Suwmiarka elektroniczna – co warto o niej wiedzieć?

Suwmiarka elektroniczna – co warto o niej wiedzieć?

Suwmiarka elektroniczna z pewnością ułatwi nam wykonanie najróżniejszych prac pomiarowych, umożliwiając uzyskanie wyjątkowo precyzyjnego wyniku. Jak używać tego narzędzia i jakie aspekty uwzględnić podczas jego wybierania?

suwmiarka elektronicznaJak działa suwmiarka cyfrowa?

Działanie suwmiarki elektronicznej może być wynikiem pracy jednego z następujących mechanizmów:

- mechanizmu indukcyjnego – zjawisko indukcji elektromagnetycznej pozwala nam obliczyć odległość czujnika od położenia początkowego. Wynik można odczytać na cyfrowym wyświetlaczu;

- mechanizmu elektrodowego – system bazuje na grupach elektrod umieszczonych w określonych odstępach. Grzebień pomiarowy przesuwa się względem nich, powodując tym samym cykliczną zmianę ich pojemności i umożliwiając odczytanie wyniku pomiaru.

Jak mierzyć suwmiarką elektroniczną krok po kroku

1. Włączamy suwmiarkę, zsuwamy jej szczęki i sprawdzamy, czy jej wskazania wynoszą 0.

2. Rozsuwamy szczęki pomiarowe tak, aby ich rozstaw był większy od mierzonego przedmiotu.suwmiarka

3. Przykładamy narzędzie do elementu, który mamy zmierzyć, i stopniowo dociskamy rozstaw szczęk tak, aby ich krawędzie dokładnie do niego pasowały. Uważajmy na to, aby szczęki przylegały do mierzonej powierzchni prostopadle – zapewni nam to precyzyjny wynik.

4. Uzyskany wynik możemy również porównać z wymiarami innego elementu. Wystarczy tylko wyzerować system, nie zsuwając szczęk do pozycji zerowej. Teraz przykładamy suwmiarkę do drugiego przedmiotu i mierzymy – jeśli wynik się nie zmieni, wymiary są takie same. W przeciwnym razie możemy łatwo odczytać różnicę pomiędzy mierzonymi obiektami.

Które aspekty są istotne przy wyborze suwmiarki?

Podstawowe kryterium wyboru suwmiarki cyfrowej do domowego warsztatu to zakres pomiaru. Największą popularnością cieszą się modele mierzące do 150 mm, choć możemy się również spotkać z większymi narzędziami – największe z nich dysponują rozstawem szczęk wynoszącym nawet 300 mm.

Porada eksperta

W przypadku tego narzędzia istotną rolę odgrywa również materiał, z którego je wyprodukowano. Zdecydowana większość dostępnych na rynku modeli jest wykonana ze stali nierdzewnej, która może rozszerzać się pod wpływem temperatury – może to prowadzić do dość sporych błędów pomiarowych.

suwmiarka cyfrowaW suwmiarkach elektronicznych ważna jest także kalibracja i łatwość wyzerowania mechanizmu. W niektórych modelach w tym celu trzeba najpierw rozłożyć urządzenie i wyciągnąć ukrytą w jego wnętrzu baterię, co nie tylko utrudnia samodzielne wykonanie tej czynności, lecz również może doprowadzić do zmniejszenia funkcjonalności urządzenia i rozszczelnienia jego obudowy.

Warto również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób został zamontowany sam wyświetlacz elektroniczny – stanowi on w końcu najbardziej wrażliwą i podatną na uszkodzenia część narzędzia. Najtrwalsze modele to te, w których posiadający solidną obudowę wyświetlacz zostaje dodatkowo ukryty w niewielkim wgłębieniu. Dzięki temu nie ulegnie on stłuczeniu w sytuacji, gdy akcesorium upadnie nam na ziemię.

Data publikacji: 31.10.2017
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Rodzaje i zastosowanie różnych miarek

Rodzaje i zastosowanie różnych miarek
Narzędzia pomiarowe stanowią niezbędne wyposażenie przy wykonywaniu większości prac budowlanych czy remontowych. Żeby poprawnie wykonać określone zada...
Czytaj więcej

Dalmierz, miara czy suwmiarka – czym mierzyć odległości?

Dalmierz, miara czy suwmiarka – czym mierzyć odległości?
Wykonanie prawidłowego pomiaru jest bardzo ważne zarówno w przypadku budowy domu, jak i prawidłowego wypoziomowania półeczki na kosmetyki w łazience....
Czytaj więcej

Badania geotechniczne gruntu – dlaczego warto je przeprowadzić

Badania geotechniczne gruntu – dlaczego warto je przeprowadzić
Grunt to zdrowie, jak głosi ludowe porzekadło, dlatego dla wieloletniego zamieszkania lepiej wiedzieć, co w nim piszczy. Jeśli chcemy być pewni fundam...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Suwmiarka elektroniczna – co warto o niej wiedzieć?