Produkty

Właściwości litej podłogi

Właściwości litej podłogi

Wybierając rodzaj posadzki do naszych wnętrz, warto rozważyć zastosowanie ponadczasowej i eleganckiej litej podłogi. Jakie ma ona właściwości i o czym warto wiedzieć?

lita podłogaWłaściwości litej podłogi

W odróżnieniu od innych typów podłóg, posadzki lite charakteryzuje to, że są one wykonane z jednego rodzaju drewna. Najpopularniejszymi i najmniej kosztownymi materiałami na lite podłogi są u nas takie drewna, jak buk, sosna, dąb czy jesion. W miejscach bardziej uczęszczanych i narażonych na większe zużycie, wskazane jest zastosowanie drewna bardziej twardego, choć dość kosztownego – jatoby, wenge, merbau czy klonu kanadyjskiego.

Jednorodność rodzaju drewna, szczególnie przy dość grubych elementach układanych na podłogi (deski takie mają ponad 20 mm grubości), sprzyja większej trwałości podłoża oraz daje lepsze możliwości, zwłaszcza przy konieczności odnowienia posadzki. Jednakże stabilność wymiarów i kształtów elementów podłogi litej może okazać się znacznie mniejsza niż wykonanej z kilku różnych warstw.

Do określenia wyglądu, usłojenia i barwy drewna stosuje się oznaczenie klas drewna od I do V. I klasa oznacza drewno bez widocznych sęków o jednorodnej barwie, natomiast klasa najwyższa oznacza obecność wyraźnych sęków i różnorodne ubarwienie materiału. Oznaczenia te stosowane są zarówno przy deskach podłogowych, jak i klepkach czy mozaice.

Ważne cechy podłogi litej

Tradycyjna lita podłoga ułożona z desek na legarach ma zwykle dość sporą grubość (około 6 cm), ale także dużą trwałość. Jest to podłoga naturalna, efektowna i elegancka. Po odpowiednim zabezpieczeniu i wykończeniu (lakierowanie, olejowanie) posiada gwarancję wieloletniego użytkowania. Drewniana lita podłoga może służyć nam bardzo długo, z powodzeniem znosi bowiem nawet wielokrotne odnawianie (cyklinowanie, szlifowanie).

Jednak podłoga lita nie nadaje się tak jak inne do stosowania przy ogrzewaniu podłogowym. Drewno jest świetnym izolatorem, a jego zwarta, gruba warstwa nie zawsze będzie w stanie przepuścić odpowiednią ilość ciepła. Przy dość wysokiej temperaturze ogrzewanego podłoża i zmianach wilgotności mogą nastąpić odkształcenia i zmiany wymiarów drewna. Powstaną wtedy szpary między deskami czy klepkami oraz pojawić się może ryzyko odklejenia i powstania wybrzuszeń. Do posadzek z ogrzewaniem podłogowym możemy wybrać drewno, które charakteryzuje się niskim współczynnikiem skurczu, jak choćby tek, dąb, iroko czy merbau.

Wśród wielu zalet naturalnego litego drewna (takich jak izolacyjność akustyczna, cieplna, estetyka, tworzenie mikroklimatu) istotnymi jego cechami są także higroskopijność i niejednolita budowa. Wystarczy tylko uwzględnić te cechy przy wykonywaniu robót podłogowych, a będziemy mogli długo cieszyć się zaletami litych posadzek.

Istotne jest położenie litej podłogi z dobrze wysuszonego drewna na stabilnym, suchym podkładzie. Warto zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża, na którym będziemy układać deski. Nie powinna ona przekraczać 40-65%. Cementowa wylewka podłogowa powinna wiązać się przez okres minimum 1 miesiąca, a w tym czasie temperatura oraz wilgotność otoczenia powinny być ustabilizowane.

Aby zwiększyć wytrzymałość podkładu cementowego, warto wzmocnić go chemicznie gruntem poliuretanowym z rozcieńczalnikiem. Jakość litej podłogi znacznie poprawi także położenie maty przeciwprężnej klejonej na klej poliuretanowy, użycie klejów silanowych czy też korka w celu zniwelowania naprężenia powstającego podczas pracy drewna. Dodatkowe środki przydadzą się szczególnie przy układaniu podłóg z dużych rozmiarów desek, konkretnie długich.

Podłogi lite a warstwowedeska trójwarstwowa Castorama

Bardzo ostatnio popularne gotowe parkiety czy drewniane mozaiki podłogowe wykonuje się zwykle z kilku, dwóch lub trzech, warstw drewna fabrycznie sklejonego. Na wierzchu takiego materiału umieszczana jest cienka (2-4 mm) warstwa wysokogatunkowego drewna. Część środkową stanowią listewki o grubości około 8 mm ułożone prostopadle do słojów warstwy wierzchniej. Warstwa najniższa wykonana jest z drewna o gorszej jakości i służy głównie usztywnieniu konstrukcji.

Zwykle kilkuwarstwowe elementy drewniane mają powierzchnie całkowicie wykończone, posiadają dogodny systemem układania (np. typu pióro-wpust), można je kłaść na styk, bez szpar i odstępów. Często układanie odbywa się na macie lub piance bez użycia kleju, co jednak wyklucza w perspektywie czasu możliwość regeneracyjnego szlifowania.

Trójwarstwowa budowa deski zapewnia znacznie większą stabilność kształtów i wymiarów drewnianych elementów. Możliwe jest uzyskanie niewielkich grubości desek warstwowych (już od około 12-15 mm), co sprzyja łatwiejszemu przewodzeniu ciepła i stosowaniu przy ogrzewaniu podłogowym. Nie powinno się ich jednak bez dodatkowych zabezpieczeń układać w pomieszczeniach o dużej wilgotności, np. w łazience czy kuchni, z uwagi na słabe jakościowo warstwy środkowe i spodnie, które mogą nieodwracalnie nasiąkać.

Podłogi z drewna warstwowego nie nadają się do radykalnej regeneracji, choć niektóre rodzaje pozwalają na kilkukrotne delikatne ścieranie wierzchniej warstwy. Utrudnia to zbyt cienka warstwa zewnętrzna posadzki. Są to więc materiały tańsze, łatwiejsze w układaniu, ale znacznie mniej trwałe.

Data publikacji: 23.07.2015
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Podłoga w jodełkę – układanie parkietu krok po kroku

Podłoga w jodełkę – układanie parkietu krok po kroku
Podłoga w jodełkę to jeden z najpopularniejszych wzorów układania desek drewnianych w mieszkaniach i pomieszczeniach użytkowych. Ten ciekawy i ...
Czytaj więcej

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?
Użytkowanie każdego rodzaju podłogi wiąże się z jej niszczeniem i ścieraniem wierzchniej warstwy. Nawet najbardziej zaawansowane sposoby konserwacji n...
Czytaj więcej

3 sposoby na szybki remont podłogi

3 sposoby na szybki remont podłogi
Podłoga to jedna z najbardziej eksploatowanych powierzchni w domu. Codziennie robisz po niej setki kroków, kursując pomiędzy pomieszczeniami. W...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Właściwości litej podłogi