Produkty

Nawadnianie ogrodu – w co warto się wyposażyć?

Nawadnianie ogrodu – w co warto się wyposażyć?

Nawodniony ogród to piękny ogród. Proces ten jest więc niezbędny dla estetyki i zdrowia naszej zielonej przestrzeni. Niejednokrotnie wymaga od nas jednak sporego nakładu siły i czasu. Możemy je zminimalizować, kiedy jesteśmy wyposażeni w sprzęty i akcesoria znacząco usprawniające nawadnianie ogrodu i każdego skrawka murawy oraz roślinności. Oto elementy podstawowe oraz uzupełniające, w które warto się zaopatrzyć, aby ułatwić sobie pracę.

Węże ogrodowe

Trudno wyobrazić sobie bez nich nawadnianie ogrodu, szczególnie jeśli jest on średnich bądź dużych rozmiarów. Węże ogrodowe to produkty wyjątkowo uniwersalne. Doskonale nadają się bowiem do nawadniania wszelkich ogrodowych i przydomowych stref: trawnika, drzew, krzewów, rabat kwiatowych czy grządek warzywnych. Ponadto świetnie sprawdzają się w przypadku innych prac, np. mycia pojazdów, narzędzi czy mebli ogrodowych. W ich wyborze kluczowa jest długość, która pozwala swobodnie dotrzeć do wszelkich zakątków terenu, który wymaga nawodnienia. Nie bez znaczenia jest też elastyczność szlaucha – wyjątkowo elastyczny i łatwy w przechowywaniu jest model rozciągliwy.

Porada eksperta:

Wybierając szlauch, warto rozważyć zakup węża zraszającego, który posiada odrębne kanały o zmiennych końcówkach, umożliwiając tym
samym optymalne podlewanie poszczególnych elementów krajobrazu, szczególnie roślin.

Wąż tłoczny do pompy 2
Wąż tłoczny do pompy

Węże techniczne

Oprócz tradycyjnych szlauchów ogrodowych, do wyboru mamy też specjalistyczne węże techniczne, do których zaliczymy przede wszystkim modele tłoczone oraz niezbrojone. Pierwsze z nich to węże dostosowane do współpracy z różnego rodzaju pompami zatapialnymi, które umożliwiają przetłaczanie wody do pożądanego przez nas punktu, np. stawu czy studni, oraz odprowadzania nadmiaru deszczówki, np. z podjazdu. Dzięki temu, że produkty tego typu są odporne na działanie związków chemicznych, mogą też służyć do odprowadzania ścieków. Węże niezbrojone to z kolei wyroby bardziej uniwersalne, które od tradycyjnych szlauchów odróżnia głównie zwiększona wytrzymałość i giętkość. Stosowane są zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w zakładach przemysłowych, gdzie służą do przesyłu wody, powietrza, a nawet lekkich chemikaliów.

Stojaki na węże

Choć bez węży ogrodowych trudno byłoby mówić o wydajnym nawadnianiu większych terenów, to korzystanie z tych elementów może być w wielu sytuacjach nieco problematyczne, szczególnie jeśli mowa o rozwijaniu i zwijaniu szlaucha, a także jego przechowywaniu. Wszystkie te czynności znacząco usprawniają właśnie stojaki. To urządzenia, na które możemy nawinąć wąż, a następnie rozwijać go bezpośrednio ze stojaka na wymaganą długość – po zakończonej pracy wygodnie zwiniemy go natomiast przy użyciu specjalnej korby. Dzięki temu, że stojaki na węże posiadają ergonomiczne uchwyty, możemy je też swobodnie przenosić z miejsca na miejsce. Po odłączeniu szlaucha od źródła wody całkowicie zwiniemy go na bęben i przechowamy wraz ze stojakiem, oszczędzając tym samym miejsce w przydomowym garażu czy altance.

Wózek z wężem i armaturą Hozelock
Wózek z wężem i armaturą Hozelock

Wózki na węże

To rozbudowane wersje stojaków. Głównym elementem wózków także są bębny, na których umieszcza się węże – posiadają jednak dodatkowo kółka, nóżkę oraz ramę. Taka konstrukcja sprawia, że wózki są urządzeniami mobilnymi, a więc umożliwiają wyjątkowo łatwe dotarcie z wężem ogrodowym do każdego miejsca, w którym chcemy go użyć. Dzięki temu szlauch nie plącze się nam pod nogami, przez co eliminujemy ryzyko potknięcia się o niego, a samo podlewanie za jego pomocą staje się jeszcze bardziej dokładne. Wózki, podobnie jak stojaki, posiadają wygodną korbkę, dzięki której zwiniemy wąż, a następnie przechowamy go bezpośrednio na urządzeniu.

