Produkty

Na czym można oszczędzać przy budowie domu?

Na czym można oszczędzać przy budowie domu?

Inwestując w budowę domu możemy się liczyć z ogromnymi kosztami. Warto wiedzieć, na jakich elementach możemy oszczędzać, a na jakich nie powinniśmy.

budowa domuProstota w cenie

Największym przyjacielem oszczędności jest prostota. To dzięki prostym rozwiązaniom możemy uzyskać funkcjonalny i stosunkowo niedrogi dom. Unikanie nietypowych, kosztownych rozwiązań zwolni nas z konieczności nabycia i sprowadzenia drogich materiałów oraz zmniejszy koszt robocizny.

- Wybierając i solidnie analizując projekt domu będziemy mogli przewidzieć przyszłe koszty i ewentualne finansowe pułapki. Ekonomicznym rozwiązaniem jest tworzenie budynku na planie kwadratu o właściwym stosunku długości ścian do wewnętrznej powierzchni. Taki projekt pozwala na stworzenie prostego, niedrogiego dachu bez załamań, a do tego jest stosunkowo łatwy do ogrzania, co będzie cenną właściwością w czasie eksploatacji.

- Całkiem rozsądnym rozwiązaniem są także budynki piętrowe z poddaszem. Ich niewątpliwą zaletą jest dobry stosunek wielkości przegród do powierzchni całkowitej budynku, a także dość niewielki – w stosunku do domów parterowych – dach, który pozwoli ograniczyć straty ciepła.

- Miłośnicy jasnych pomieszczeń przy dużej ilości okien powinni pamiętać, że mury są znacznie tańsze od okien, jeśli więc szukamy oszczędności, dwa razy się zastanówmy, zanim wstawimy wiele okien. Jeśli lubimy jasne, przeszklone pomieszczenia, lepiej będzie zdecydować się na jedno duże okno zamiast kilku mniejszych. Zmniejszy to koszt montażu.

- Pamiętajmy też, aby wybierać wielkość domu i ilość pomieszczeń do naszych rzeczywistych potrzeb. Przesadnie duży dom i nieużywane pokoje to nie tylko większy koszt projektu, ale też spore wydatki związane z ogrzaniem całej powierzchni.

Wybór działkimontaż ogrodzenia

Wybór odpowiedniej działki to kluczowy element inwestycji. Na działce nie warto oszczędzać, chyba że robimy to z pełną świadomością.

- Szukając oszczędności można przeanalizować zakup działki oddalonej od centrum miasta. Wiele osób rezygnuje z takiego wyjścia mając na uwadze wysokie koszty dojazdów. Aby jednak nie kierować się jedynie mglistymi danymi, przed podjęciem decyzji warto wraz z domownikami wyliczyć średnią częstotliwość dojazdów do centrum, uwzględnić liczbę kilometrów i zaokrągloną cenę paliwa – i porównać to z różnicą w cenie działki oddalonej i położonej w pobliżu centrum. Wówczas otrzymamy jasny ogląd tego, co się bardziej opłaca, co będzie kosztowało mniej i po jakim czasie zwróci się koszt droższej działki, usytuowanej w pobliżu centrum.

- Jeśli zamierzamy zainwestować w dobrego architekta i geologa, możemy rozważyć kupno tańszej działki o nieregularnych kształtach. Ważne jednak, aby przed jej nabyciem geolog lub geotechnik sprawdził jakość gruntu, abyśmy uniknęli późniejszych problemów z gruntem i zalewaniem domu czy piwnicy. Dzięki indywidualnemu projektowi domu będziemy mogli otrzymać dokładnie taki dom, o jakim marzymy, przy niższym koszcie zakupu gruntu.

- Nie zawsze warto oszczędzać na uzbrojeniu działki – o ile w miarę opłaca się to w przypadku kanalizacji, o tyle warto aby instalacja gazowa czy elektryczna była dostępna na danym terenie. Szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków pozwolą na zastąpienie kanalizacji ze względów ekonomicznych, tymczasem bez podciągnięcia gazu użytkowanie działki może być z czasem kłopotliwe.

Ogrodzenie posesji

Dla jednych to element, od którego należy zacząć pracę, dla innych zaś jest to koszt, który zostawiają na koniec – tak aby najpierw zakończyć najważniejszy etap, czyli postawienie domu. Jeśli mamy mocno napięty budżet, rozpoczęcie budowy od postawienia solidnego i drogiego płotu może sprawić, że zabraknie nam funduszy na kolejne etapy prac. Aby nie opóźniać czasu zakończenia budowy, dwa razy zastanówmy się czy aby na pewno od razu potrzebujemy kosztownego ogrodzenia – czy nie lepiej zadowolić się tańszym, choćby sztachetowym czy panelowym płotem, który możemy wymienić na solidniejszy w czasie dalszych etapów budowy czy eksploatacji budynku.

 

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zabezpieczyć owoce w ogrodzie przed szpakami i innymi ptakami

Jak zabezpieczyć owoce w ogrodzie przed szpakami i innymi ptakami
Ptaki w ogrodzie potrafią umilać czas pięknym śpiewem, a ich obserwacja przynosi wiele radości, zwłaszcza najmłodszym. Jednak szpaki czy wróble...
Czytaj więcej

Jak przygotować wybieg dla psa w ogrodzie?

Jak przygotować wybieg dla psa w ogrodzie?
Zbudowanie wybiegu dla psa w ogrodzie przy domu to rozwiązanie, które ma zapewnić bezpieczeństwo dla naszego zwierzaka, ale także stanu ogrodu....
Czytaj więcej

Montaż ogrodzenia – instrukcja krok po kroku

Montaż ogrodzenia – instrukcja krok po kroku
Ogrodzenie pełni na naszej działce wiele funkcji. Zarówno zabezpiecza teren, jak i estetycznie go wykańcza. Wyróżniamy ogrodzenia: metal...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Na czym można oszczędzać przy budowie domu?