Produkty

Ile kosztuje remont mieszkania – jak oszacować koszty?

Ile kosztuje remont mieszkania – jak oszacować koszty?

Szacowanie kosztów to pierwszy i najważniejszy etap każdej inwestycji – nawet zwykłego remontu mieszkania. Odpowiednio wczesne zaplanowanie budżetu eliminuje ryzyko przerwania prac z powodu niewystarczających środków. Co więcej, etap szacowania kosztów pozwala sprecyzować cele związane z remontem. Zatem ile kosztuje remont mieszkania i od czego zależy ostateczna cena?

Przejdź do następnych akapitów:

Koszt remontu mieszkania – co obejmuje?

Suma kosztów związanych z remontem mieszkania zależy od wielu czynników: liczby remontowanych pomieszczeń, ich rodzaju i przeznaczenia, zakresu prac remontowych, ilości oraz jakości materiałów budowlanych i wykończeniowych, a także kosztów ewentualnej robocizny (w przypadku zatrudnienia firmy remontowej). Zatem ile kosztuje remont i w jaki sposób obliczyć koszty, nie mając na ten temat specjalistycznej wiedzy?

Firma remontowa vs. praca własna

Pierwszym krokiem do rzetelnej wyceny remontu jest podjęcie decyzji o sposobie wykonania prac. Do wyboru masz dwie opcje: skorzystać z usług profesjonalnej firmy remontowej lub wykonać go samodzielnie. Każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady. Różnice dotyczą także ceny obu rozwiązań. Jeśli wybierzesz dobrą firmę remontową, nie będziesz musiał martwić się o żaden etap prac, ale ostateczny koszt będzie wyższy, niż w przypadku remontu na własną rękę. Z kolei remont własnymi siłami jest tańszy, ale zabierze Ci sporo czasu i energii.

Jeśli zechcesz skorzystać z usług firmy remontowej, wycena remontu domu i zakup materiałów budowlanych (i ewentualnie wykończeniowych – w zależności od ustaleń) będzie leżał po stronie wykonawcy. Optymalnym rozwiązaniem jest umówienie się z wykonawcą w taki sposób, aby podał koszt robocizny oraz przewidywaną ilość materiałów budowlanych potrzebnych do wykonania remontu. 

Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł sporządzić przejrzyste zestawienie wydatków i uniknąć sytuacji, w której wykonawca zawyżyłby ostateczny koszt remontu na skutek braku wyszczególnienia ilości potrzebnych materiałów budowlanych.

Sytuacja jest trudniejsza, jeżeli postanowisz wykonać remont na własną rękę. Wówczas odpada koszt robocizny, ale o wszystkie etapy prac remontowych musisz zadbać samodzielnie. Aby wykonać remont własnymi siłami, musisz mieć przynajmniej podstawową wiedzę w zakresie tych prac, które zamierzasz przeprowadzić.

Proponuje się, aby generalne remonty zlecać profesjonalnym firmom, a tylko niewielkie i proste remonty (ograniczone np. do odmalowania ścian) wykonać samodzielnie. Jeśli jednak dysponujesz czasem i odpowiednimi umiejętnościami, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet generalny remont domu wykonać własnymi siłami. W takim przypadku do kosztów remontu musisz wliczyć ewentualne koszty zakupu narzędzi, które będą potrzebne do przeprowadzenia remontu, a których możesz nie mieć.

ile-kosztuje-remont-mieszkania

Ile kosztuje remont mieszkania? Kalkulator kosztów remontu

W szacowaniu kosztów remontu pomagają specjalne kalkulatory, które bez trudu znajdziesz w internecie. Pamiętaj jednak, aby korzystać z nich w ostrożny sposób. Ze względu na dynamiczną zmienność cen, nie sugeruj się cenami materiałów budowlanych podawanymi przez kalkulatory (jeśli nie są regularnie aktualizowane, wprowadzą Cię w błąd). 

Aktualne ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych możesz zawsze sprawdzić na stronie internetowej Castoramy. Kalkulatory kosztów remontu są przydatne w innym zakresie, a mianowicie ustrzegą Cię przed pominięciem w kosztorysie ważnych wydatków. Kalkulator kosztów remontu przeprowadzi Cię przez każdy etap prac remontowych, zależnie od rodzaju i specyfiki remontowanych pomieszczeń. Zwróć uwagę, że inne wydatki musisz uwzględnić przy remoncie łazienki lub kuchni, a inne przy remoncie salonu czy sypialni. 