Wieszaki na węże

Ich przeznaczeniem jest jedynie przechowywanie węży, ale mogą się okazać równie przydatne co stojaki czy wózki, szczególnie, kiedy korzystamy z większej liczby szlauchów. Co więcej, tego rodzaju akcesorium nadaje się znakomicie do przechowywania nie tylko węży ogrodowych czy technicznych, ale także innych elementów, takich jak kable, przewody, liny czy sznury. Wieszaki przymocowuje się bezpośrednio do ściany za pomocą wkrętów, a wszystko to, co chcemy na nich przechować, wygodnie owijamy wokoło ich konstrukcji, która nie uszkodzi się nawet pod sporym ciężarem. Wieszaki na węże doskonale sprawdzą się w garażu, warsztacie czy domku ogrodowym.

Zraszacz bijakowy OPP na szpilce
Zraszacz bijakowy OPP na szpilce

Zraszacze

To urządzenia, które pozwalają nam rozpylać wodę bez użycia naszej siły fizycznej. Usytuowane w poszczególnych strefach ogrodu uwalniają jeden lub kilka strumieni o konkretnym natężeniu i zasięgu w wielu kierunkach. Jeśli chodzi o dostępne zraszacze ogrodowe, mamy do wyboru urządzenia rotacyjne, statyczne i wynurzalne. Pierwsze z nich to modele, które możemy wbić bezpośrednio do gruntu lub umieścić na specjalnym statywie. Posiadają obrotową głowicę, dzięki czemu kształt zraszanej przez nie powierzchni to koło o określonym zasięgu. Podobną funkcję mają zraszacze statyczne, których jednak nie wbija się w ziemię ani nie ustawia na statywie, a jedynie sytuuje na wybranym podłożu. Choć trzeba zmieniać ich położenie, mogą służyć do podlewania dużych powierzchni. Inaczej jest ze zraszaczami wynurzalnymi, które montuje się na stałe równo z powierzchnią gruntu – dzięki temu są one niezwykle funkcjonalne, ponieważ – zgodnie z nazwą – wynurzają się z ziemi pod wpływem ciśnienia wody jedynie na czas podlewania. Są idealnym rozwiązaniem służącym do podlewania większych trawników i sadów (osiągają promień od 3 do 10 m), jednak ze względu na swoje właściwości – także droższym od modeli rotacyjnych i statycznych.

Porada eksperta:

Alternatywą dla urządzeń zraszających teren w kształcie koła są modele wahadłowe, nawadniające w kształcie prostokąta. Są stosunkowo tanie
i łatwe w obsłudze, lecz mają niewielki zasięg podlewania.

Dysze i pistolety

Są ręczną odmianą zraszaczy. Dysze to wymienne końcówki, które podłączamy do węża ogrodowego, dzięki czemu zyskujemy akcesorium pozwalające na ręczną regulację wydobywającego się z niego strumienia – jego ciśnienia, natężenia i zasięgu. To wszystko sprawia, że jesteśmy w stanie z łatwością dostosować strumień potrzebny do nawodnienia poszczególnych obszarów naszej przydomowej czy ogrodowej przestrzeni – odpowiednio regulować strumień wody, aby nie uszkodzić podczas podlewania roślin lub pracować wydajniej w przypadku dostarczania wody do grządek. Funkcje regulacji posiadają również specjalistyczne pistolety nawadniające, które są co prawda droższe od dysz, ale zdecydowanie bardziej wygodne w użytkowaniu – ergonomiczna konstrukcja pistoletu wyposażonego w rączkę i przycisk otwierający strumień to funkcjonalność ponad miarę.

