Produkty

Myjki wysokociśnieniowe – sposób działania i zastosowanie

Myjki wysokociśnieniowe – sposób działania i zastosowanie

Myjki ciśnieniowe to urządzenia, których rola jest nie do przecenienia. Dzięki nim z łatwością uporamy się z wieloma czynnościami, które w innym wypadku zajęłyby nam dużo czasu, a do tego spowodowały nadmierne zużycie mediów. Czym charakteryzują się myjki ciśnieniowe oraz do jakich prac będą przydatne? O tym opowiemy w poniższym artykule.

Myjka sprawdzi się w każdym domu

Myjka, jak sama nazwa wskazuje, jest urządzeniem, za pomocą którego szybko i sprawnie uporamy się z czyszczeniem różnych powierzchni i elementów wyposażenia. Bez wątpienia będzie więc przydatna w każdym domu otoczonym ogrodem bądź podwórzem. Odpowiednio dobrany sprzęt pozwoli nam na łatwe utrzymanie w należytej czystości elewacji budynków, tarasu, podjazdu, ogrodzenia oraz ogrodowych ścieżek czy chodnika. Będzie także niezastąpionym sprzętem podczas mycia samochodu, roweru, mebli ogrodowych czy basenu. Do takich czynności – wykonywanych regularnie, ale nie codziennie – wystarczy nam myjka przeznaczona do użytku domowego. Do intensywnej eksploatacji lepszym wyborem będzie natomiast myjka profesjonalna – taki model przystosowany jest do usuwania nawet mocnych zabrudzeń z większych powierzchni i dobrze poradzi sobie z długotrwałą pracą.

Porada eksperta

Do użytku domowego sprawdzi się myjka zasilana elektrycznie, o wydajności ok. 300-350 l/h. Jeśli natomiast poszukujemy urządzenia profesjonalnego, wybierzmy model o wyższej wydajności oraz mocy napędu. Najlepsza w tym wypadku będzie myjka spalinowa.

Myjka wysokociśnieniowa Nilfisk C 120.6-6 PCD X-TRA
Myjka wysokociśnieniowa Nilfisk C 120.6-6

Zalet wynikających ze stosowania myjek jest wiele. Należy do nich przede wszystkim oszczędność wody, ale również czasu i energii potrzebnych do wykonania zamierzonych czynności. Dzięki nim unikamy konieczności czasochłonnego i męczącego szorowania trudnych do usunięcia zabrudzeń. Mocny strumień wody, jaki wytwarzają, pozwala również na ograniczenie ilości stosowanych środków czystości. Wysoka skuteczność myjek idzie także w parze z łatwością ich obsługi, z którą poradzi sobie każdy.

Co jeszcze sprawia, że myjki cieszą się tak dużym uznaniem? Niewątpliwie fakt, że urządzenia te są mobilne – wyposażony w kółka model z łatwością przetransportujemy do dowolnego miejsca. Jeśli dodatkowo posiadamy długi wąż, będziemy mogli korzystać z nich nawet tam, gdzie od źródła wody dzieli nas duża odległość.

Jak działa myjka

Skuteczność myjek ciśnieniowych wynika ze sposobu, w jaki działają. Najważniejszą ich cechą jest fakt, że wielokrotnie zwiększają one ciśnienie wody, które może wynosić nawet do 20 MPa. W przypadku myjek do użytku domowego osiąga ono maksymalnie wartość 16-18 MPa. Dzięki tak dużej sile ciśnienia myjka jest w stanie bardzo dokładnie oraz szybko wyczyścić wszelkie powierzchnie, a dodatkowo wykorzystuje przy tym mniejszą ilość wody niż byłaby potrzebna podczas tradycyjnego mycia za pomocą węża ogrodowego.

Wąż do myjek wysokociśnienowych Karcher
Wąż do myjek wysokociśnienowych Karcher

Czy wiesz, że?...

