Produkty

9 najczęstszych błędów podczas aranżacji łazienki

9 najczęstszych błędów podczas aranżacji łazienki

Aby zaprojektować łazienkę, która będzie nie tylko ładna, ale także funkcjonalna i bezpieczna, należy mieć ogromną wiedzę i umiejętności, nietrudno tu bowiem o małe i większe błędy. Oto zbiór kilku błędów, które można popełnić przy projektowaniu łazienki.

błędy przy aranżacji łazienki1. Niezachowanie wymiarów i odległości

Aby łazienka była w pełni funkcjonalna, warto zachować pewne odległości, dzięki którym poruszanie się po niej będzie sprawne i wygodne. Zdarza się jednak, że zamiast zwrócić uwagę na wygodę w łazience, kierujemy się głównie jej stylem i wyglądem. Tymczasem, aby sprawnie poruszać się po łazience, warto przed zlewem zachować wolną przestrzeń nie mniejszą niż 65x110, wokół prysznica minimum 70x90 cm, a przy wannie 70x100 cm. Jeśli przewidujemy w łazience pralkę napełnianą od frontu, aby swobodnie ją obsługiwać, powinniśmy zachować przed nią przestrzeń 90x100 cm. Jeśli powierzchnie te będą mniejsze, swobodne poruszanie się po łazience może być nieco utrudnione.

2. Niepraktyczne lustro

Zbyt wąskie, źle ustawione czy za małe lustro może wyglądać oryginalnie, ale nie będzie szczególnie funkcjonalne. W łazience powinno mieć ono jednolitą taflę– tak, aby móc swobodnie się przejrzeć i wykonywać drobne czynności kosmetyczne. Jednak nawet odpowiednio dobrane lustro nie będzie najlepiej nam służyło, jeśli nie będzie dobrze oświetlone. Umieszczając źródło światła w taki sposób, że sami będziemy rzucać cień na nasze odbicie, z pewnością nie ułatwi porannego makijażu czy golenia się. Najlepiej umieścić oświetlenie przy samym lustrze – z dwóch lub więcej stron. Istotne jest także to, aby wybierać oświetlenie o barwie jak najbardziej zbliżonej do światła naturalnego – tak, aby np. nakładając makijaż, wiedzieć jak będzie się on prezentować przy świetle dziennym.

3. Zapominanie o bezpieczeństwie

Łazienka jest miejscem, w którym narażeni jesteśmy na groźne wypadki. Aby minimalizować ryzyko poślizgnięć, nie powinniśmy rezygnować z mat antypoślizgowych. Jeśli posiadamy w łazience piecyk, nie zapomnijmy o zainstalowaniu dobrego sygnalizatora gazu i czadu – tak, aby uniknąć groźnych dla zdrowia i życia zatruć. Sygnalizatory nie są dużą inwestycją, a dzięki nim możemy zapewnić bezpieczeństwo domownikom.

4. Źle dobrane meble

Nie warto w łazience umieszczać zbyt wiele masywnych mebli. Aby uniknąć wrażenia zagracenia, warto zredukować do minimum ilość półek i szafek, a szczególnie tych otwartych. Jeśli nie chcemy obijać się o ich kanty, lepiej ograniczyć ich ilość do niezbędnego minimum. Poza tym przy wyborze mebli warto decydować się na te, które są przeznaczone właśnie do łazienek – tak, aby przetrwały one w miejscu narażonym na dużą wilgotność.

5. Widoczne odprowadzenia

Szczególnie nieestetycznie wygląda nieosłonięty syfon umywalki, odprowadzenia ściekowe czy inne rury. Jest ich w łazience sporo, ale powinniśmy starać się jak najskuteczniej je maskować. Na przykład szafka pod umywalką czy zabudowa wanny zakryją niechciane widoki tego typu.

