Produkty

Telewizor jako element aranżacji wnętrza

Telewizor jako element aranżacji wnętrza

Telewizor to nie tylko użyteczny sprzęt, ale też istotny element wystroju wnętrza. Dodatkowo pamiętajmy, że to na nim przecież skupia się najczęściej wzrok wszystkich domowników oraz gości. Obecne odbiorniki telewizyjne są na tyle estetyczne, ze mogą stanowić dominujący element dekoracyjny chociażby np. naszego salonu.

półka na telewizorLiczne możliwości

Obecnie projektanci i producenci prześcigają się w pomysłach dotyczących tego, gdzie jeszcze można umieścić telewizyjne ekrany. Telewizory mogą teraz być obecne w każdym możliwym pomieszczeniu i w wielu ciekawych oprawach. Są już np. dostępne okapy z telewizorem na froncie, mikrofalówki z odbiornikiem TV czy wyposażone w TV lodówki. Odbiorniki telewizyjne stają się coraz bardziej różnorodne, wymyślne i eleganckie. Nie ma już, jak niegdyś, potrzeby ich ukrywania jako elementów zbyt ciężkich i szpecących. Obecnie telewizory ustawiamy na meblach, wieszamy na ścianie albo stwarzamy dla nich całą zabudowę. Bywają także odbiorniki „wyjeżdżające” z mebli, odsłaniane czy specjalnie zawieszane, gdy z nich korzystamy i chowane, kiedy ich nie używamy. Poza tym niektóre modele telewizorów pełnią funkcję multimedialnych obrazów – wówczas telewizor pozostając w stanie czuwania może jednocześnie wyświetlać konkretny obraz lub animację. Możemy tam wgrać ulubione zdjęcia lub też stworzyć ruchome akwarium lub żarzący się kominek

O czym warto pamiętać

- Wybierając miejsce w jakim będzie znajdował się telwizor musimy pamiętać, żeby jego otoczenie nie było zbyt męczące dla oczu. Unikajmy więc na ścianie (stanowiącej tło dla telewizora) ostrych geometrycznych wzorów i  zbyt jaskrawych kolorów.

- Istotne będzie także umieszczenie odbiornika w mało ruchliwym miejscu, dzięki czemu przed ekranem nie będą się wciąż krzyżowały drogi przechodzących domowników.

- Unikajmy ustawienia telewizora naprzeciwko okna czy innego źródła światła.

- Warto pamiętać o tym, aby ekran nie znajdował się ponad linią naszego wzroku.

- Im większy ekran, tym większa powinna być odległość od niego – w przypadku małych pomieszczeń i dużego telewizora możemy zyskać co najwyżej pieczenie oczu i ból karku.

- Telewizor albo stawiamy, albo wieszamy – ten drugi przypadek jest bardzo modny. Pozwala na regulację kąta nachylenia, ale jego minusem jest, że i tak musimy wygospodarować miejsce na jego okablowanie i sąsiednie sprzęty (np. dekoder)

Propozycje aranżacyjnetelewizor symetrycznie na ścianie

Ciekawym pomysłem pozwalającym na delikatne wyeksponowanie kącika telewizyjnego jest położenie na ścianę z telewizorem delikatnej tapety. Powinna ona mieć subtelny wzór i łagodny kolor. Mogą to być także pastelowe pasy lub ponadczasowe motywy roślinne. W ten sposób  dodamy wnętrzu głębi. Równie ciekawe efekty uzyskamy wykorzystując jako tło telewizora ścianę z cegły lub kamienia. Spowoduje to ocieplenie wnętrza całego salonu oraz wyróżni nasz telewizyjny obszar. Bardziej industrialnego czy też loftowego charakteru nadamy wnętrzu, gdy ścianę z telewizorem pokryjemy betonowymi płytami czy farbami imitującymi beton. Poza tym ciekawym pomysłem jest wykorzystanie eleganckich ram obrazowych do zabudowy telewizora. Dzięki temu zyska on elegancką oprawę i będzie świetnie komponował się z klasycznymi wnętrzami. Ci, którzy lubią nowoczesne rozwiązania i komfort oglądania, powinni pomyśleć o zamontowaniu z tyłu telewizora taśm ledowych. Dzięki temu wnętrze zyska głębię, a delikatne, rozproszone światło sprawi, że nasz wzrok będzie mniej się męczył podczas oglądania.

Specjalne konstrukcje z telewizorem w roli głównej

Można także zastosować całe, specjalnie konstruowane ściany (np. z płyt kartonowo-gipsowych) czy też meble, w które wkomponowany będzie nasz telewizor. Wówczas wszystkie otwory, wnęki i półki będą odpowiednio dopasowane do odbiornika TV i innych towarzyszących sprzętów (dekodera, odtwarzacza czy głośników). Takie konstrukcje są nie tylko funkcjonalne, ale także mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Można także zaprojektować ścianę w taki sposób, aby była ona stylową oprawą telewizora i to on będzie wówczas punktem centralnym. Przykładem może być specjalna wnęka w ścianie w kształcie np. koła, w środku którego umieścimy nasz odbiornik. Zaletą takich konstrukcji jest to, że pod nimi możemy schować przewody.

Data publikacji: 06.02.2015
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Zalety inteligentnych instalacji

Zalety inteligentnych instalacji
Wyobraźmy sobie taką sytuację. Wychodzimy z domu i po dotknięciu jednego przycisku jednocześnie zasuwają się rolety zewnętrzne, temperatura w pomieszc...
Czytaj więcej

Termowizyjne badanie budynku – kiedy warto je przeprowadzić?

Termowizyjne badanie budynku – kiedy warto je przeprowadzić?
Badanie termowizyjne to nowoczesna metoda, która pozwala ustalić wady w izolacji cieplnej budynku. Dzięki niemu możliwe jest wskazanie miejsc, w który...
Czytaj więcej

Kamery monitorujące – wady i zalety

Kamery monitorujące – wady i zalety
Ochrona mienia i zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa sobie i swoim bliskim powinno być dla nas jednym z priorytetów. Pomóc w tym nam mogą kamery ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Telewizor jako element aranżacji wnętrza