Produkty

Alternatywy dla firanek – pomysły na wystrój

Alternatywy dla firanek – pomysły na wystrój

Trudno w Polsce wyobrazić sobie dom bez firanek, a jednak przeciwników tego rodzaju dekoracji jest coraz więcej. Poszukiwanie nowych rozwiązań sprawia, że możemy zdecydować się na inne pomysły, które uchronią nas przed wzrokiem osób z zewnątrz i równocześnie ozdobią wnękę okienną oraz całe pomieszczenie.

roleta castoramaW tradycyjnym polskim domu firanki to rzecz absolutnie podstawowa. W porównaniu do państw Europy Zachodniej przykładamy do nich szczególną uwagę, ponieważ cenimy sobie prywatność, a to właśnie firany sprawiają, że w ciągu dnia nikt nie jest w stanie dojrzeć przez okno tego, co dzieje się w naszym domu. Ponadto jest to również element wystroju wnętrza, który razem z zasłonami tworzy najczęściej jedną całość. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że firany straciły już monopol na zdobienie naszych okien i sukcesywnie wypierane są przez nowe rozwiązania, które z dużym powodzeniem wypełniają powyższe zadania.

Jeżeli chcemy pokusić się o zastąpienie firan i w ich miejsce umieścić coś innego, poniżej znajdziemy kilka pomysłów, które pomogą nam w podjęciu decyzji.

Rolety

Zdecydowanie jest to rozwiązanie, które stanowi największą konkurencję dla tradycyjnych firan. Wśród nich pierwsze miejsce zajmują rolety rzymskie, które możemy wykonać z różnego rodzaju tkanin i zastosować w nich wybrany przez nas wzór. Działają na zasadzie segmentowego składnia się materiału, który wyposażony jest w fiszbiny umożliwiające równomierne układanie tkaniny w pozycji górnej. To właśnie sposób składania i możliwość zastosowania różnych wzorów jest ich największą zaletą.

roleta colorous castoramaPonadto do wyboru mamy także inne rodzaje rolet i żaluzji, zarówno poziomych, jak i pionowych. Szczególnie te ostatnie dają ciekawy efekt, zwłaszcza gdy wykonane są z poliestru dobrego gatunku lub bambusa. Bardzo rozpowszechnione są również lamele, czyli pionowe pasy o szerokości około 90 mm. Rolety oraz żaluzje są łatwe w montażu i późniejszym czyszczeniu, co dodatkowo przemawia na ich korzyść.

Zwisające sznurki

Innym pomysłem jest zawieszenie rzędu sznurków, które znajdują zastosowanie przede wszystkim w nowoczesnych aranżacjach. Ich długość, kształt i rodzaj mogą być bardzo różne, co daje nam dużo swobody podczas dopasowywania ich do wystroju pomieszczenia. Dekorację tę możemy nabyć gotową lub wykonać sami, co zdecydowanie zwiększy jej wartość. Przy odpowiednim połączeniu z zasłonami, takie sznurki mogą wnieść sporo ożywienia do wnętrza naszego mieszkania.

Panele okienne

Panele okienne stanowią rodzaj ekranów, które mogą zastąpić zarówno firany, jak i zasłony. Są wykonane z tkaniny, która u dołu jest obciążona listewką nadającą panelowi sztywność. Specjalny karnisz umożliwia szybkie i łatwe zmiany położenia ekranu, co pozwala na tworzenie różnych konfiguracji. Ponadto z paneli okiennych możemy również zrobić ściankę działową.

Ekrany dostępne są w wielu wzorach i kolorach, co znacznie ułatwia dopasowanie ich do aranżacji wnętrza naszego domu. Zastosowany materiał uniemożliwia również zobaczenie z ulicy tego, co dzieje się w mieszkaniu, również wieczorem. To sprawia, że panele są ciekawą alternatywą dla firanek i stopniowo zyskują coraz więcej zwolenników. Dobrze komponują się zwłaszcza ze stylem eko, a także ładnie prezentują się w kuchni i pokoju dziecka.

Folie szronione

Równie ciekawym pomysłem jest zastosowanie folii szronionych, które nakleja się bezpośrednio na okno. Raz zamontowane mogą służyć nam przez bardzo długi czas, co czyni perspektywę ich zastosowania bardzo atrakcyjną. Ponadto nie wymagają specjalnego czyszczenia, ponieważ wykonujemy je podczas mycia okien.

Minusem tego materiału jest natomiast wymiana folii na inną, gdyż jest to czynność czasochłonna. Zdemontowanej nie użyjemy także drugi raz, co może przemawiać na niekorzyść tego rodzaju dekoracji. Jest to jednak materiał, który daje możliwość nadruku dowolnego wzoru, napisu lub logotypu, dzięki czemu okna ozdobimy w sposób, który najlepiej wyrazi nas i wnętrze mieszkania.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!
Rolety to praktyczny element wystroju wnętrza, który pomoże Ci ochronić się przed dużym natężeniem słońca oraz niepożądanym wzrokiem oczu z zew...
Czytaj więcej

Rolety DIY

Rolety DIY
Samodzielne wykonywanie przedmiotów domowego użytku staje się coraz popularniejsze. Cenimy rzemieślniczą pracę, a stworzenie rozmaitych dekorac...
Czytaj więcej

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?
Silne promienie słońca zaczynają dokuczać już w ciepłe wiosenne dni. Wtedy też utrudniają odpoczynek lub pracę w domu, a także coraz mocniej dają ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Alternatywy dla firanek – pomysły na wystrój