6. Wygląd zamiast funkcjonalności

Urządzając łazienkę, poza samym wrażeniem estetycznym, bardzo ważna jest jej funkcjonalność. Jeśli nie chcemy zbyt wiele czasu poświęcać na mycie i pielęgnowanie łazienki, warto kierować się praktycznym zastosowaniem, a nie samym wyglądem danych elementów. Wybierając glazurę i terakotę, poza samym wyglądem, zastanówmy się nad tym, czy dane płytki będą łatwe w czyszczeniu i czy nie będą się na nich wyraźnie odznaczały odciski paców czy inne osady. Aby uniknąć powstawania osadów i zalegania wody, wybierajmy także baterie łazienkowe o obłych kształtach, zamiast tych o ostrzejszych krawędziach.

7. Zbyt wysoki brodzikniebezpieczne progi

Za wysoka obudowa brodzika może stanowić, zarówno dla najmłodszych, jak i dla najstarszych niebezpieczną przeszkodę. Dlatego jeśli chcemy zaplanować funkcjonalną łazienkę, warto zdecydować się brodzik całkowicie wpuszczany w podłogę, albo wystający jedynie kilka centymetrów ponad nią.

8. Zła wentylacja

Skraplanie się pary wodnej na oknie, ścianach, posadzce czy suficie, spowoduje z czasem powstawanie pleśni i zagrzybienia, które są nie tylko nieestetyczne, ale także bardzo groźne dla naszego zdrowia. Warto więc zadbać w łazience o odpowiedni nawiew i wywiew – tak, aby skutecznie wentylować pomieszczenie i odprowadzać wilgoć. Dużym błędem jest zapominanie o zamontowaniu kratek wentylacyjnych lub ich zakrywanie – zarówno tych w ścianie, jak i przy  drzwiach łazienkowych. Poza tym dużym błędem jest zapominanie o ich regularnym czyszczeniu. Jeśli wentylacja naturalna nie działa u nas sprawnie, warto posiadać wentylator o wydajności ok. 50 m sześciennych na godzinę.

9. Błędy według feng shui

Zgodnie z filozofią feng shui w naszych łazienkach (poza ładem, porządkiem, zamkniętymi szafkami) powinniśmy też zawsze zamykać klapę sedesu. Musimy chować wszelkie ostre przedmioty (np. żyletki, nożyczki), a także nie trzymać na wierzchu żadnych szczotek czy mioteł.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Projekt małej łazienki – praktyczne wskazówki

Projekt małej łazienki – praktyczne wskazówki
Projekt małej łazienki to wyzwanie, które warto podjąć. Łazienka jest zazwyczaj najmniejszym pomieszczeniem w domu. Właśnie dlatego jej remont ...
Czytaj więcej

Organizacja łazienki – dodatkowe schowki, które ułatwią Ci życie

Organizacja łazienki – dodatkowe schowki, które ułatwią Ci życie
W łazience trzymamy dużo rzeczy – kosmetyki, akcesoria do kąpieli, czy sprzęt do stylizacji włosów. Kiedy chcemy zrelaksować się po ciężk...
Czytaj więcej

Jak stworzyć funkcjonalną strefę umywalkową?

Jak stworzyć funkcjonalną strefę umywalkową?
Strefa umywalkowa jest jedną z najważniejszych części łazienki – to właśnie w niej wykonujemy wszelkie czynności pielęgnacyjne wymagające precyz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
22.07.2016
Zgadzam się - łazienka to chyba pomieszczenie, które najłatwiej źle urządzić. Ale człowiek się przyzwyczaja. i np. myje ręce w wannie, bo umywalka jest za mała XD
26.02.2016
Prawda jest taka, że niektóre łazienki są bardzo ciężki do zaaranżowania - z powodu układu i gabarytów, jednak sprawę ułatwia mnogośc dzisiejszych rozwiązań. na przykład narożnikowe umywalki czy prysznice

Ocena i komentarz dla:

9 najczęstszych błędów podczas aranżacji łazienki