Ciśnienie wody, jakie wytwarzają myjki ciśnieniowe, jest zdecydowanie większe od ciśnienia cieczy w sieci wodociągowej – to drugie wynosi ok. 0,3-0,5 MPa. Z tego powodu korzystanie z myjek jest bardziej efektywne.

Za wytwarzanie odpowiedniego ciśnienia wody odpowiedzialna jest pompa (zwykle kompozytowa lub aluminiowa) umieszczona w korpusie myjki. Woda – podłączona do myjki za pomocą węża – jest następnie dostarczana do pistoletu natryskowego za pomocą przewodu wysokociśnieniowego. Wiele z urządzeń może także czerpać wodę ze zbiorników, dzięki czemu mamy możliwość wykorzystania np. zebranej deszczówki. Aby jednak było to możliwe, niezbędne jest zaopatrzenie urządzenia w dodatkowy filtr oraz wąż zasysający.

Myjka wysokociśnieniowa MacAllister MPWP110P 1500 W
Myjka wysokociśnieniowa MacAllister MPWP110P 1500 W

Porada eksperta

Pamiętajmy, by podczas korzystania z myjki nie stosować bardzo zanieczyszczonej wody. Może ona spowodować zapchanie filtra, a nawet awarię samej pompy. Należy liczyć się też z faktem, że woda z niewielkich zbiorników będzie szybko zasysana, co z kolei wymusi potrzebę częstego jej dolewania.

Myjka ciśnieniowa OPP 1400 W
Myjka ciśnieniowa OPP 1400 W

Akcesoria do myjek

Aby maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie dają nam myjki wysokociśnieniowe, warto zaopatrzyć się w przeznaczone do nich akcesoria. Sam pistolet natryskowy nie będzie bowiem wystarczający, by skutecznie usunąć zabrudzenia ze wszystkich powierzchni. Oto w jakie dodatki możemy doposażyć nasze urządzenie, by uczynić je w pełni funkcjonalnym.

Lance – lanca jest podstawowym akcesorium, w które możemy wyposażyć myjkę. Zaopatrzona w rozmaite końcówki (dysze) może wytwarzać nawet kilka strumieni, które sprawdzą się w rożnych sytuacjach. Niektóre lance nie posiadają wymiennych końcówek – aby zastosować inny strumień wody, należy wymienić wtedy całą lancę. Warto także zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas model jest regulowany. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli wygodnie czyścić przestrzenie znajdujące się tuż przy ziemi lub umieszczone zdecydowanie wyżej ponad nią.

Porada eksperta

Warto korzystać z rożnych strumieni wody, jakie wytwarzają końcówki lancy. Strumień rozproszony nadaje się mycia samochodów, a silny strumień rotacyjny sprawdzi się podczas czyszczenia powierzchni porowatych i silnie zabrudzonych. Płaski strumień wody doskonale wyczyści natomiast ścieżki.

Szczotki – w połączeniu z niższym ciśnieniem wody doskonale sprawdzą się do czyszczenia powierzchni płaskich. Można wykorzystać je np. do mycia tarasu czy podjazdu, ale przydatne okażą się również podczas mycia samochodów. Mocuje się je na końcówce lancy i przeważnie nie powodują one rozpryskiwania się wody dookoła mytej przestrzeni. Dostępne są w różnych wersjach: okrągłe, płaskie i obrotowe.

Zestawy akcesoriów – możemy również zaopatrzyć się w zestawy akcesoriów przeznaczonych do konkretnego zastosowania. Może to być zestaw do piaskowania, do mycia samochodu, a nawet do czyszczenia rynien czy rur. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość dostosowania myjki do naszych potrzeb i wybrania takiego osprzętu, który będzie odpowiadał naszym potrzebom.

Inne akcesoria – wśród akcesoriów do myjek znajdziemy także elementy takie jak węże, przedłużki, filtry czy zamienne pistolety. Pozwala nam to na wymienianie poszczególnych części, przedłużanie zasięgu działania urządzenia oraz podłączanie do niego różnych elementów.