Spryskiwacz Kwazar Twister 0,5 l żółty
Spryskiwacz Kwazar Twister 0,5 l żółty

Spryskiwacze i konewki

To przede wszystkim akcesoria uzupełniające, pomocne zarówno podczas podlewania na zewnątrz, jak i wewnątrz. Pomagają nam głównie w podlewaniu roślin – ogrodowych, domowych i balkonowych – choć ich zastosowanie może być znacznie szersze. Spryskiwacze to bowiem doskonałe narzędzia do prac porządkowych – w ich pojemnikach możemy umieścić, a następnie rozpylić dowolny środek – od wody po mleczko czyszczące. W ogrodzie mogą służyć też jako opryskiwacze do rozpylania nawozów i środków ochrony roślin. Wyposażone w pompkę zraszającą są przy tym wyjątkowo łatwe w użytkowaniu. Konewki zaś, choć bardzo tradycyjne, wciąż są chętnie wybierane do podlewania roślin uprawianych w donicach wewnątrz budynku oraz nawadniania pojedynczych okazów drzew i krzewów w ogrodzie. Często stanowią też atrakcyjny dodatek do aranżacji domowego parapetu czy przedsionka altanki.

Systemy nawadniające

Dzięki nim nawadnianie ogrodu jest skuteczniejsze i – co bardzo ważne – oszczędniejsze pod względem zużycia wody, nawet do 50% w porównaniu do ręcznego podlewania lub stosowania mobilnych zraszaczy nienależących do wspólnie działającego systemu. Taki system to bowiem zintegrowana instalacja sieci przewodów, elektrozaworów oraz elementów zraszających, które najczęściej są umieszczane pod ziemią, ale mogą być usytuowane też na gruncie. Mowa tutaj m.in. o liniach kroplujących układanych głównie wzdłuż rabat i żywopłotów. Poza kroplownikami możemy zastosować najbardziej popularne rozwiązanie, a zatem wykorzystać szereg zraszaczy stałych i ruchomych – pierwsze z nich mają duży zasięg, dzięki czemu przeznaczone są do podlewania sporych powierzchni trawników, rabat i krzewów, drugie zaś to urządzenia przeznaczone stricte do nawadniania murawy. Oprócz nich stosuje się również tzw. mikrozraszacze, a więc niewielkie urządzenia służące do podlewania rabat i krzewów.

Zestaw nawadniający balkony i tarasy Greenmill
Zestaw nawadniający balkony i tarasy Greenmill

Porada eksperta:

Chcąc stworzyć na swoim terenie system nawadniający, powinniśmy dokładnie znać jego potrzeby. Bardzo istotne przy jego projektowaniu jest sprawdzenie,
czy wydajność naszej domowej instalacji wodociągowej będzie dostateczna, by zasilać system i wszystkie jego elementy. Pod uwagę należy wziąć
również typ gleby, jaką będziemy nawadniać, prędkość, z jaką woda będzie w niej wiązać, oraz docelową głębokość nawadniania.
Poza tym liczy się odpowiednie rozmieszczenie wszystkich elementów systemu oraz sterowanie nimi.

Szybkozłącze Verve 19 mm 3/4" stop
Szybkozłącze Verve 19 mm 3/4" stop

Sterowanie nawadnianiem

Elektrozawory oraz sterowniki, które są częścią systemu nawadniającego ogrody, sprawiają, że jego działanie jest wydajne i oszczędne zarazem. Urządzenia sterujące odpowiadają bowiem za częstotliwość i intensywność podlewania. Co więcej, są w stanie dostosować system nawadniający do warunków panujących na zewnątrz, np. dzięki wbudowanym czujnikom opadów, które sprawiają, że zraszacze automatycznie wyłączają się w trakcie deszczu. Są też urządzeniami pozwalającymi nam zdalnie koordynować pracę całego systemu, co jest nieocenione zarówno w przypadku domowych gospodarstw, jak i dużych pól uprawnych i plantacji.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka
Duży i przestronny ogród – idealne miejsce dla rodziny z dziećmi, a także nieograniczony potencjał. Amelia i Tomek chcą tak zagospodarowa...
Czytaj więcej

Sierpień w ogrodzie

Sierpień w ogrodzie
Sierpień to wspaniały okres na korzystanie z ogrodu i bycie dumnym ze swojego dzieła. Nawet jeśli wszystko idzie doskonale, zostało Ci kilka zadań do ...
Czytaj więcej

Lipiec w ogrodzie

Lipiec w ogrodzie
Lipiec to szczytowy okres kwitnięcia kwiatów w większości ogrodów, które stają się wtedy pełne letnich barw. Rośliny w skrzynkach...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Nawadnianie ogrodu – w co warto się wyposażyć?