icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Montaż podziemnego systemu nawadniającego – praktyczne wskazówki

Zastosowanie podziemnej linii kroplującej może znacznie przyspieszyć podlewanie dużych ogrodów czy trawników. Czy poradzimy sobie samodzielnie z jej montażem? Oczywiście – poniżej znajdziemy szereg wskazówek, które nam to ułatwią!

Jakie elementy wchodzą w skład podziemnej linii kroplującej?

Najbardziej klasyczny system automatycznego podlewania do montażu podziemnego powinien składać się z takich elementów, jak:

zraszacze – rozmieszczamy je równomiernie na całej posesji w taki sposób, by linia wody pierwszego z nich docierała do skraju kolejnego. Uważajmy na to, by w jednej sekcji nie znalazły się zraszacze turbinowe i statyczne, gdyż mogłoby to skutkować nierównomiernym podlewaniem;

programator – do naszej dyspozycji są modele bateryjne lub sieciowe, zasilane prądem zmiennym o napięciu do 230 V. Możemy też wybrać nieco nowocześniejsze urządzenia, które można podpiąć do instalacji inteligentnego domu i sterować nimi przy użyciu telefonu;

złącza – zalicza się do nich złącza proste, kolanka i trójniki, dzięki którym strumień wody będzie prowadzony we właściwym kierunku;

system doprowadzania wody – poliuretanowe rury, którymi będzie płynąć woda. Pamiętajmy o wybraniu akcesoriów o odpowiedniej średnicy, która umożliwi przepływ takiej ilości wody, jaka będzie potrzebna w przypadku naszego ogrodu;

kolektor zasilający – w jego skład wchodzą elektrozawory, skrzynka zaworowa, kolektor, zawór główny instalacji oraz przepływościomierz.

Montaż podziemnego systemu nawadniającego – praktyczne wskazówki

Uwaga!

Pamiętajmy o tym, że montaż podziemnej linii kroplującej należy przeprowadzić jeszcze przed posadzeniem w ogrodzie roślin – w przeciwnym razie zniszczymy je podczas zakopywania elementów instalacji.

Przeczytaj także: Nawadnianie ogrodu – rola uszczelek

Montaż podziemnego systemu nawadniania krok po kroku

1. Zacznijmy od stworzenia planu ogrodu i podzielenia go na strefy – w ten sposób ustalimy, ile zraszaczy będziemy potrzebować.

2. Podłączmy kolektor zasilający z ujęciem wody – może to być przyłącze domowe, umieszczony na zewnątrz kran lub pompa.

3. Wykopmy rowki na rury zgodnie z wcześniej wykonanym projektem. Najlepiej robić to strefami, aby zapobiec ewentualnym pomyłkom.

4. Przytnijmy rury na potrzebną długość z ok 5-centymetrowym naddatkiem. Połączmy je ze sobą złączkami i umieśćmy w rowkach w ziemi.

5. Wywierćmy w rurach otwory na zraszacze. Następnie zamontujmy na nich puszki podłączeniowe i przykręćmy do nich zraszacze.

6. Podłączmy do instalacji zawór spustowy lub kompresor, dzięki któremu odprowadzimy z niej wodę.

7. Zainstalujmy programator. Zacznijmy od rozłożenia skrzynki zaworowej w miejscu, w którym później będą się znajdować elektrozawory. Następnie rozmieśćmy w niej elektrozawory i połączmy je z rurami.

8. Każdy elektrozawór połączmy jednym kablem z sąsiadującym elektrozaworem, a drugim kablem z programatorem.

Dowiedz się: Jak podłączyć wyłączniki ciśnienia?

Montaż podziemnego systemu nawadniającego – praktyczne wskazówki

9. Przeprowadźmy próbę działania systemu. Przy okazji wyregulujmy zraszacze tak, aby obejmowały cały obszar.

10. Jeśli wszystko funkcjonuje właściwie, możemy zakopać cały system ziemią. Zraszacze powinny znajdować się kilka centymetrów nad podłożem.

Cały proces jest dość prosty do wykonania, więc możemy wykonać go samodzielnie. W przypadku prac przy instalacji elektrycznej (montaż programatora) warto jednak skorzystać z pomocy fachowca – w ten sposób upewnimy się, że wszystkie przewody zostały podłączone precyzyjnie i prawidłowo, co zapobiegnie ewentualnym awariom w przyszłości.

Dlaczego warto zainstalować w ogrodzie system podziemnego nawadniania? O jego zaletach możemy przeczytać tutaj.