Produkty

Poznajemy naziemny system nawadniający do ogrodu

Poznajemy naziemny system nawadniający do ogrodu

Każdemu, kto poświęca czas na pielęgnację ogrodu, będzie zależeć na jak najlepszych efektach swojej pracy. Wśród produktów ułatwiających dbanie o tereny zielone, znajdziemy naziemne systemy nawadniające. Przy ich pomocy dostarczymy naszym roślinom dokładnie tyle wody, ile potrzebują do prawidłowego wzrostu. Czy warto zainwestować w taki system?

Podłączenie zraszaczySystemy nawadniające, czyli oszczędzamy energię i czas

Niezależnie od tego, czy nasz ogród pokrywa trawa, czy też liczne nasadzenia, jego codzienna pielęgnacja jest czasochłonna. Może to być uciążliwe zwłaszcza w okresie letnim, kiedy warunki pogodowe zmuszają do obfitego podlewania roślin. Ze względu na intensywne słońce i wysokie temperatury utrzymujące się do wieczora, najlepiej jest nawadniać ogród wcześnie rano lub dopiero wieczorem. Żeby pożegnać się z tym obowiązkiem, a przy tym zaoszczędzić sporo czasu, możemy zainwestować w naziemny system irygacji. Dzięki niemu nawet w najbardziej słoneczne dni nie będziemy musieli się więcej obawiać o nasz ogród.

Naziemny zraszacz trawnikaPlanowanie – od czego zacząć?

Żeby zbudować system nawadniający, który będzie najlepiej odpowiadał potrzebom naszego ogrodu, warto na początku odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Kluczowymi kwestiami przy planowaniu zakupów są powierzchnia ogrodu oraz rodzaj nasadzeń. Dowiedzmy się, jak rozległy jest nasz teren zielony oraz jak często i obficie należy podlewać znajdujące się na nim rośliny. Na tej podstawie wybierzmy akcesoria do najkorzystniejszego nawodnienia.

Elementy naziemnego systemu nawadniającego

Do elementów naziemnych systemów nawadniających należą:

– taśmy kroplujące,
– zraszacze powierzchniowe,
– rozdzielacze i łączniki,
– zawory,
– rury montażowe.

Linia kroplująca cienkościenna CastoramaJeżeli w naszym ogrodzie mamy kwiaty bądź warzywnik, najlepszym rozwiązaniem będą taśmy kroplujące. Dzięki niewielkim, gęsto rozmieszczonym otworkom, tego typu taśmy delikatne nawadniają tuż przy powierzchni ziemi. Z kolei do pielęgnacji trawników świetnie nadadzą się zraszacze o dużym obszarze zraszania. Wytypujmy miejsca, w których powinny się znaleźć, pamiętając o tym, że do działania zraszacza niezbędne jest wysokie ciśnienie wody. Przy większych powierzchniach warto postawić na system podzielony na kilka sekcji, które umożliwią uruchamianie tylko niektórych urządzeń. W ten sposób uzyskamy jeszcze większą kontrolę nad ogrodem. Nie zapomnijmy również o zakupie potrzebnych rozdzielaczy i zaworów.

Porada eksperta

Najlepiej jest podlewać ogród rzadziej, ale bardziej obficie. W przeciwnym razie ryzykujemy, że zasilimy tylko wierzchnią warstwę gleby, podczas gdy reszta wody wyparuje. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego.

Zbudowanie systemu naziemnego jest proste i nie wymaga pomocy fachowców. Ze względu na jego nieinwazyjność, doskonale sprawdzi się na już obsadzonym terenie. Przy jego montażu nie trzeba niczego kopać. Wystarczy, że połączymy ze sobą zakupione elementy i umieścimy je w odpowiednich miejscach. Upewnijmy się też, że wiemy, jak prawidłowo podlewać rośliny ogrodowe. Odpowiednie przygotowanie pozwoli uniknąć błędów i stworzyć wymarzony ogród.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Sierpień w ogrodzie

Sierpień w ogrodzie
Sierpień to wspaniały okres na korzystanie z ogrodu i bycie dumnym ze swojego dzieła. Nawet jeśli wszystko idzie doskonale, zostało Ci kilka zadań do ...
Czytaj więcej

Lipiec w ogrodzie

Lipiec w ogrodzie
Lipiec to szczytowy okres kwitnięcia kwiatów w większości ogrodów, które stają się wtedy pełne letnich barw. Rośliny w skrzynkach...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Poznajemy naziemny system nawadniający do ogrodu