Schowek pod schodami − jak zaaranżować przestrzeń pod schodami?

Na co zaaranżować schowek pod schodami? Przestrzeń tę możesz przekształcić w dowolny składzik. Jedną z ciekawych opcji będzie schowek na przetwory, w którym przechowasz nie tylko słoiki z konfiturą, ale również kosze z sezonowymi owocami oraz akcesoria kuchenne. Wnęka pod schodami może służyć także jako schowek na akcesoria do sprzątania lub mini warsztat. Pusta wnęka pod schodami? Pomysły na jej aranżację znajdziesz w tym artykule.

W każdym domu znajdzie się kąt, który możesz mądrze wykorzystać, ale do tej pory nie miałeś konkretnego pomysłu na taką aranżację. Z czasem stał się mało zauważalny i pomijany. A szkoda – miejsce pod schodami, stanowi jedno z tych, o których najszybciej się zapomina. Niekiedy staje się ono niepotrzebną graciarnią, składzikiem na przedmioty, które w przyszłości nigdy nie zostaną już w żaden sposób wykorzystane. 

Aby kącik pod schodami nabrał nieco innego charakteru, warto wypełnić go półkami, regałem lub kompletem drewnianych mebli, które posłużą do przechowywania pysznych przetworów, akcesoriów do sprzątania lub narzędzi. Poznaj 8 pomysłów na schowek pod schodami. 

Na początek: posprzątaj przestrzeń pod schodami!

Zanim zdecydujesz się na pracę we wnęce pod schodami, przyjrzyj się jej uważnie. Oceń, jak można ją zabudować, co stamtąd wynieść i w sposób przekształcić tę przestrzeń, aby stała się dużo wygodniejsza w użytkowaniu. Czas więc na generalne porządki. Niepotrzebne już przedmioty, które tylko kurzyły się pod schodami czas wynieść z domu na zawsze − znajdź im nowe miejsce lub po prostu wyrzuć. Kiedy składzik będzie już pusty, zacznij od odświeżenia ścian. Szybkie malowanie z użyciem np. białej farby sprawi, że na pozór ciemny kącik stanie się w naturalny sposób rozświetlony. Możesz też wykorzystać do tego celu tapetę. 

schowek-pod-schodami

Schowek pod schodami − 8 pomysłów na aranżację przestrzeni

Wydaje Ci się, że miejsce, które zostało pod klatką schodową jest całkowicie zmarnowane i nie da się z nią nic zrobić? Wiele zależy od wielkości wnęki. Najczęściej „pomieszczenie” takie będzie miało głębokość między 80 a 120 cm − uznaje się, że 80 cm to szerokość klatki schodowej, która pozwala na jej komfortowe użytkowanie. 

Wysokość tej przestrzeni jest ona uzależniona od biegu schodów (czyli liczby stopni następujących po sobie pod rząd). Bieg schodów nie powinien męczyć wchodzących, dlatego uważa się, że maksymalna liczba schodów to 17. Jeżeli jest ich więcej, powinny być one rozdzielone szerszym stopniem lub platformą. Optymalna liczba schodów to 12. Zakładając, że wysokość stopnia to ok. 19 cm, Twój schowek pod schodami w szczytowym momencie może mieć nawet 2 metry. 

To całkiem spora przestrzeń, której nie możesz zmarnować. Dlatego mamy dla Ciebie 8 inspiracji na maksymalne wykorzystanie Twojego domowego metrażu. 

1. Spiżarnia pod schodami

Schowek pod schodami na domowe przetwory najlepiej sprawdzi się, jeżeli przestrzeń ta znajduje się w pobliżu kuchni lub jadalni. Możesz przechowywać tam np. słoiki z konfiturami. 

Wnęka pod schodami z pewnością będzie miała 1-2 ściany, do których dostawić można regały. Ściany staną się w ten sposób solidną podstawą, do której będzie można je przymocować. Wymierz te miejsca, a następnie dosuń do nich wybrane segmenty.

Dlaczego jest to ważne? Słoiki wypełnione przetworami są stosunkowo ciężkie i mogą zachwiać równowagę regału. Zadbaj, by mocowanie do ściany było wykonane za pomocą solidnych wkrętów.

2. Warsztat pod schodami

Przestrzeń pod schodami, np. w piwnicy, możesz przeznaczyć na mikro-warsztat. Możesz przygotować prawdziwy raj dla majsterkowicza. Półki, półeczki, pudełka i pudełeczka z łatwością pomogą Ci posegregować wszystkie śruby, wkręty, śrubokręty i inne narzędzia, które wykorzystujesz do majsterkowania. Ze względu na obciążenie półek, także i tu postaraj się dobrze dokręcić je do ściany. 

