Błędy mogą się przydarzyć na każdym etapie prac. Jeden kanał podłączony do dwóch urządzeń, mały przekrój kanału kominowego oraz pozostawienie resztek sadzy w kominie – to jedynie kilka z wielu błędów, jakie często popełniamy.

stawianie kominaOto lista błędów, które towarzyszą remontowi naszego komina:

Sadze pozostawione w kominie – błąd, który eliminuje późniejsze prawidłowe działanie instalacji. Zanim zabierzemy się do prac, konieczne jest całkowite oczyszczenie kanału z sadz. Ich pozostawienie może być przyczyną zanieczyszczenia palnika, a także wymiennika ciepła, a w konsekwencji awarii kotła.

Nieocieplenie górnej części komina – pamiętajmy, że zewnętrzne ściany komina są narażone na schłodzenie i jeśli nie zastosujemy tam ocieplenia, może dojść do skraplania się pary wodnej.

Niezastosowanie wkładu ze stali kwasoodpornej – takiego rodzaju wkład jest konieczny we współpracy z kotłem gazowym oraz olejowym, zapobiega on bowiem szybkiemu niszczeniu komina.

Dwa urządzenia podłączone do jednego kanału – takie podłączenie jest niedopuszczalne.

Przekrój kanału kominowego mniejszy niż być powinien – dobrze wykonany kanał nie powinien być mniejszy niż króćca przyłączeniowego w kotle.

Źle wyprowadzone kanały wentylacyjne – dobrze wykonane kanały powinny być wyprowadzone przez boczne ścianki komina. Dzięki temu nie dojdzie do wstecznego wtłaczania powietrza przez wiatr.renowacja komina

Źle zamontowana wyczystka – dostęp do wyczystki powinien być łatwy, tak by usunięcie nagromadzonych osadów mogło być przeprowadzone szybko, bez większych problemów. Wyczystka powinna być też szczelnie zamknięta, najlepiej podwójnymi drzwiczkami.

Obróbka blacharska, która jest nieszczelna – dobrze wykonana powinna zostać zagłębiona w ściankach komina, a następnie uszczelniona silikonem, w innym razie zbyt płaskie osadzenie blachy spowoduje, że woda będzie przenikała wzdłuż fug.

 

Data publikacji: 24.11.2014
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Czym jest mechaniczny ciąg kominowy

Czym jest mechaniczny ciąg kominowy
Powodów złego funkcjonowania przewodu kominowego może być wiele, ale recepta jest ta sama – trzeba poprawić niepokojący stan rzeczy. Idealnie by...
Czytaj więcej

Z czego składa się system DGP?

Z czego składa się system DGP?
System DGP jest ekonomicznym i coraz popularniejszym systemem ogrzewania pomieszczeń i wykorzystania ciepła wytwarzanego w kominku. Czym się charakter...
Czytaj więcej

Jak wykończyć komin – przegląd materiałów

Jak wykończyć komin – przegląd materiałów
Komin jest zwieńczeniem naszego dachu, kropką nad „i”, którą stawiamy nad wykończeniem naszego budynku mieszkalnego. Nic dziwnego zatem, ż...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Remont komina – najczęściej popełniane błędy