Produkty

6 pomysłów na własnoręcznie wykonane podkładki

6 pomysłów na własnoręcznie wykonane podkładki

Kluczem udanej kolacji jest: pyszne jedzenie, miła atmosfera, gościnność gospodarza oraz pięknie przystrojony stół. To ostatnie tworzymy z udziałem zastawy, obrusu i eleganckich dodatków. Gotowe są piękne, ale wykonane ręcznie dużo bardziej urocze. W tym artykule wskażemy pomysły na własnoręcznie wykonane podkładki, które nie tylko ozdobią nasz stół, ale również dodadzą mu rodzinnego ciepła.

PodkładkaPodkładki z korka

Idealny pomysł dla tych, którzy są smakoszami wina. Z korków do nich można wykonać kilka bardzo ciekawych przedmiotów. Jednym z nich są właśnie podkładki. Rozpoczynamy od przecięcia korków na jednakowej grubości prążki. Następnie wykonujemy w nich otwory tuż przy samych krawędziach. Później będziemy bowiem przeplatać przez nie igłę z nitką. Korki układamy w ten sposób w zwartą mozaikę, która będzie swoim kształtem przypominała prostokąt, koło lub trójkąt. Drugim wariantem łączenia prążków będzie przesmarowanie ich krawędzi klejem – odpowiednio dobrany, bardzo mocno połączy poszczególne części.

Drewniane podkładki

Te wydają się jednocześnie najsolidniejsze i chyba najłatwiejsze do wykonania. Potrzebujemy jedynie niewielkiego pniaka, którego przytniemy na prążki oraz narzędzia, które umożliwi nam wykonanie precyzyjnego cięcia w każdym rodzaju drewna. Drewniane podkładki możemy dowolnie przemalować, ozdobić dekoracyjnymi wzorami lub pozostawić surowe – będą wówczas idealnym dopełnieniem wnętrza skandynawskiego.

Podkładki Z filcu

Przygotowujemy filc oraz szklankę, a najlepiej jakiś szerszy kubek – będziemy od niego odrysowywać kształt podstawka, a następnie wycinać go przy pomocy ostrego nożyka. Aby podkładki były ciekawsze pod względem formy, możemy wyciąć kółka różnych rozmiarów, z różnych kolorów i połączyć je przeszyciem na maszynie – w ten sposób różnokolorowy filc będzie się na siebie nakładał. Podkładki są już właściwie gotowe, możemy na nich stawiać kubek z zimnymi oraz ciepłymi napojami. 

Ceramiczne?

Do przygotowania podkładek będą nam potrzebne małe płytki – kilka sztuk, w zależności od tego, jakie jest nasze zapotrzebowanie, a także klej do decoupage, lakier do pokrycia końcowego, pędzel, serwetki z dowolnym motywem.

Przygotowaną płytkę – wcześniej oczyszczoną i wysuszoną smarujemy klejem do decoupage’u. W tym samym czasie przygotowujemy kolorowe serwetki. Rozkładamy je na pojedyncze warstwy i wycinamy z nich motyw, który nas interesuje. Przykładamy serwetkę do płytki, a następnie smarujemy jej powierzchnie klejem z werniksem. Teraz odstawmy płytki i poczekajmy aż całkowicie przeschną. Jest to też dobry czas, aby przygotować podkładki korkowe, naklejane pod płytkę – pełnią one funkcję ochronną – stół nie porysuje się. Podkładki z korka powinny być minimalnie mniejsze od płytek. Gdy naklejona serwetka przeschnie, odwracamy płytkę i naklejamy spód z korka. Wreszcie malujemy płytkę lakierem końcowym – w ten sposób zabezpieczymy ją przed wpływem wilgoci. Ponownie czekamy, aż płytka przeschnie.

Podstawki ze starej książki telefonicznej Podkładka

Wiele z nas ma ją jeszcze zapewne w domu, mimo że telefony stacjonarne zostały już dawno wyparte przez telefony komórkowe. Książki telefoniczne mogą się nam jednak jeszcze przydać. Jednym z pomysłów na ich wykorzystanie będzie bowiem podstawka pod filiżankę.

Rozpoczynamy od wycięcia większej liczby stron z książki telefonicznej. Do wykonania jednej podkładki przyda się ich około 8-10. Przygotowane w ten sposób strony tniemy następnie na cienkie pasy o grubości około 4 cm. Następnie zginamy pasek wzdłuż i zwijamy w rulon. Kiedy pierwszy pas będzie już całkowicie zwinięty, zabieramy się za kolejny. Czynność powtarzamy tak długo, aż nasza podkładka będzie wystarczającej wielkości. Kiedy uporaliśmy się z tą czynnością, przemalujmy powierzchnię podkładki farbą akrylową i czekajmy aż przeschnie. Dla utrwalenia efektu warto na koniec pokryć ją warstwą Mod Podge – kleju stosowanego w projektach decoupage i ponownie wysuszyć. Nasza podkładka jest gotowa.

Podkładki ze sznurka?

Do przygotowanej podkładki potrzebujemy grubszego sznura, coś na wzór liny. Zwijamy go w ślimaka, zaczynając od środka i przechodząc na zewnątrz. Sznurek powinien być przesmarowany klejem, tak aby nakładane warstwy mogły się ze sobą skleić. Używając kleju do materiałów, uzyskamy mocną i zwartą strukturę. Wielkość podkładki będzie uzależniona od długości przygotowanego sznurka. Oczywiście, w razie gdyby jego długość była niewystarczająca, możemy dołożyć do niego kolejny fragment i rozpocząć klejenie.

Data publikacji: 07.01.2016
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Pomysłowe wykorzystanie sznurów, pasów i łańcuchów w aranżacji domu i ogrodu

Pomysłowe wykorzystanie sznurów, pasów i łańcuchów w aranżacji domu i ogrodu
Poszukując materiałów do własnoręcznego wykonania domowych i ogrodowych dekoracji i sprzętów codziennego użytku, warto zwrócić uwagę na artykuły, któr...
Czytaj więcej

Lampki cotton balls – w wykonanie krok po kroku

Lampki cotton balls – w wykonanie krok po kroku
Cotton balls to lampki, które przebojem wdarły się do wielu salonów, sypialni i pokojów dziecięcych. Piękne nie tylko po zmroku, ale i w ciągu dnia, z...
Czytaj więcej

Domowe huśtawki, ciekawy trend w aranżacji wnętrz

Domowe huśtawki, ciekawy trend w aranżacji wnętrz
W nowoczesnych aranżacjach wnętrz nie ma barier nie do przebycia. Nie ma też takich elementów wyposażenia, które mogłyby nas wprowadzić we wzburzenie ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

6 pomysłów na własnoręcznie wykonane podkładki