Preparat myjący Diall 1 l
Preparat myjący Diall 1 l

Chemia do myjek

 Należy również wspomnieć o detergentach, jakich możemy używać z myjkami. Bogata oferta preparatów obejmuje środki różniące się od siebie przeznaczeniem bądź sposobem działania. Dobór właściwego środka czyszczącego pozwoli nam zwiększyć efektywność usuwania zabrudzeń, a przy tym zapewni odświeżanej powierzchni właściwą pielęgnację i połysk. stworzone do współpracy z myjkami można podzielić na kilka grup – wiele z nich nadaje się jednak do czyszczenia wielu różnych powierzchni. Przed ich wyborem warto zapoznać się z informacją producenta widniejącą na opakowaniu. Detergenty do myjek podzielić można umownie na następujące grupy:

- preparaty uniwersalne – przydają się do czyszczenia większości powierzchni. Zwiększają efektywność usuwania kurzu, sadzy i niewielkich tłustych zanieczyszczeń,

- preparaty do mycia pojazdów – szeroka gama tego typu produktów obejmuje przede wszystkim środki w formie aktywnej piany oraz szampony. Mają one właściwości czyszczące, pielęgnujące i nabłyszczające. Ich skład jest opracowany w taki sposób, by nie powodować uszkodzeń czy zmatowienia lakieru,

- preparaty do kamienia – przeznaczone do czyszczenia powierzchni kamiennych, ale często także do wykończonych glazurą czy drewnem,

- preparaty do plastiku – przeznaczone do mycia powierzchni wykonanych z tworzyw sztucznych. Sprawdzają się np. w przypadku mycia plastikowych mebli ogrodowych (choć można w tym celu stosować także inne środki, przeznaczone do mebli), a także zjeżdżalni, domków czy innych ogrodowych zabawek,

- preparaty do drewna – przeznaczone są do czyszczenia powierzchni wykonanych z tego naturalnego surowca. Nie tylko myją, ale także zabezpieczają drewno, np. przed działaniem promieniowania słonecznego.

Wybierając właściwy środek weźmy także pod uwagę jego rodzaj. Detergenty dostępne są np. w formie koncentratów, szamponów, płynów czy aktywnej piany. Mają także również inne działanie – jedne z nich są słabsze, inne natomiast radzą sobie z rozpuszczaniem nawet silnych i trudno zmywalnych zabrudzeń.

Porada eksperta:

Wybierając myjkę wysokociśnieniową, sprawdźmy, czy jest ona wyposażona w pojemnik na detergent. Jeśli nie, upewnijmy się, czy akcesorium to możemy dokupić osobno. W niektórych wypadkach zamiast pojemników w zestawach znajdziemy spryskiwacze, które możemy wykorzystać do zaaplikowania detergentów na czyszczoną powierzchnię. Alternatywą dla zbiornika jest także specjalny wężyk, który umieszcza się w pojemniku z detergentem.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Szampon w sztyfcie do myjek. Czy działa?

Szampon w sztyfcie do myjek. Czy działa?
Mycie auta myjką ciśnieniową jest dużo szybsze niż mycie ręczne. Woda działająca pod wysokim ciśnieniem nie niszczy karoserii i pozwala pozbyć się bru...
Czytaj więcej

Czyść auto łatwo i szybko – poznaj działanie aktywnej piany

Czyść auto łatwo i szybko – poznaj działanie aktywnej piany
Mycie samochodu za pomocą myjki ciśnieniowej jest szybkie, ale można je udoskonalić, stosując odpowiednią chemię. Produkty zwane aktywną pianą ułatwia...
Czytaj więcej

Chemia do myjek ciśnieniowych

Chemia do myjek ciśnieniowych
Wśród myjek ciśnieniowych znajdziemy zarówno urządzenia do użytku profesjonalnego, jak i domowego. Ich popularność wynika z wygody użytkowania i wielo...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Myjki wysokociśnieniowe – sposób działania i zastosowanie