LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Rodzaje kielni budowlanych

Kielnie to narzędzia, które są niezbędne na każdym etapie wznoszenia budynku, a także podczas wielu prac remontowych. Ciężko wyobrazić sobie bez nich przede wszystkim szybkie i sprawne nakładanie różnego rodzaju zapraw i klejów budowlanych. Aby te procesy były możliwie najbardziej efektywne, kielnia musi być dopasowana do rodzaju prac. Oto, na jakie rodzaje tych narzędzi możemy postawić.

kielnia szlifowana Compensalkielnia szlifowana Compensalkielnia szlifowana Compensalkielnia szlifowana Compensal

Murarskie

To tradycyjne kielnie, których część robocza ma kształt trójkąta. Stanowią najbardziej uniwersalne narzędzia, dzięki którym możemy swobodnie nakładać masę na pożądaną powierzchnię. Doskonale sprawdzają się zarówno podczas murowania, jak i tynkowania czy kładzenia płytek. Są lekkie i umożliwiają nakładanie niewielkich ilości zapraw czy klejów. Ich kształt umożliwia jednak docieranie do trudno dostępnych miejsc.

Sztukatorskie

Ich nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ tego rodzaju kielnie są często wykorzystywane nie tylko do prac budowlanych, ale także tych artystycznych. Są to narzędzia, które świetnie spisują się wszędzie tam, gdzie liczy się wyjątkowo precyzyjne nakładanie masy. Idealne w trakcie remontów – nakładania i rozprowadzania, uzupełniania ubytków i szpachlowania. Podobnie jak murarskie pozwalają w wielu przypadkach dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Kątowe

To z kolei kielnie, które są niezwykle pomocne podczas wykańczania kątów wewnętrznych i zewnętrznych. Są nieocenione przede wszystkim w trakcie tynkowania i gipsowania ścian, wykańczania profili, a także wypełniania spoin. To narzędzia, które bardziej niż przy nanoszeniu sprawdzają się przy wyrównywaniu. Kielnie kątowe posiadają część roboczą, na którą składają się połączone pod odpowiednim kątem dwie płytki wzmocnione najczęściej dodatkowymi wspornikami.

kielniakielniakielniakielnia

Trapezowe

Są zbudowane podobnie jak tradycyjne kielnie murarskie, z tym że ich część robocza posiada kształt tytułowego trapezu. Kielnie trapezowe są dostępne na rynku w wielu rozmiarach, dzięki czemu możemy łatwo dostosować je do swoich potrzeb. Najbardziej popularne są modele z większymi płytami roboczymi, które umożliwiają bardzo wydajne nakładanie oraz rozprowadzanie zapraw, gipsów czy klejów. Mniejsze mogą się z kolei sprawdzić przy wypełnianiu wąskich szczelin.

Spoinowe

To kielnie inne niż wszystkie pod względem konstrukcji. Ich część robocza jest cienka i długa. Tego rodzaju narzędzia służą do wypełniania oraz wygładzania spoin. Są więc przydatne przede wszystkim podczas wykonywania fug między płytkami. Znajdują jednak zastosowanie także w różnego rodzaju pracach dekoratorskich.

Specjalne

Oprócz wymienionych wyżej rodzajów na rynku możemy trafić również na specjalistyczne narzędzia przeznaczone do nakładania zapraw i klejów na elementach wykonanych z betonu komórkowego. Dzięki nim możliwe jest nałożenie masy w idealnej ilości, co eliminuje ryzyko wyciekania nadmiaru.

Data publikacji: 29.07.2016