3. Schowek na miotły i sprzęty do sprzątania

To pomieszczenie potrzebne jest w każdym domu. Jeżeli nie masz przestrzeni gospodarczej, gdzie możesz trzymać mopy, miotły, wiaderka czy środki czyszczące, to właśnie przestrzeń pod schodami może zostać wykorzystana na ten cel. Pomaluj ściany oraz schody białą farbą, najlepiej taką, która będzie chroniła przed zbieraniem się wilgoci. Możesz zainstalować oświetlenie led, aby łatwiej znaleźć potrzebne rzeczy. Do ściany zamontuj półeczki, na których postawisz butelki z detergentami. W najwyższym punkcie możesz przymocować uchwyt na miotły i mopy, aby się nie przewracały. 

4. Schowek pod schodami na kosiarkę

Szukasz sposobu na zagospodarowanie schowka pod schodami w garażu lub w piwnicy? To pomieszczenie pod skosem idealnie nada się na garaż dla Twojej kosiarki! Niższa część idealnie wsunie się pod najniższy stopień, rączka − zmieści się w wyższej części. Na ścianie możesz także zamocować uchwyt na inne sprzęty, np. dmuchawę do liści lub podkaszarkę. Aby wykonać taki schowek, wystarczy tylko go dobrze odmalować farbą odporną na zabrudzenia. 

5. Składzik na drewno do kominka

Kiedy Twoje schody prowadzą do salonu, w którym znajduje się kominek, schowek pod schodami możesz przeznaczyć na składzik dla drewna. Porąbane kłody poukładaj w piramidkę. Drzewo do kominka, aby dobrze się paliło, powinno być składowane w suchym i ciepłym pomieszczeniu. Wnętrze Twojego domu idealnie się do tego nadaje. Dodatkowo drewno będzie stanowiło ciekawy element dekoracyjny, szczególnie w domu w stylu rustykalnym. 

6. Regał ozdobny pod schodami

Przestrzeń pod schodami możesz po prostu zabudować. Przyda Ci się do tego płyta kartonowo-gipsowa, z której wykonać możesz modne półki. Przy tworzeniu regałów na książki lub bibeloty ważne jest to, aby zmniejszyć nieco głębokość wnęki pod schodami, zwłaszcza jeżeli sięga ona nawet do 120 cm. Optymalna głębokość regału to ok. 25-30 cm. Ściankę taką należy wzmocnić odpowiednimi profilami i stelażem, aby utrzymała ciężar kładzionych na niej rzeczy. 

7. Dodatkowa garderoba pod schodami

Miejsce pod schodami wykorzystać możesz także jako niewielką garderobę czy raczej szafę. Zbuduj tam schodkowe półki, na których ustawisz buty, w których nie chodzisz w danym sezonie lub pościel, wyjmowaną tylko na czas przyjazdu gości. Schowek pod schodami znajdujący się w pobliżu łazienki lub sypialni świetnie spełni rolę bieliźniarki na ręczniki, pościel i deskę do prasowania. Taką „garderobę” zamknąć możesz za harmonijkowymi lub tradycyjnymi, trójkątnymi drzwiczkami. 

8. Domek dla zwierząt

Nowatorskim pomysłem na zagospodarowanie schowka pod schodami jest urządzenie tam domku dla psa. Wnękę obij deskami i wyłóż je poduszkami. Psy i koty lubią chować się w zakamarkach. W drzwiczkach do psiego lub kociego domku możesz wyciąć łuk, przez który wśliźnie się zwierzak. Dobrze jednak, abyś miał dostęp do całej przestrzeni, aby móc od czasu do czasu posprzątać w przestrzeni lwa salonowego. 

schowek-pod-schodami

Drzwi do schowka pod schodami 

Składzik z zimowymi zapasami lub schowek na miotły możesz przysłonić drzwiczkami przesuwnymi albo – nawiązując do stylu rustykalnego – zasłonką. Jedno i drugie rozwiązanie będzie wymagało zamontowania szyny w suficie, ale żadnemu majsterkowiczowi nie powinno to sprawić większego trudu. Możesz też wykonać tradycyjne drzwiczki pod wymiar wnęki ze sklejki lub drewna, które zamontujesz na zawiasach. 

Drzwiczki takie mogą stanowić eleganckie dopełnienie całego wnętrza. Umieścić możesz na nich modne listwy. Ciekawym pomysłem będzie też wykonanie drzwi z pionowych listewek, które stworzą boazerię. Drzwi pomalować możesz na kolor ścian, które znajdują się w sąsiedztwie schowka. Białe drewno pięknie wkomponuje się w mieszkanie w stylu rustykalnym i skandynawskim. 

Uwaga: pamiętaj, aby Twój schowek pod schodami miał odpowiednie oświetlenie. W ten sposób łatwiej będzie można w nim coś znaleźć. Dobrym pomysłem będzie założenie instalacji z wężami LED lub halogenami umieszczonymi w suficie. 

Wykorzystaj każdą przestrzeń − schowek pod schodami!

Pod schodami Twoim domu obecnie zbiera się jedynie trudny do uprzątnięcia kurz? Nie marnuj przestrzeni! Wnękę pod schodami możesz zaadaptować na wiele różnych sposobów. To dobre miejsce na szafę, regał na książki i bibeloty, spiżarnię, mały warsztat lub schowek na miotły i sprzęty do sprzątania. 

Data publikacji: 25.11.2016