Rodzaje pac budowlanych

Pace możemy wykorzystać w szerokim zakresie prac budowlano-remontowych. Sprawdzą się zarówno do nakładania, jak i zacierania i wygładzania tynków, gładzi, klejów i zapraw oraz do szlifowania powierzchni. Z jakimi rodzajami pac możemy mieć do czynienia, co je wyróżnia i na co warto zwrócić uwagę przy zakupie tych narzędzi?

paca styropianowapaca styropianowapaca styropianowapaca styropianowa

Pace murarskie

Narzędzia tego typu możemy podzielić na dwie grupy, a mianowicie na pace tynkarskie oraz elewacyjne. Pierwsze z nich posiadają metalowy blat, który służy przede wszystkim do nakładania tynków i gładzi oraz ich wygładzania. Blat w pacach elewacyjnych jest zaś wykonany ze styropianu, dzięki czemu doskonale nadaje się do nakładania i zacierania tynków zewnętrznych.

Pace glazurnicze

Także tutaj powinniśmy rozróżnić dwie grupy. Pace do glazury, podobnie jest narzędzia murarskie, różnią się przede wszystkim zastosowaniem różnych blatów. Jedne z nich posiadają metalowy z zębatym wykończeniem, co sprawia, że idealnie nadają się do nakładania klejów i zapraw na płytki. Drugie charakteryzuje z kolei blat ze specjalnym podkładem gumowym lub wykonanym z gąbki, dzięki czemu świetnie wygładza się nimi już położone zaprawy oraz wykańcza fugi.

 

paca budowlana castoramapaca budowlana castoramapaca budowlana castoramapaca budowlana castorama

Pace szlifierskie

Na rynku możemy spotkać je chociażby pod takimi nazwami jak „blok ścierny” czy „paca do siatki”. Narzędzia te składają się bowiem z blatu, do którego przymocowywana jest specjalna siatka bądź papier ścierny. To sprawia, że pace tego typu doskonale nadają się do szlifowania różnego rodzaju powierzchni, znacząco ułatwiając ręczne wykonywanie tego zadania.

Co warto mieć na uwadze przy wyborze pac?

Kupując pace budowlane, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na rodzaj danego narzędzia, a co za tym idzie – zakres jego zastosowania, ale także na materiał wykonania, mając na względzie szczególnie solidną i zarazem wygodną w uchwycie rękojeść. Najczęściej spotykamy się z wykonaniem jej z plastiku, poliuretanu lub styropianu. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na wytrzymałość danego egzemplarza oraz jego wagę, która również wpływa na komfort wykonywania zadań. Czasami możemy się też spotkać ze specjalnym kijem teleskopowym, na którym możemy umieścić pacę i dotrzeć z jego pomocą do trudno dostępnych miejsc – takie rozwiązanie jest najczęściej spotykane przy zakupie pac szlifierskich.

Data publikacji: 16.05.2015