Produkty

Aranżacja wnętrza w stylu zen

Aranżacja wnętrza w stylu zen

Jeśli chcemy, aby dom był oazą spokoju i miejscem, w którym regenerujemy siły po ciężkim dniu, warto czerpać inspirację z mądrości buddyjskich mnichów i stworzyć aranżację w stylu zen.

woda, roślinyCo to jest?

Zen wymyka się jednoznacznej definicji – najogólniej mówiąc, jest to specyficzny sposób życia, który opiera się na wyciszeniu, medytacji i kontemplacji pustki. Styl ten ma swoje korzenie w tradycji japońskiej – dokładniej w buddyjskich świątyniach shoin – czyli w miejscach, gdzie mnisi oddawali się lekturze i medytacji. Tego typu pomieszczenia zaaranżowane były tak, aby sprzyjały skupieniu i wsłuchaniu się w siebie. Z czasem styl ten zaczęto stosować jako wzór, według którego aranżowano japońskie wnętrza, a w XX wieku doceniono go także w Europie. Do dziś ten ascetyczny styl cieszy się dużym powodzeniem, a jego elementy możemy przeszczepić także do naszych wnętrz.

Czym się charakteryzuje?

- Jego najważniejszymi elementami jest skromność, prostota i harmonia.

- Pustka i przestrzeń to słowa klucze w stylu zen. Istotne jest to, aby swoje otoczenie oczyścić ze wszystkich zbędnych elementów – tak, aby stworzyć przestrzenne, skromne wnętrza. Styl ten zaleca skromność i brak zbędnych elementów, gdyż te jedynie nas rozpraszają i kłócą się z duchem minimalizmu. Wszelkie bibeloty i niepotrzebne elementy powinniśmy usunąć ze swoich mieszkań, aby zyskać czystą, niezakłóconą przestrzeń do refleksji i odpoczynku. Dzięki temu nawet w małych wnętrzach można uzyskać nieco wolnego miejsca.

- Styl zen jest wierny naturze – chodzi tutaj zarówno o wykorzystanie naturalnych materiałów, ale także o to, aby ewentualne elementy ozdobne były inspirowane naturą i przyrodą. Warto zastosować dekoracje roślinne – np. drzewka bonsai lub  kwiaty i gałęzie (np. wiśni) w wazonach.

- Połączenie z naturą traktowano dość dosłownie, otwierając japońskie wnętrza na ogród, czyniąc z niego część domostwa. W naszych domach wystarczy przeszklenie, które pozwoli nam podziwiać ogród.

- Naturalne dekoracje. W tego typu wnętrzach najciekawszymi dekoracjami są te, inspirowane naturą. Stąd też warto zgłębić tajniki sztuki układania kwiatów, czyli ikebana lub też sztukę eksponowania skał i kamieni, zwaną suiseki.

- Kolorystyka wnętrz w stylu zen jest stonowana, zbliżona do barw spotykanych w naturze. Sprawdzi się tu biel, beże, brązy, szarość, a także wyważona zakurzona zieleń. salon w stylu zen

- Podłoga powinna być jednolita, tak aby nie rozpraszała uwagi. Najlepiej jeśli jest ona wykonana z jednolitego drewna, które poza walorami estetycznymi jest także ciepłe i przyjemne dla stóp. Często pod stopy układa się maty ze słomy ryżowej, zwane tradycyjnie tatami. Są nie tylko dekoracyjne, ale także bardzo miłe w dotyku dla bosych stóp i wydzielają delikatny, słomiany zapach.

- Naturalne materiały, to coś, co jest bardzo istotne w tym stylu. Tutaj króluje bambus, drewno, a także bawełna i papier – czyli wszystko, co jest bliskie naturze.

- Niewyszukane formy. Wnętrze w stylu zen, unika ornamentów i wymyślnych kształtów. Tutaj liczy się prostota i umiar, pozwalające docenić detale i piękno niewymuszonych form.

- Pierwotnie tego typu wnętrza były rozdzielane przenośnymi ściankami (shoji, fusuma), tak aby móc kreować domową przestrzeń zgodnie z zapotrzebowaniem. Tego typu ścianki wykonane przy użyciu papieru ryżowego dają dodatkowo przytulne, rozproszone światło.

 W całości lub w kawałku

Inspiracje ze stylu zen możemy czerpać w całości lub częściowo, aranżując w ten sposób jedynie salon czy sypialnię. Taki wystrój nadaje się zarówno do wielkich domostw, jak i do kawalerek, dając sterylną czystość i przestrzeń pozbawioną gratów i zbytków. Zen to nie tylko przestrzeń, ale sposób myślenia i życia. Może warto choć kilka jego elementów zastosować u siebie, aby nie zagłuszać się zbyt krzykliwymi i jaskrawymi wnętrzami.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami
Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały s...
Czytaj więcej

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome
Urządzasz lub remontujesz mieszkanie? Pewnie zastanawiasz się, jaka farba do ścian sprawdzi się w poszczególnych pomieszczeniach – łazien...
Czytaj więcej

Jak podzielić pokój dziecięcy na 3 strefy?

Jak podzielić pokój dziecięcy na 3 strefy?
Odpowiedni podział pokoju dziecięcego na strefy to jedna z ważniejszych kwestii podczas planowania i aranżacji pokoju. O czy należy pamiętać i jakich ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Aranżacja wnętrza w stylu zen