Remont zwykłego pokoju (np. salonu lub sypialni) ogranicza się do wykonania prac w obrębie podłóg, ścian, sufitu i ewentualnie instalacji elektrycznej. W przypadku remontu kuchni lub łazienki, kosztorys musi objąć dodatkowo koszt elementów hydraulicznych, sanitariatu i armatury. Pamiętaj, że kuchnia i łazienka pochłaniają zawsze największą część budżetu remontowego.

Do korzystania z kalkulatora kosztów remontu nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy. W większości przypadków wystarczą Ci jedynie podstawowe informacje na temat rodzaju prac, które mają zostać przeprowadzone. Przykładowo, jeśli podłoga w danym pomieszczeniu nie trzyma poziomu, konieczne będzie wykonanie odpowiedniej wylewki. Podobna sytuacja dotyczy ścian i sufitów – jeśli są krzywe, prawdopodobnie nie unikniesz położenia gładzi.

Każdy kalkulator kosztów remontu wymaga wskazania powierzchni remontowanych pomieszczeń. Podanie wszystkich niezbędnych wymiarów pozwoli ocenić ilość materiałów budowlanych, które będą potrzebne do przeprowadzenia remontu. W ten sposób nawet bez pomocy fachowca ustalisz przybliżony koszt remontu.

Jeśli planujesz generalny remont całego mieszkania, pamiętaj o uwzględnieniu wymiany lub odświeżenia innych elementów wyposażenia (np. okien i drzwi) lub konkretnych instalacji (np. ogrzewania). Koszt kapitalnego remontu starego domu może być trudny do oszacowania przez laika, dlatego takie zadanie musisz powierzyć kompetentnej osobie lub firmie. Wiele firm remontowych przeprowadza wycenę remontu zupełnie za darmo.

ile-kosztuje-remont-mieszkania

Remont mieszkania – koszt zależny od czynników

Pamiętaj, że koszty remontu są dla każdego mieszkania indywidualne. Oznacza to, że nawet mieszkania o podobnym metrażu mogą wymagać zupełnie różnych nakładów finansowych. Może to być spowodowane różnymi czynnikami: lokalizacją mieszkania (inne ceny usług remontowych obowiązują w dużych miastach, a inne w mniejszych), prestiżem firmy remontowej, a przede wszystkim standardem wykończenia.

Standard wykończenia to najbardziej elastyczny czynnik decydujący o kosztach remontu – można go w dużym stopniu modyfikować. Większość pozostałych elementów kosztorysu to koszty stałe, np. koszt materiałów budowlanych lub wynagrodzenie dla ekipy remontowej.

Podczas tworzenia kosztorysu odróżnij definicję materiałów budowlanych od definicji materiałów wykończeniowych. Materiały budowlane (np. gładź gipsowa, wylewka samopoziomująca itp.) są niezbędne do przeprowadzenia prac, a więc musisz je zaliczyć do kosztów stałych. Z kolei jakość użytych materiałów wykończeniowych (np. płytek, paneli podłogowych, armatury) decyduje o standardzie wykończenia mieszkania. To właśnie te elementy możesz modyfikować tak, aby przewidywany koszt remontu był zgodny z budżetem, którym dysponujesz.

Wykończenie mieszkania w niskim standardzie będzie stosunkowo tanie, ale w perspektywie czasu oznacza szybsze zużycie zastosowanych materiałów. Optymalnym rozwiązaniem jest wykończenie mieszkania w średnim standardzie. To właśnie w średniej półce cenowej znajdziesz produkty, które prezentują najlepszy stosunek ceny do jakości.

Niezależnie od przyjętej strategii działania, Twój budżet remontowy powinien być minimalnie większy od tego, co deklaruje kosztorys. Nawet najlepiej zaplanowany remont może przynieść nieoczekiwane sytuacje, które podwyższą ostateczny koszt inwestycji.

 

Data publikacji: 16.05.2015
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Ścianki wygłuszające w biurze – gdzie stosować?

Ścianki wygłuszające w biurze – gdzie stosować?
W pomieszczeniach, w których pracuje duża liczba osób, często panuje hałas obniżający komfort pracy. Dotyczy to zwłaszcza biur zorganizowanych w syste...
Czytaj więcej

Kamień gipsowy na ścianie – zrób to sam

Kamień gipsowy na ścianie – zrób to sam
Jeśli zależy nam na nowoczesnym wyglądzie salonu, korespondującym z designerskimi meblami i wykończeniem, powinniśmy zastanowić się nad wyborem kamien...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - gipsowanie ścianki działowej

Instrukcja wideo - gipsowanie ścianki działowej
Gotowa ścianka działowa musi zostać wyrównana i zagispowana. Z jednej strony wzmacnia to jej trwałość, z drugiej pozwala na jej pomalowanie - dobrze z...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Ile kosztuje remont mieszkania – jak oszacować koszty?