Produkty

Jak oszacować koszty remontu domu?

Jak oszacować koszty remontu domu?

Czy remontowanie lubimy, czy jego rozpoczęcie przeciągamy w nieskończoność, w obu przypadkach warto dobrze zaplanować nie tylko poszczególne etapy prac, ale także niezbędne wydatki. Nasze możliwości zastosowania poszczególnych technologii czy materiałów budowlanych w dużej mierze ogranicza budżet, dlatego powinniśmy oszacować przewidywane koszty remontu i dowiedzieć się, na jakie rozwiązania możemy sobie pozwolić. Jak to zrobić?

malowanie sufituWybór metody remontu

Istnieją dwa sposoby na przeprowadzenie remontu. Możemy zatrudnić firmę lub firmy, które wykonają kompleksowo wszelkie niezbędne prace, bądź podjąć się remontu samodzielnie. W pierwszym wypadku koszty prac, jakie chcielibyśmy wykonać, zostaną oszacowane przez usługodawcę. Będą one uwzględniały zarówno wydatki związane z  zakupem materiałów, jak i robociznę. Remont przeprowadzony tym sposobem wyniesie nas z pewnością więcej niż wykonany metodą gospodarczą. W tym wypadku sami będziemy musieli obliczyć ilość potrzebnych materiałów, porównać ich ceny, zorganizować transport i w końcu poświęcić czas na przeprowadzenie prac. Od czego zacząć?

Określenie przewidywanych prac

Jeśli stawiamy na własne siły, pieniądze będą nam potrzebne głównie na zakupienie materiałów budowlanych. Musimy więc określić, jaki zasięg będzie miał nasz remont: czy chcemy jedynie malować, czy również wymienić glazurę w łazience, zakupić nowe sprzęty, a może nawet wybudować ścianę działową? W zależności od rodzaju wykonywanych prac niezbędne okażą się również worki budowlane, a nawet kontener, który pomieści duże ilości odpadów budowlanych, których nie możemy mieszać z pozostałymi nieczystościami. To z kolei wiąże się z dodatkowymi opłatami, rzędu nawet kilkuset złotych.

Zapiski i obliczenia

Warto spisać na kartce te części wyposażenia mieszkania, które wymagają odnowienia: podłogi, ściany, stolarka, sprzęty itp. W przypadku powierzchni płaskich ważne będzie obliczenie ich powierzchni. To pozwoli oszacować ilość potrzebnych materiałów oraz określić koszt remontu poszczególnych elementów, każdego z osobna. Ceny wybranych materiałów wykończeniowych i budowalnych sprawdzimy, korzystając z internetowych porównań i symulacji cen bądź w stacjonarnym markecie budowlanym. W ten sposób możemy rozważyć zastosowanie różnych rozwiązań i wybrać opcję najbardziej korzystną, mieszczącą się w założonym przez nas budżecie. Dobrym pomysłem będzie także zapoznanie się z niezbędnymi podczas poszczególnych prac narzędziami i preparatami. Do pomalowania ścian nie wystarczy jedynie farba, a do ułożenia podłogi same panele. Dlatego w naszym kosztorysie musimy uwzględnić także produkty dodatkowe, które będą niezbędne, jeśli efekt remontu ma być zadowalający i dopracowany we wszystkich szczegółach.malowanie ściany, remont w domu

Może się zdarzyć, że niektórych prac, np. wymiany okien, nie będziemy w stanie wykonać samodzielnie. W tym wypadku, jeszcze przed rozpoczęciem prac, powinniśmy zaprosić do domu fachowca i poprosić o sporządzenie dokładnej wyceny usługi.

Sporządzenie przybliżonego kosztorysu pozwoli nam stwierdzić, czy stać nas na wykonanie wszelkich przewidzianych prac, czy w danym momencie możemy przeprowadzić tylko niektóre z nich. Warto również dodać, że faktyczne koszty remontu poznamy dopiero po jego zakończeniu. Najprawdopodobniej będą one nieco wyższe niż zakładaliśmy, dlatego w remontowym budżecie powinniśmy uwzględnić jego przekroczenie.

Zbieranie informacji

Aby zorientować się choćby w przybliżonych kosztach remontu, możemy również zasięgnąć języka u rodziny, przyjaciół czy kolegów z pracy, którzy remont mają już za sobą. W ten sposób poznamy aktualne ceny usług i materiałów, a także dowiemy się o jakości usług świadczonych przez poszczególne firmy. Możemy także wypytać o nieprzewidziane, dodatkowe koszty. Dzięki zebraniu informacji na temat rynku usług i materiałów remontowo-budowlanych, a także dzięki dokładnym obliczeniom, możemy w dużym przybliżeniu określić kwotę, jaką będziemy musieli przeznaczyć na remont.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Ścianki wygłuszające w biurze – gdzie stosować?

Ścianki wygłuszające w biurze – gdzie stosować?
W pomieszczeniach, w których pracuje duża liczba osób, często panuje hałas obniżający komfort pracy. Dotyczy to zwłaszcza biur zorganizowanych w syste...
Czytaj więcej

Kamień gipsowy na ścianie – zrób to sam

Kamień gipsowy na ścianie – zrób to sam
Jeśli zależy nam na nowoczesnym wyglądzie salonu, korespondującym z designerskimi meblami i wykończeniem, powinniśmy zastanowić się nad wyborem kamien...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - gipsowanie ścianki działowej

Instrukcja wideo - gipsowanie ścianki działowej
Gotowa ścianka działowa musi zostać wyrównana i zagispowana. Z jednej strony wzmacnia to jej trwałość, z drugiej pozwala na jej pomalowanie - dobrze z...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak oszacować koszty remontu domu?