Produkty

Kiedy warto użyć mieszarkę?

Kiedy warto użyć mieszarkę?

Mieszarki służą nie tylko do miksowania zapraw. Mogą przydać się również przy innych pracach remontowych. Kiedy zakup mieszarki będzie dobrą inwestycją?

mieszanie zaprawyZastosowanie mieszarek

Głównym zastosowaniem mieszarki jest przygotowywanie zapraw murarskich i tynkarskich. Urządzenie wykorzystamy przy rozrabianiu:

- farby, np. przy malowaniu mieszkania,
- lakierów, np. przy odnawianiu drewnianego parkietu,
- gładzi do kładzenia na ścianach,
- tynków i gipsów,
- zapraw cementowych,
- klejów, np. do montażu płytek ściennych.

Mieszarka czy wiertarka?

Mieszarka to urządzenie przeznaczone specjalnie do miksowania zapraw. Składa się z napędu (nazywanego po prostu mieszarką) oraz końcówki (czyli mieszadła). Możemy ją doraźnie zastąpić wiertarką z końcówką do mieszania, ale takie rozwiązanie sprawdzi się tylko w niewielkich inwestycjach. Jeśli planujemy większe prace budowlane lub remontowe, wiertarka z mieszadłem okaże się niewystarczająca. Praca z jej użyciem będzie nieefektywna i niewygodna. W porównaniu z tym urządzeniem, mieszarka zapewnia znacznie sprawniejsze i szybsze wykonanie pracy przy rozrabianiu większej ilości zapraw.

Jak wybrać uniwersalną mieszarkę?jak mieszać zaprawy

Bardzo ważna jest moc urządzenia (wyrażana w watach), bo to od niej zależy, ile zaprawy będziemy mogli jednorazowo wymieszać. Im wyższa, tym lepiej poradzi sobie z rozrabianiem dużej ilości materiałów podczas generalnych remontów i na budowy. Maksymalna ilość mieszanej substancji powinna być jasno określona przez producenta (np. 40 l). Zwróćmy również uwagę na prędkość obrotową mieszarki – im wyższa, tym poradzi sobie lepiej z gęstymi zaprawami.

Jeśli chcemy urządzenie wykorzystywać do rozrabiania zarówno zapraw, jak i klejów czy farb, z pewnością przydatną funkcją będzie możliwości regulacji obrotów. Niskie obroty będą przydatne przy przypadku mieszania materiałów o rzadszej konsystencji. Wyższe obroty będą przydatne przy mieszaniu suchych zapraw. Ważny jest też sam uchwyt urządzenia – powinien mieć antypoślizgowe zabezpieczenia.

Porada eksperta

Która mieszarka będzie lepsza – z pojedynczym czy podwójnym mieszadłem? Mieszarki z pojedynczym mieszadłem są lżejsze i sprawdzą się doskonale podczas domowych remontów przy rozrabianiu klejów i farb. Urządzenie z podwójnym mieszadłem będą lepiej radziły sobie z mieszaniem materiałów o większej gęstości i objętości. Pamiętajmy też, że gęste konsystencje wymagają przy mieszaniu ruchu mieszadła z dołu ku górze. Aby rzadsze masy nie rozchlapywały się z pojemnika, zastosujmy mieszadło nadające ruch z góry w dół.

czym mieszać farbyAlternatywne zastosowanie mieszarek

Urządzenia przeznaczone do mieszania mogą przydać się także w nietypowych zastosowaniach. Na przykład do uzyskania owocowego moszczu przy obróbce dużej ilości owoców. Mieszadło musi być w tym przypadku nieużywane i wykonane ze stali nierdzewnej. Owoce przed rozrobieniem powinny być pozbawione pestek. Urządzenie z mieszadłem przyda się też do przygotowywania mieszanek paszowych dla zwierząt hodowlanych.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Co to jest kastra? Wybierz skrzynię murarską jak fachowiec!

Co to jest kastra? Wybierz skrzynię murarską jak fachowiec!
Kastra to skrzynia na zaprawę, używana przez murarzy i tynkarzy. Dawniej była wykonywana z drewna, dziś jej tradycyjny model zastąpiły pojemniki z two...
Czytaj więcej

Podstawowe narzędzia remontowo-budowlane – wybór i zastosowanie

Podstawowe narzędzia remontowo-budowlane – wybór i zastosowanie
Pace, kielnie, szpachle, mieszadła, zdzieraki, łomy, przecinaki, punktaki i rysiki. To podstawowe narzędzia, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić...
Czytaj więcej

Budowa domu metodą gospodarczą – zalety i wady

Budowa domu metodą gospodarczą – zalety i wady
Jeżeli stoimy przed wyzwaniem, jakim jest budowa domu, mamy przed sobą wiele decyzji do podjęcia. Jedna z nich dotyczy tego, czy zlecić wszelkie prace...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Kiedy warto użyć mieszarkę?