Produkty

Jak stworzyć warunki korzystne do słuchania muzyki

Jak stworzyć warunki korzystne do słuchania muzyki

Kontrolowanie dźwięku w zamkniętych przestrzeniach jest domeną wyszkolonych inżynierów, jednak nie oznacza to, że nie można polepszyć jakości prezentowanej w domowym zaciszu muzyki. Między specjalistycznym sprzętem a domowymi rozwiązaniami każdy znajdzie swój sposób na aranżację pokoju melomana.

dziewczyna słucha muzyki, głośniki w pokojuKształt i wystrój pokoju

Dźwięk potrzebuje przestrzeni do rozchodzenia się, jednak rozmiar pomieszczenia nie jest tak znaczący jak jego kształt. Ogólna zasada stanowi, że optymalny jest pokój prostokątny i podłużny ze sprzętem grającym ustawionym pod krótszą ścianą i jak najbardziej „miękkimi” i pochłaniającymi powierzchniami. Ściany boczne pomieszczenia powinny posiadać wytłumienie na wysokości miejsca odsłuchu – skutecznym i powszechnym rozwiązaniem jest drewniana szafka na płyty. Jeśli w pokoju znajduje się okno, powinno zostać zasłonięte ze względu na właściwości odbijające szkła. Tylne i przednie ściany należy przykryć materiałem, co zmniejszy szansę występowania pogłosów.

Podłoga powinna być przykryta grubym dywanem lub wykładziną, w ten sposób dźwięki nie będą odbijać się w sposób niekontrolowany, a strumień drgań trafi prosto do stanowiska odsłuchowego. Umieszczone naprzeciw głośników i sprzętu grającego, w odległości co najmniej 50 cm od ściany może składać się z fotela lub kanapy oraz niskiego stolika, wykonanego z drewna. Stolik szklany czy metalowy mogą przenosić drgania, co wpłynie na jakość muzyki.

Sprzęt grający

To sprawa kluczowa, o której powiedziano już wiele, dlatego skupimy się na podstawach. Wysokiej jakości sprzęt powinien obsługiwać płyty CD oraz winylowe, nie zaszkodzi również opcja podłączenia nośników cyfrowych. Między nim a głośnikami powinien znaleźć się jeszcze wzmacniacz, który pogłębi dźwięk. Jeśli chcemy jeszcze bardziej wybić tony, zaopatrzmy się w przedwzmacniacz. Do połączenia wszystkich sprzętów potrzebny jest wysokiej jakości kabel –  te audiofilskie potrafią kosztować naprawdę dużo, jednak każdy w bogatej ofercie znajdzie rozwiązanie na własną kieszeń.

Głośniki są ostatnim ogniwem systemu, potrafią także pochłonąć najwięcej pieniędzy. Będziemy potrzebować co najmniej dwóch oraz subwoofera do przekazywania niskich tonów. W przypadku zestawu 5.1 mamy możliwość stworzenia dźwięku przestrzennego, wymaga on jednak większego pomieszczenia.

Najlepiej sprawdzą się kolumny stojące, pod warunkiem  że towarzyszyć im będzie solidna, nieprzenosząca drgań amortyzacja, choć znajdziemy także wysokiej jakości wersje do postawienia na półkach. Nie należy skupiać się na wielkości i mocy, lecz zdolności do przekazywania pasma, dlatego najlepiej jeśli kolumna będzie się składać się z co najmniej trzech mniejszych głośników.

Ustawienie sprzętu

Nawet najdroższy, ale niepoprawnie ustawiony sprzęt nie wykorzysta części swoich możliwości. Aby dokładniej skalibrować położenie głośników, najlepiej jeśli zaopatrzymy się w płytę z muzyką testową. Kolumny powinny znaleźć się w odległości minimalnie 1,5 metra od siebie, symetrycznie do osi pomieszczenia. Następnie uważnie ustawiamy pierwszy z głośników tak, by był skierowany dokładnie na nasze stanowisko nasłuchowe. Dźwięk z drugiego powinien zostać skrzyżowany, jeśli nie jesteśmy pewni kąta, możemy użyć kątownicy. Tylne kolumny powinny również być skierowane w kierunku fotela, nie należy jednak krzyżować ich w linii prostej z przednimi źródłami dźwięku. Nałożone na siebie fale mogą popsuć nasze doznania.

Najlepiej by głośnik nadający tony wysokie znalazł się na wysokości uszu słuchacza, ponieważ właśnie ta częstotliwości ma tendencje do gubienia się w pomieszczeniach. Powinny także być, jeśli jest to możliwe, bliżej osi pokoju.patefon, słuchanie muzyki w domu

Dodatki i rozwiązania

Na rynku znajduje się pełen przekrój akcesoriów dla fanów wysokiej jakości dźwięku. Ekrany wygłuszające montowane na ścianach są znacznie skuteczniejsze od domowych sposobów na wytłumienie, a specjalne narożniki, tak zwane pułapki basowe, pogłębią niskie tony. Jeśli nie jesteśmy zainteresowani takimi kosztownymi rozwiązaniami, pozostaje gąbka i stare, dobre wytłaczanki po jajkach.

Idealne pomieszczenie ma kształt pudełka na buty i tłumi doskonale rozchodzące się dźwięki. Jednak poprawa jakości muzyki to sztuka kompromisów i dlatego musimy wziąć pod uwagę rozproszone po pokoju sprzęty, ustawiając je wzdłuż linii rozchodzenia się dźwięku. Jeśli nie mamy odpowiednio dużo miejsca na głośniki, wystarczy zmniejszyć odstęp między nimi zachowując jednak symetryczność w ich układzie. Podobnie jeśli nie jesteśmy w stanie ustawić poprawnie naszego stanowiska nasłuchowego, możemy proporcjonalnie zmniejszyć całą aranżację.

Po spełnieniu powyższych warunków na pewno zauważymy znaczną poprawę w jakości dźwięku.

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Zabudowa karnisza i montaż szyny sufitowej – prosta instrukcja

 Zabudowa karnisza i montaż szyny sufitowej – prosta instrukcja
Firanka lub zasłonka w delikatnym kwiecistym wzorze to ten element naszej okiennej dekoracji, który zawsze dodaje wnętrzu uroku i klasy. &bdquo...
Czytaj więcej

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój
Nie potrzebujesz generalnego remontu, aby wprowadzić do wnętrza odrobinę przytulności. Sprawdź, jak za pomocą kilku prostych trików odmienisz s...
Czytaj więcej

Przytulna sypialnia – aranżacje z marką GoodHome

Przytulna sypialnia – aranżacje z marką GoodHome
Dobrze udekorowana sypialnia to miejsce wytchnienia i odpoczynku po całym dniu. Idealnie zaaranżowana przestrzeń pozwala się zrelaksować, wyciszyć prz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
23.01.2017
ooo, ciekawa garść porad, jestem zdeterminowany, żeby coś takiego zrobić u siebie w domu :)
19.06.2015
Dawno takich bzdur nie slyszalem. Rozmiar pomieszczenia jest bardzo wazny. Prostopadloscian nie nalezy do najlepszych ksztaltow. Wykladzina ne zabije czestotliwosci ponizej 1000hz. Kable glosnikowe nie maja znaczenia, a wzmacniacz nie poglebia brzmienia? Nie wprowadzajcie ludzi w blad

Ocena i komentarz dla:

Jak stworzyć warunki korzystne do słuchania muzyki