icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Poznajemy naziemny system nawadniający do ogrodu

Każdemu, kto poświęca czas na pielęgnację ogrodu, będzie zależeć na jak najlepszych efektach swojej pracy. Wśród produktów ułatwiających dbanie o tereny zielone, znajdziemy naziemne systemy nawadniające. Przy ich pomocy dostarczymy naszym roślinom dokładnie tyle wody, ile potrzebują do prawidłowego wzrostu. Czy warto zainwestować w taki system?

naziemny system nawadniający

Systemy nawadniające, czyli oszczędzamy energię i czas

Niezależnie od tego, czy nasz ogród pokrywa trawa, czy też liczne nasadzenia, jego codzienna pielęgnacja jest czasochłonna. Może to być uciążliwe zwłaszcza w okresie letnim, kiedy warunki pogodowe zmuszają do obfitego podlewania roślin. Ze względu na intensywne słońce i wysokie temperatury utrzymujące się do wieczora, najlepiej jest nawadniać ogród wcześnie rano lub dopiero wieczorem. Żeby pożegnać się z tym obowiązkiem, a przy tym zaoszczędzić sporo czasu, możemy zainwestować w naziemny system irygacji. Dzięki niemu nawet w najbardziej słoneczne dni nie będziemy musieli się więcej obawiać o nasz ogród.

naziemny system nawadniający

Planowanie – od czego zacząć?

Żeby zbudować system nawadniający, który będzie najlepiej odpowiadał potrzebom naszego ogrodu, warto na początku odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Kluczowymi kwestiami przy planowaniu zakupów są powierzchnia ogrodu oraz rodzaj nasadzeń. Dowiedzmy się, jak rozległy jest nasz teren zielony oraz jak często i obficie należy podlewać znajdujące się na nim rośliny. Na tej podstawie wybierzmy akcesoria do najkorzystniejszego nawodnienia.

Elementy naziemnego systemu nawadniającego

Do elementów naziemnych systemów nawadniających należą:

– taśmy kroplujące,
– zraszacze powierzchniowe,
– rozdzielacze i łączniki,
 zawory,
– rury montażowe.

Jeżeli w naszym ogrodzie mamy kwiaty bądź warzywnik, najlepszym rozwiązaniem będą taśmy kroplujące. Dzięki niewielkim, gęsto rozmieszczonym otworkom, tego typu taśmy delikatne nawadniają tuż przy powierzchni ziemi. Z kolei do pielęgnacji trawników świetnie nadadzą się zraszacze o dużym obszarze zraszania. Wytypujmy miejsca, w których powinny się znaleźć, pamiętając o tym, że do działania zraszacza niezbędne jest wysokie ciśnienie wody. Przy większych powierzchniach warto postawić na system podzielony na kilka sekcji, które umożliwią uruchamianie tylko niektórych urządzeń. W ten sposób uzyskamy jeszcze większą kontrolę nad ogrodem. Nie zapomnijmy również o zakupie potrzebnych rozdzielaczy i zaworów.

naziemny system nawadniający

Porada eksperta

Najlepiej jest podlewać ogród rzadziej, ale bardziej obficie. W przeciwnym razie ryzykujemy, że zasilimy tylko wierzchnią warstwę gleby, podczas gdy reszta wody wyparuje. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego.

Zbudowanie systemu naziemnego jest proste i nie wymaga pomocy fachowców. Ze względu na jego nieinwazyjność, doskonale sprawdzi się na już obsadzonym terenie. Przy jego montażu nie trzeba niczego kopać. Wystarczy, że połączymy ze sobą zakupione elementy i umieścimy je w odpowiednich miejscach. Upewnijmy się też, że wiemy, jak prawidłowo podlewać rośliny ogrodowe. Odpowiednie przygotowanie pozwoli uniknąć błędów i stworzyć wymarzony ogród.