Produkty

Jak wybrać najlepszą stację pogodową?

Jak wybrać najlepszą stację pogodową?

Stacja pogodowa to niewielkie urządzenie, dzięki któremu zawsze będziemy wiedzieli, co na siebie założyć, kiedy wychodzimy na zewnątrz. Odczyt temperatury ochroni nas przed przeziębieniem np. w sytuacji, gdy z nieba będzie świecić zwodnicze słońce. Z jakich innych powodów warto kupić stację pogodową? Jak ją wybrać?

Słabe i mocne strony stacji pogodowej

Stacja pogodowa zewnętrznaKupowanie stacji pogodowej, gdy w telewizji regularnie puszczane są prognozy pogody, a smartfony umożliwiają nieograniczony dostęp do portali pogodowych, może wydawać się zbytkiem. Warto jednak pamiętać, że dzięki temu urządzeniu nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych czynności – ani czekać do transmisji programu w telewizji, ani poświęcać czasu na wyszukiwanie informacji w sieci. Wszystkie parametry, którymi jesteśmy zainteresowani, zostają zebrane w jednym miejscu – na wygodnym wyświetlaczu.

Stacja pogodowa umożliwia śledzenie pogody na bieżąco. Ponieważ zauważamy tendencje pogodowe w danym okresie, łatwiej nam zaplanować wyjazd lub zorganizować przyjęcie na świeżym powietrzu. Na co dzień urządzenie wpływa na to, co na siebie wkładamy, wychodząc z domu, czyli pośrednio poprawia stan naszego zdrowia.

Żaden sprzęt nie jest pozbawiony wad. W przypadku stacji pogodowej są to koszty – zakupu i użytkowania, dokładność mniejsza od profesjonalnej oraz potrzeba zainstalowania czujników, które zbierają dane przekazywane do urządzenia.

Jakie funkcje powinna mieć stacja pogodowa?

Im więcej parametrów, tym lepiej. W myśl tej zasady dobra stacja pogodowa pokazuje nie tylko temperaturę, ale również ciśnienie, wilgotność powietrza, prędkość i kierunek wiatru, tak jak bezprzewodowy model marki Terdens. Za urządzenie o poszerzonej funkcjonalności zapłacimy więcej.

Stacja pogodowa pokojowaDodatkowe funkcje stacji pogodowych umożliwiają pomiary:

Temperatury odczuwalnej – poza wyświetleniem standardowej temperatury urządzenie może informować nas, jak będziemy się czuć, wychodząc na dwór. Na tę wartość wpływ mają m.in. wilgotność powietrza oraz siła wiatru.

Intensywności opadów – ta opcja dostępna jest w modelach wyposażonych w mały zbiornik. Kiedy pada, zbiera się w nim woda, a urządzenie oblicza intensywność deszczu. Zbiorniczek należy umieścić w miejscu odkrytym, by pozbyć się ewentualnych przeszkód mogących zafałszować wynik.

Promieniowania UV – określane jako wysokie lub niskie. W przypadku tych pomiarów nie jest możliwe uzyskanie precyzyjnego wyniku.

Porada eksperta

Jedną z bardziej przydatnych opcji dodatkowych jest prognozowanie pogody. W tańszych modelach opiera się o analizę dotychczasowych wyników, co może zaowocować prognozą daleką od rzeczywistości. Nowoczesne i droższe stacje pogodowe korzystają albo z danych internetowych, albo sygnału HGB, który pozwala wyświetlić pogodę do trzech dni w przód. Uwaga! Sygnał jest jednak dostępny tylko w wybranych częściach Polski.

Na co zwracać uwagę podczas wybierania stacji pogodowej?

Stacja pogody CastoramaUniwersalne urządzenie w pełni odpowiadające naszym potrzebom powinno mieć jak najszerszy zakres temperatury. W przeciwnym wypadku w zimie, gdy temperatura dojdzie do wartości ustalonej przez producenta jako minimalna, zatrzyma się. Warto też sprawdzić, jaki dana stacja pogodowa ma pomiar błędu – większy niż 0,5°C to już zbyt duży.

Najczęstszym sposobem zasilania stacji pogodowych jest korzystanie z paluszków. Im większej liczby potrzebuje dany model do działania, tym więcej będziemy wydawać na jego eksploatację.

Nie mniej ważna jest budowa stacji pogodowej, a przed wszystkim ilość czujników i sposób przesyłania danych. Im więcej czujników – może być ich nawet dziesięć – tym dokładniejsze otrzymujemy pomiary. Odczyty trafiają do bazy przewodowo, czyli dzięki wykorzystaniu kabla, bądź bezprzewodowo, tak jak w przypadku stacji pogody Terdens. Pierwsze rozwiązanie niestety ogranicza swobodę ulokowania stacji pogodowej.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Zegar jako element dekoracyjny

Zegar jako element dekoracyjny
Zegar to nie tylko praktyczny sprzęt, pozwalający mierzyć czas, ale także element, który może być ciekawą dekoracją i niebanalnym uzupełnieniem wnętrz...
Czytaj więcej

Wybieramy zegary do mieszkania

Wybieramy zegary do mieszkania
Mówi się, że najlepszym wynalazkiem Szwajcarów jest zegar z kukułką. Ale przy całej sympatii do Helwetów, czy to będzie dla nas najlepszy wybór pod wz...
Czytaj więcej

Na czym polega konstrukcja domowej stacji pogodowej?

Na czym polega konstrukcja domowej stacji pogodowej?
Możliwość przewidywania pogody a tym samym świadomość tego, jaka temparatura czeka nas w nadchodzącym dniu, bywa bardzo pomocna. Osobista, domowa stac...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać najlepszą stację pogodową?