LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Nawadnianie ogrodu – rola uszczelek

Automatyczny system nawadniania ogrodu to nie tylko wygoda – może również pomóc znacznie zaoszczędzić zużycie wody. Brak konieczności ręcznego podlewania wiąże się z wieloma korzyściami, począwszy od zyskania czasu, skończywszy na komforcie. W czym tkwi sekret odpowiednio skonstruowanego systemu nawadniania? Przedstawimy rolę małego bohatera – uszczelki.

Do czego służą uszczelki w systemie nawadniania w ogrodzie?

Tam, gdzie ogród, tam konieczna jest woda. Jeśli będzie nieodpowiednio doprowadzona, straty mogą być olbrzymie – nie tylko na poziomie kosztów, ale i nieprawidłowego rozwoju roślin. W miejscu, gdzie woda będzie wyciekać mogą powstać ogniska chorób, a korzenie mogą ulec zgniciu. Przeciekające elementy systemu nawadniania zaburzają również przepływ wody i jej ciśnienie. To tutaj na ratunek pojawia się mała, ale sprytna uszczelka.

Nawadnianie ogrodu – rola uszczelek

Wszelkie uszczelki, które mają przeznaczenie do systemów nawadniających ogród czy inne obszary zielone, są tak skonstruowane, aby odpowiednio wypełnić miejsca, które mogłyby przepuszczać w jakiś sposób wodę. Gdzie należy umieścić ten element, abyśmy mieli pewność, że nasz system działa bez zarzutu i nie powoduje strat wody? We wszelkich miejscach gwintowanych elementów sieci, takich jak:

pistolety ogrodowe i zraszacze, czyli wszystkie końcówki, które służą nam do regulowania strumieniem wody,

złączenia – wszędzie tam, gdzie przedłużamy wąż czy w miejscach, które łączą jeden element z drugim, np. szlauch ze zraszaczem;

mocowania i złączki – każdy element systemu, który w jakiś sposób przekazuje wodę z jednego miejsca do drugiego musi być uszczelniony.

Przeczytaj też: Elektrozawory – wszystko, co powinniśmy wiedzieć przed ich zakupem

Co zapewniają uszczelki do nawadniania?

Kiedy stawiamy na automatyczny system nawadniania powinien on działać całkowicie bez zarzutu. Musimy być pewni, że woda się nie marnuje, a nasze rośliny są odpowiednio nawilżane. Jest to ważne szczególnie z powodu jednego aspektu – zakładamy, że podczas podlewania ogrodu nas przy tym nie ma. Takie jest założenie wygodnego systemu nawadniania. Jednak niesie to za sobą pewien problem. Jeśli coś będzie nie tak, możemy długo nie być tego świadomi. Dlatego ważne jest, abyśmy zadbali o tak drobny szczegół, jak uszczelka, ponieważ jej obecność i prawidłowe założenie gwarantują należyte działanie systemu. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o tym, jak powinien wyglądać odpowiedni automatyczny system nawadniania przeczytajmy ten artykuł.

Nawadnianie ogrodu – rola uszczelek

Czy wiesz, że…?

Regularne prace konserwacyjne i sprawdzanie naszego systemu gwarantuje nam jego dłuższe, efektywne działanie. Wszelkie zużyte pierścienie i podkładki będą skutkować wyciekami wody, a w efekcie kosztować nas pieniądze. Sprawdzajmy regularnie wszelkie połączenia, a podczas ręcznego podlewania zwracajmy szczególną uwagę na ciśnienie wody i miejsca, które mogą powodować jego zmniejszenie. Często tam, gdzie wąż ogrodowy jest nieodpowiednio uszczelniony może dojść do przelania roślin i ich obumarcia. Niewielkie uszczelki możemy samodzielnie dopasować do naszego systemu i zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom.

Uszczelki pozwalają na odpowiednie połączenie elementów składających się na system nawadniania i powodują, że gdy woda jest pompowana i przepływa nawet pod znacznym ciśnieniem, nie jest w stanie ich rozdzielić i spowodować innych usterek.

Szczególnie ważne jest to także w konstrukcji pompy wraz z wszelkimi jej akcesoriami, potrzebnymi do odpowiedniego dostarczania wody (takimi jak przyłącza, węże, włączniki, reduktory czy zawory). Uszczelki są ważnymi elementami, które znacznie minimalizują ryzyko wszelkich usterek oraz przecieki.