Produkty

ABC zapraw klejących

ABC zapraw klejących

Zaprawy klejące należą do materiałów budowlanych o dużym znaczeniu. Od ich prawidłowego wyboru zależy trwałość i jakość przymocowanych do podłoża elementów. Do czego zwykle wykorzystujemy zaprawy klejące i co trzeba o nich wiedzieć?

ZzaprawaPrzeznaczenie zapraw klejących

Zaprawy klejące możemy podzielić ogólnie na produkty przeznaczone do mocowania okładzin ściennych i podłogowych wykonanych np. z ceramiki czy kamienia oraz na te, które służą do mocowania systemów ociepleń wykonywanych z wełny mineralnej czy płyt styropianowych. Największy wybór w zakresie tego typu wyrobów dotyczy pierwszej wspomnianej grupy – to, czy dana zaprawa klejąca będzie właściwa dla naszych potrzeb, będzie zależało bowiem od wielu czynników.

Rodzaje i parametry zapraw klejących

Wśród zapraw klejących przeznaczonych do mocowania płytek różnego rodzaju, znajdziemy produkty o odmiennych właściwościach i parametrach, na które wskazują odpowiednie oznaczenia.

Typ kleju określa się za pomocą liter C (zaprawa cementowa – na białym lub szarym cemencie), D (dyspersyjna) oraz R (powstała na bazie żywic reaktywnych). Typy D i R są odpowiednio droższe od zapraw cementowych, gdyż wykazują lepsze od nich właściwości.

Wraz z symbolem oznaczającym typ zaprawy, na jej opakowaniu znajdziemy także cyfrę oznaczającą klasę – 1 lub 2 – która oznacza stopień przyczepności preparatu. Zaprawy klasy 2 należą do mocniejszych, o lepszej przyczepności.

Zaprawy klejące posiadają jeszcze wiele innych właściwości, które określane są jako E, F, T, S1 lub S2. E oznacza wydłużony czas, jaki może upłynąć od nałożenia kleju na podłoże do momentu przyklejenia do niego kafla, F – zaprawa jest szybkowiążąca, T – cechuje się obniżonym spływem. S1 i S2 oznaczają, że dana zaprawa jest odkształcalna, przy czym produkt o symbolu S2 wyróżnia się większą wartością dopuszczalnego ugięcia.

Na rynku znajdziemy więc zaprawy szybkowiążące, wysokoelastyczne lub uelastycznione, cienkowarstwowe, na bazie białego lub szarego cementu, wodoodporne lub wodoszczelne, a także o różnej sile wiązania. Warto także dodać, że w ofercie producentów dostępne są także nowoczesne produkty klejące, które nadają się do zastosowania w połączeniu z różnymi rodzajami okładzin oraz w wielu odmiennych warunkach.

Jak wybrać zaprawę klejącą do płytek zaprawa castorama

Aby nasze płytki zostały trwale i stabilnie przymocowanie do podłoża, powinniśmy wybrać odpowiednią do ich klejenia zaprawę. Wyboru należy dokonać po uwzględnianiu następujących aspektów:

- rodzaj płytek i stopień ich nasiąkliwości – inna zaprawa będzie odpowiednia do mocowania płytek ceramicznych, inna do klinkierowych, gresowych czy kamiennych.

- miejsce mocowania płytek – tutaj należy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Przede wszystkim to, czy płytki będą mocowane na świeżym powietrzu czy wewnątrz budynku. Do ułożenia kafli na dworze potrzebna będzie zaprawa o specjalnych parametrach. Ważna jest również odpowiedź na pytanie, czy kafle układane będą na ścianie czy na podłodze.

- rodzaj podłoża – typ podłoża i jego właściwości będą wymagały zastosowania odmiennych zapraw klejących.

Uwzględniając powyższe czynniki, będziemy w stanie wybrać zaprawę klejącą odpowiednią do zakupionej przez nas okładziny i miejsca jej montażu. W dokonaniu ostatecznej decyzji pomogą nam także informacje zawarte na opakowaniu każdej zaprawy, wskazujące na jej właściwości i możliwości zastosowania.

 

 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Ogrzewanie podłogowe – jaki klej do montażu posadzki wybrać?

Ogrzewanie podłogowe – jaki klej do montażu posadzki wybrać?
Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, po które sięgamy coraz częściej, doceniając przede wszystkim komfort, jaki się z nim wiąże. Po jaki klej p...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - jak położyć nowe płytki na starych?

Instrukcja wideo - jak położyć nowe płytki na starych?
Chcąc szybko odświeżyć ścianę lub podłogę wykończoną płytkami, wcale nie musimy ich skuwać – równie dobrze możemy wykorzystać metodę klej...
Czytaj więcej

Układanie płytek na schodach krok po kroku

Układanie płytek na schodach krok po kroku
By bezbłędnie położyć płytki na schodach, odpowiednio przygotuj podłoże, dobrze rozprowadź klej i stale kontroluj poziom układanej powierzchni. O czym...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

ABC zapraw klejących