Podkładki z korka
Idealny pomysł dla tych, którzy są smakoszami wina. Z korków do nich można wykonać kilka bardzo ciekawych przedmiotów. Jednym z nich są właśnie podkładki. Rozpoczynamy od przecięcia korków na jednakowej grubości prążki. Następnie wykonujemy w nich otwory tuż przy samych krawędziach. Później będziemy bowiem przeplatać przez nie igłę z nitką. Korki układamy w ten sposób w zwartą mozaikę, która będzie swoim kształtem przypominała prostokąt, koło lub trójkąt. Drugim wariantem łączenia prążków będzie przesmarowanie ich krawędzi klejem – odpowiednio dobrany, bardzo mocno połączy poszczególne części.
Drewniane podkładki
Te wydają się jednocześnie najsolidniejsze i chyba najłatwiejsze do wykonania. Potrzebujemy jedynie niewielkiego pniaka, którego przytniemy na prążki oraz narzędzia, które umożliwi nam wykonanie precyzyjnego cięcia w każdym rodzaju drewna. Drewniane podkładki możemy dowolnie przemalować, ozdobić dekoracyjnymi wzorami lub pozostawić surowe – będą wówczas idealnym dopełnieniem wnętrza skandynawskiego.
Podkładki Z filcu
Przygotowujemy filc oraz szklankę, a najlepiej jakiś szerszy kubek – będziemy od niego odrysowywać kształt podstawka, a następnie wycinać go przy pomocy ostrego nożyka. Aby podkładki były ciekawsze pod względem formy, możemy wyciąć kółka różnych rozmiarów, z różnych kolorów i połączyć je przeszyciem na maszynie – w ten sposób różnokolorowy filc będzie się na siebie nakładał. Podkładki są już właściwie gotowe, możemy na nich stawiać kubek z zimnymi oraz ciepłymi napojami.
Ceramiczne?
Do przygotowania podkładek będą nam potrzebne małe płytki – kilka sztuk, w zależności od tego, jakie jest nasze zapotrzebowanie, a także klej do decoupage, lakier do pokrycia końcowego, pędzel, serwetki z dowolnym motywem.
Przygotowaną płytkę – wcześniej oczyszczoną i wysuszoną smarujemy klejem do decoupage’u. W tym samym czasie przygotowujemy kolorowe serwetki. Rozkładamy je na pojedyncze warstwy i wycinamy z nich motyw, który nas interesuje. Przykładamy serwetkę do płytki, a następnie smarujemy jej powierzchnie klejem z werniksem. Teraz odstawmy płytki i poczekajmy aż całkowicie przeschną. Jest to też dobry czas, aby przygotować podkładki korkowe, naklejane pod płytkę – pełnią one funkcję ochronną – stół nie porysuje się. Podkładki z korka powinny być minimalnie mniejsze od płytek. Gdy naklejona serwetka przeschnie, odwracamy płytkę i naklejamy spód z korka. Wreszcie malujemy płytkę lakierem końcowym – w ten sposób zabezpieczymy ją przed wpływem wilgoci. Ponownie czekamy, aż płytka przeschnie.
Podstawki ze starej książki telefonicznej
Wiele z nas ma ją jeszcze zapewne w domu, mimo że telefony stacjonarne zostały już dawno wyparte przez telefony komórkowe. Książki telefoniczne mogą się nam jednak jeszcze przydać. Jednym z pomysłów na ich wykorzystanie będzie bowiem podstawka pod filiżankę.
Rozpoczynamy od wycięcia większej liczby stron z książki telefonicznej. Do wykonania jednej podkładki przyda się ich około 8-10. Przygotowane w ten sposób strony tniemy następnie na cienkie pasy o grubości około 4 cm. Następnie zginamy pasek wzdłuż i zwijamy w rulon. Kiedy pierwszy pas będzie już całkowicie zwinięty, zabieramy się za kolejny. Czynność powtarzamy tak długo, aż nasza podkładka będzie wystarczającej wielkości. Kiedy uporaliśmy się z tą czynnością, przemalujmy powierzchnię podkładki farbą akrylową i czekajmy aż przeschnie. Dla utrwalenia efektu warto na koniec pokryć ją warstwą Mod Podge – kleju stosowanego w projektach decoupage i ponownie wysuszyć. Nasza podkładka jest gotowa.
Podkładki ze sznurka?
Do przygotowanej podkładki potrzebujemy grubszego sznura, coś na wzór liny. Zwijamy go w ślimaka, zaczynając od środka i przechodząc na zewnątrz. Sznurek powinien być przesmarowany klejem, tak aby nakładane warstwy mogły się ze sobą skleić. Używając kleju do materiałów, uzyskamy mocną i zwartą strukturę. Wielkość podkładki będzie uzależniona od długości przygotowanego sznurka. Oczywiście, w razie gdyby jego długość była niewystarczająca, możemy dołożyć do niego kolejny fragment i rozpocząć klejenie.