Produkty

Antresola w garażu – czy warto?

Antresola w garażu – czy warto?

Antresola w garażu to rozwiązanie wnętrzarskie w iście amerykańskim stylu. Nie zaliczamy jej do osobnej kondygnacji, a jedynie do górnej części pomieszczenia. Części, która w każdym przypadku, nawet w garażu, stwarza dodatkowe możliwości.

wysoki garażDodatkowa przestrzeń użytkowa

Stworzenie antresoli w garażu daje możliwość połączenia miejsca parkingowego i warsztatowego z biurem, a nawet pomieszczeniem mieszkalnym – np. sypialnią, w której będziemy mogli przenocować naszych gości.  Tę dodatkową przestrzeń użytkową warto wykorzystać przede wszystkim na usytuowanie w nim wygodnego miejsca do pracy przy biurku. Możemy wówczas majsterkować na dole, a na górze korzystać z komputera czy projektować bezpośrednio na papierze. Pamiętajmy o tym, że tworząc antresolę, możemy wykorzystać zarówno przestrzeń nad, jak i pod stropem, gdzie zorganizujemy chociażby kącik na narzędzia czy stół warsztatowy.

Powierzchnia garażu i antresoli

Docelowe przystosowanie antresoli do użytkowania jest istotne o tyle, że inny metraż determinuje stworzenie biura, inny sypialni, a jeszcze inny dodatkowego schowka. Bazując na własnych potrzebach, na względzie powinniśmy mieć także rodzaj pojazdu, który będziemy parkować w garażu – jeśli chcemy stworzyć antresolę na niewielkim metrażu, automatycznie wykluczamy możliwość garażowania wysokich samochodów, np. terenowych czy SUV-ów. Pozostawiając sobie taką możliwość, zmuszeni jesteśmy z kolei do maksymalnego ograniczenia powierzchni antresoli. Żeby w ogóle myśleć o jej stworzeniu, powinniśmy dysponować garażem o powierzchni przynajmniej 30 m², a także wysokości, która pozwoli na swobodne poruszanie się zarówno na dolnym, jak i górnym poziomie.

Dwa stanowiska, więcej możliwości

Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego celu garażu dwustanowiskowego. W takiej sytuacji możemy stworzyć antresolę wyłącznie nad jednym ze stanowisk, w drugim pomieszczeniu umieszczając jedynie schody, sytuując je wzdłuż ściany przeciwległej do bramy wjazdowej. Powierzchnia użytkowa takiego garażu powinno wynosić łącznie około 70-80 m². Takie rozwiązanie wiąże się jednak z dość sporą inwestycją.

Ogrzewanie i oświetlenie

O ile w przypadku antresoli, którą umieszczamy w domu możemy mówić o problemie uciekającego ku górze ciepła, o tyle w sytuacji umiejscowienia jej w garażu płyta osbspotykamy się z wyjściem idealnym. Największy komfort użytkowy odczuwamy na antresoli, co jest szczególnie ważne, jeśli decydujemy się na stworzenie w tym miejscu sypialni czy biura, w którym często przebywamy. Nie możemy zapominać też o roli oświetlenia – powinno być ono dobrze zaprojektowane już na etapie budowy garażu. Na antresolę należy doprowadzić jak największą ilość światła naturalnego, które powinno docierać zarówno z okien pionowych, jak i połaciowych, wspieranych dodatkowo przez oświetlenie punktowe w oprawach sufitowych.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak wybrać elektronarzędzia bezprzewodowe? Poznaj bogatą ofertę marki Erbauer!

Jak wybrać elektronarzędzia bezprzewodowe? Poznaj bogatą ofertę marki Erbauer!
Dobrze wyposażony przydomowy warsztat to komfort pracy i możliwość realizowania się w roli projektanta, konstruktora oraz samodzielnego twórcy ...
Czytaj więcej

Jakie elektronarzędzia wybrać jako prezent?

Jakie elektronarzędzia wybrać jako prezent?
Poszukując prezentów dla naszych najbliższych, zwracamy uwagę na praktyczną stronę ich zastosowania. Dzięki temu mamy pewność, że podarunek będzie tra...
Czytaj więcej

Jak zbudować prostą szopę na narzędzia

Jak zbudować prostą szopę na narzędzia
Niektóre konstrukcje są na tyle proste do zbudowania, że bez problemu poradzimy sobie z ich postawieniem samodzielnie. Dzięki temu na naszej posesji c...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
06.11.2015
mamy wysoki garaż więc planuję zrobić antresolę po to też żeby było przejście z piętra z domu, tam urządze kącik do pracy dla żony, ktora jest projektantką.

Ocena i komentarz dla:

Antresola w garażu – czy warto?