Produkty

Alejki ogrodowe – jak je oświetlić?

Alejki ogrodowe – jak je oświetlić?

Ponieważ ścieżki wytyczone i utwardzone brukowaną nawierzchnią służą do poruszania się również po zapadnięciu zmroku, przydatne będzie ich oświetlenie. Przyczyni się ono do zwiększenia bezpieczeństwa, estetycznie zwiększy walory dekoracyjne i wraz z świetlnym zaakcentowaniem roślin i elementów małej architektury ogrodowej stanowić będzie o spójności zastosowanej aranżacji. Na co zwrócić uwagę przy wyborze i budowie oświetlenia alejek na terenie zielonym?

Kinkiet ogrodowy OPP Malo 1 x 15 W E27 prosty
Kinkiet ogrodowy OPP Malo 1 x 15 W E27

Dlaczego oświetlamy alejki ogrodowe?

Ogrodowe alejki spełniają przede wszystkim funkcję traktów komunikacyjnych, które łączą oddalone od siebie fragmenty naszej posesji o różnym przeznaczeniu. Ponieważ służą do swobodnego przemieszczania się, ale i transportowania używanych w pracach porządkowych narzędzi i maszyn, dbamy o utwardzenie ich nawierzchni i zbudowanie nawet najprostszego systemu odwodnienia, by nie tworzyły się kałuże i nie zalegało błoto. Alejki tym samym są uszczuploną wersją podjazdu prowadzącego do garażu, wykorzystującą nierzadko te same materiały składające się na wykonane przed wejściem do domu brukowane dróżki. I podobnie jak to ma miejsce w najbliższym otoczeniu budynku mieszkalnego, warto je wyposażyć w oświetlenie ogrodowe. Ułatwi nam poruszanie się po zmroku na terenie zielonym, a ponadto:

- wpłynie na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, ponieważ wydobędzie z mroku oddaloną od budynku przestrzeń,

- obecność światła podziała odstraszająco na wszelkich intruzów,

- dekoracyjnie przyczyni się do estetycznego odbioru naszej posesji, zwłaszcza jeśli oprawy świetlne w całym ogrodzie będą pochodziły z tej samej linii stylistycznej,

- zachęci do częstszego przebywania poza domem,

- umożliwi zakończenie prac porządkowych w późniejszych godzinach,

- dzięki budowie instalacji oświetleniowej możemy zwiększyć zasięg pracy elektrycznych urządzeń ogrodniczych.

Kiedy zdecydować się na budowę instalacji oświetleniowej w ogrodzie?

Z pewnością nie każda posesja potrzebuje budowy instalacji oświetleniowej. Jej zalety docenią przede wszystkim właściciele rozległych terenów zielonych, które zajmują trawniki rekreacyjne i sportowe, sad owocowy, relaksacyjne arboretum, warzywnik, przestrzenne rabaty kwietne, dziecięcy plac zabaw, basen i wydzielone miejsce do biesiadowania ze stacjonarnym, murowanym grillem. Jeśli oświetlenie tych elementów oparte będzie na oddzielnych obwodach elektrycznych, z wnętrza domu możliwe będzie rozświetlenie tych rejonów, na których koncentruje się aktualnie nasza uwaga, a nie całości naszej posiadłości. Skromniejsze względem przestrzeni tereny zielone równie skutecznie mogą zostać wyposażone w oświetlenie zasilane energią elektryczną o niskim napięciu. Dużo możliwości aranżacyjnych i praktycznych kryją w sobie źródła światła nie wymagające do działania dostępu do energii elektrycznej – oferta lamp solarnych stale się powiększa. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z wymienionych rozwiązań.

Jak zbudować w ogrodzie instalację oświetleniową?

Oprawy świetlne, które wybraliśmy do zaznaczania obecności ogrodowych alejek, mogą być stale zamocowane w podłożu i spięte ze sobą jednym lub kilkoma obwodami elektrycznymi. W celu zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa należy przewody umieścić w peszlach, co dodatkowo uchroni je przed kontaktem z wilgocią.

1. Instalacja zasilana prądem o napięciu 230 V

Na rozległym terenie warto zdecydować się na zbudowanie instalacji zasilanej energią elektryczną o napięciu 230 V. Dlaczego? Budowa instalacji umożliwi rozmieszczenie z dala od budynków osobnych gniazd sieciowych, które wykorzystywać będziemy do zasilania energią urządzeń, które służą nam pomocą w pracach ogrodowych, na przykład kosiarki. Dzięki temu unikniemy konieczności używania przedłużaczy i nie będziemy zmagać się ze zjawiskiem spadku napięcia. Trójżyłowe przewody o oznaczeniu YKY są trwale zakopane w ziemi na głębokości co najmniej 60 cm (i w odległości 80 cm od elementów instalacji wodociągowej), a miejsce ich usytuowania oznaczane jest przez umieszczenie w glebie ponad nimi folii ostrzegawczej.

Uwaga!

Podłączenie przewodów instalacji do tablicy rozdzielczej wykonuje osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Jej zadaniem jest również wyposażenie każdego z obwodów w niezbędne elementy zabezpieczające – wyłącznik różnicowoprądowy i nadmiarowoprądowy.

2. Instalacja zasilana prądem o niskim napięciu 24 lub 12 V

Wykonanie tego typu instalacji jest polecane na niewielkim terenie. Wymaga zastosowania transformatora obniżającego napięcie i opraw świetlnych przystosowanych do jednego z dwu wymienionych wartości napięcia, mogą to być energooszczędne źródła światła tworzone przez diody LED. Przewody instalacji tego typu umieszcza się w ziemi płycej niż przewodzące prąd pod napięciem 230 V, ponieważ ich uszkodzenie nie grozi niebezpieczeństwem.

