icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Do czego wykorzystać kamerę inspekcyjną

Kamera inspekcyjna jest niezwykle przydatnym urządzeniem, dzięki któremu zdiagnozujemy przyczynę wycieku czy niepoprawnie działającej instalacji. Co więcej – usterkę nie tylko zobaczymy, ale i sfotografujemy bądź nagramy. Z jej pomocą wnikniemy do wnętrza urządzeń i instalacji bez konieczności ich demontowania.

Czym jest kamera inspekcyjna?

Kamera inspekcyjna (inaczej nazywana endoskopem technicznym i boroskopem) jest urządzeniem, którego parametry zmieniają się w miarę rozwoju technologicznego. Specyfikacja obecnie produkowanego sprzętu tego typu jest znacznie bogatsza niż kilka lat temu. Udoskonaleniu podlegają oprócz podzespołów między innymi długość pracy i czas ładowania akumulatora, jakość obrazu i sposób jego zapisu, natomiast sposób działania i wyposażenie kamery inspekcyjnej jest takie samo. To lekkie urządzenie rejestrujące obraz pochodzący z obiektywu umieszczonego na krótszym (nieco ponad 1 m) lub dłuższym (10 m) przewodzie pokrytym specjalną otuliną winylową. Zastosowanie tej ostatniej umożliwia zanurzanie przewodu wyposażonego w obiektyw w różnych cieczach bez szkody dla działania kamery i jakości przesyłanego obrazu.

Obecnie produkowane kamery inspekcyjne mogą nagrywać film i robić zdjęcia, które zapisywane są na zewnętrznych kartach pamięci SD. Głowica kamery ma – w zależności od modelu – określony kąt widzenia oznaczający wielkość rejestrowanego obrazu. Im jest większy (np. 62ᵒ w porównaniu do 45ᵒ w standardowym wyposażeniu), tym szerszy zakres obrazu będziemy obserwować na wyświetlaczu. Oczywiście w zakamarkach, do których z łatwością wchodzi winylowy przewód, nie ma wystarczającej ilości światła do zrobienia zdjęć, tak więc kamera inspekcyjna musi takie dostarczyć, stąd możliwość włączenia oświetlenia w czasie rejestrowania obrazu. Łatwość i intuicyjność obsługi takiego urządzenia, a także jego przydatność w wielu zastosowaniach sprawiają, że w celu wykrycia wady źle działających urządzeń i instalacji sięgamy po kamerę inspekcyjną. Jeśli nie kupimy jej do częstego stosowania, można ją też wypożyczyć.

Co możemy sprawdzić za pomocą kamery inspekcyjnej?

Parametry urządzenia zapewniającego podgląd miejsc trudno dostępnych pozwalają na jego użycie w najróżniejszych instalacjach, jakie otaczają nas w domach. Można sprawdzić jakość pracy instalacji sanitarnej, cieplnej, kanalizacyjnej, gazowej, kominowej i wentylacyjnej. Możliwość zanurzenia przewodu w wodzie i innych cieczach, a także bezproblemowa praca urządzenia w temperaturze do 80 ᵒC są dodatkowymi atutami, którymi nie mogą poszczycić się inne urządzenia – kamera inspekcyjna jest w takich warunkach niezastąpiona.

wykorzystanie_kamery_inspekcyjnejwykorzystanie_kamery_inspekcyjnejwykorzystanie_kamery_inspekcyjnejwykorzystanie_kamery_inspekcyjnej

Podobnie jest w przypadku, jeśli samodzielnie zajmujemy się renowacją naszego samochodu, w którym miejsc trudno dostępnych jest bardzo wiele. Z tego względu każdy warsztat samochodowy powinien posiadać w swoim wyposażeniu kamerę inspekcyjną, aby:

  • właściwie odczytać numery fabryczne samochodowych części, np. numer seryjny silnika,
  • zdiagnozować uszkodzenia skrzyni biegów, wycieki układu chłodniczego, ustawienia zaczepów w zderzakach,
  • zlokalizować uszkodzenie nagrzewnicy,
  • skontrolować katalizator i system nadmuchu powietrza,
  • sprawdzić stan hamulców (klocków i tarcz) i nieszczelności układu klimatyzacji.

Data publikacji: 24.02.2016

video_inspektorvideo_inspektorvideo_inspektorvideo_inspektor