Porada eksperta:

Ponieważ wykonanie oświetlenia zasilanego instalacją związane jest z wykonaniem prac ziemnych, a co za tym idzie – z naruszeniem pokrytych wypielęgnowaną roślinnością powierzchni, dobrze jest przeprowadzić wszelkie prace na etapie zakładania ogrodu i połączyć czas ich wykonania z wyposażeniem terenu zielonego w instalację automatycznego nawadniania, poprzedzającą założenie trawnika.

Oświetlenie zewnętrzne z wykorzystaniem lamp solarnych

Innym sposobem na oświetlenie ogrodowych alejek, którego wykonanie nie wiąże się z przeprowadzeniem prac ziemnych i budową instalacji, jest zastosowanie lamp solarnych. Rozwój nowoczesnych technologii, czego przykładem są zasilane energią słoneczną ogniwa, sprawił, że moc i długość pracy oświetlenia tego typu są stale zwiększane i produkowane obecnie lampy solarne są bardziej trwałe i wydajne niż ich pierwsze modele, dostępne w sprzedaży wiele lat temu (które, nota bene, wciąż są spotykane w naszych ogrodach, ponieważ nieprzerwanie działają, chociaż emitowane przez nie światło jest nikłe).

Czujnik ruchu 360° z sondą
Czujnik ruchu 360° z sondą

W celu przedłużenia działania niektóre z modeli lamp solarnych wyposażane są w czujki zmierzchu i ruchu, które uaktywniają działanie o określonych porach i uniemożliwiają ciągłą pracę aż do wyczerpania zmagazynowanej energii. Zastosowanie czujek ma znaczenie przede wszystkim funkcjonalne – umożliwiają one wytyczenie kierunku traktu komunikacyjnego, oświetlając jego poszczególne fragmenty – w dalece mniejszym stopniu służą za to do celów dekoracyjnych.

Czujnik ruchu ANS-Lighting Venus RS8CE 360°
Czujnik ruchu ANS-Lighting Venus RS8CE 360°

Za efektywność działania oświetlenia tego typu odpowiada przede wszystkim jakość wykonania ogniwa słonecznego, a uwzględnić należy także:

- jego umiejscowienie i odpowiednie nakierowanie: panel trwale zacieniony, ponieważ został umieszczony w gęstwinie roślin, nie zdąży zmagazynować energii pozwalającej na wytworzenie jasnego światła,

- dbałość o czystość, ponieważ jakość jego działania będzie znikoma w przypadku zakrycia przez opadłe liście czy czapę śnieżną.

Lampa ogrodowa OPP Magellan 1 x 60 W E27 37,5 cm
Lampa ogrodowa OPP Magellan 1 x 60 W E27

Na stale zwiększającą się popularność lamp solarnych wpływa ich korzystna cena, a także coraz obszerniejszy wybór wzorów, kształtów i materiałów wykonania. Obecnie oświetlenie takie z powodzeniem może towarzyszyć zróżnicowanym aranżacjom zastosowanym na terenie zielonym – od nowoczesnych, minimalistycznych kształtów słupków oświetleniowych, po lampy stojące z kloszami i oprawami przywodzącymi na myśl archaiczne i urokliwe laterenki, które współtworzą urokliwe ogrody w starodawnym stylu i dopełniają dekoracyjne kształty ławeczek i stołów wykonanych z żeliwa i drewna.

Oświetlenie alejek spójne z aranżacją przestrzeni

Rozmaitość kształtów, kolorów i materiałów wykonania charakteryzuje nie tylko lampy solarne, ale również wszelkie pozostałe typy oświetlenia zewnętrznego, wśród których znajdziemy stylizowane na retro, pełne zdobień i secesyjnej finezji, jak też wykonane z użyciem chromowanego wykończenia powierzchni i zupełnie pozbawione dekoracji latarnie i słupki oświetleniowe. Umiejętny ich dobór przyczyni się do zaakcentowania i dopełnienia zastosowanego stylu w aranżacji ogrodu i przestrzeni bezpośrednio graniczącej z budynkami mieszkalnymi i gospodarczymi.

Estetyce posesji przysłuży się użycie oświetlenia zewnętrznego z jednej linii stylistycznej, serii, na którą składają się elementy umieszczane na elewacji domu (plafony ścienne, wiszące kinkiety oświetlające wejście do budynku i schody do niego prowadzące) i wykorzystywane z dala od niego, czego przykładem są lampy rozświetlające przestrzeń ogrodowych ścieżek i towarzyszące elementom małej architektury.

Data publikacji: 10.11.2016
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak działa inteligentna żarówka? Wszystko, co musisz wiedzieć

Jak działa inteligentna żarówka? Wszystko, co musisz wiedzieć
Chciałbyś wypróbować technologię smart w swoim domu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Postaw na inteligentne sterowanie oświetleniem. Nawet jedn...
Czytaj więcej

Jak wykonać efektowne oświetlenie ogrodu?

Jak wykonać efektowne oświetlenie ogrodu?
Ogród służy nam nie tylko za dnia, ale również wieczorem i w nocy, a jego urokliwa sceneria jest plastyczną ilustracją długich konwersacji. Dodamy pos...
Czytaj więcej

Jak zamontować oświetlenie zewnętrzne? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Jak zamontować oświetlenie zewnętrzne? Wszystko, co powinieneś wiedzieć
O czym należy pamiętać, wybierając oprawy oświetleniowe przeznaczone do użytku zewnętrznego? Przedstawiamy dostępne rodzaje instalacji i podpowiadamy ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Alejki ogrodowe – jak je oświetlić?